Japoński zestaw do herbaty – wszystko co musisz wiedzieć

tea drinking wabi sabi style
Dawniej spożywanie herbaty było rytuałem, dzisiaj odbywa się w biegu. Japoński zestaw do herbaty z pewnością doda temu napojowi klasy.  Jak przebiega ceremonia picia tego naparu? Jaka jest historia owego zestawu i czy stanowi dobry pomysł na prezent? Z poniższego artykułu można dowiedzieć się o:
  • Historii zestawu japońskiego do herbaty.
  • Ceremonii picia herbaty.
  • Dlaczego warto mieć japoński zestaw do herbaty.
  • Wadach i zaletach japońskiego zestawu do herbaty.
  • Japońskim zestawie do herbaty jako prezencie.
Jeśli interesuje Cię parzenie herbaty, koniecznie przeczytaj zapoznaj się z naszą kategorią dotyczącą różnych informacji o tym napoju.

Japoński zestaw do herbaty – historia

Picie herbaty ma swoje źródło w Azji a dokładniej w Chinach, za czasów panowania dynastii Tang. Początkowo, poprzez prasowanie, formowano z liści herbaty kostki i spożywano w formie naparu z dodatkiem soli i imbiru, jednak forma, w jakiej przygotowywano ten napój, ulegała kilku zmianom na przestrzeni dziejów. Parzenie herbaty przy pomocy liściastych kostek, z czasem przybrało formę, którą tak dobrze dzisiaj znamy jako proszkowaną herbatę Matcha. Przygotowywanie tego naparu, z użyciem japońskiego zestawu do parzenia herbaty ma swoje korzenie w VIII w. i z początku, była to przyjemność zarezerwowana dla mnichów, wojowników czy ogółem osób z wyższych sfer. Tradycyjne picie herbaty w formie ceremonii jest praktykowane do dzisiaj i stanowi niezwykle ważny element kultury zen. japonski zestaw do herbaty dlaczego go warto go miec

Japoński zestaw do herbaty – dlaczego go warto go mieć?

W XXI w. żyjemy w ciągłym pośpiechu. Jesteśmy otoczeni kulturą toksycznej produktywności, przez którą brakuje nam czasu na pobycie z własnymi myślami oraz tak zwane mindfullnes nazywane w Polsce uważnością. Praktyki mnichów w swojej pełnej gamie nie są dla każdego, jednak niektóre ich elementy, jak najbardziej mogą wpłynąć pozytywnie na jakość naszego życia. Spożywanie herbaty w formie saszetki zalanej wrzątkiem nie jest niczym złym i oczywistą kwestią jest, że nie można ani nie jest wskazane w każdej sekundzie swojego dnia dokonywać wszystkiego z pełną uwagą i w wolnym, spokojnym tempie. Jednak wprowadzenie do naszej rutyny kilku elementów i w pełni skupienie się na nich, może przyczynić się do poprawy jakości życia i zmniejszenia uporczywego stresu. Jedną z form uważności może być właśnie stosowanie tradycyjnego japońskiego zestawu do parzenia herbaty. Używając go nie musisz rzecz jasna odwzorowywać wszystkich kroków, które występują w trakcje ceremonii parzenia, w trakcie kilku godzin. Poświęcanie uwagi na odmierzanie odpowiedniej ilości proszku herbaty matcha, starcie jej wraz z określoną ilością wrzącej wody na soczyście zieloną pianę –poświęcenie chociaż tych kilku minut w ciągu dnia na przygotowanie i spożycie napoju w ciszy, z własnymi myślami, może mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Brzmi to banalnie, jednak właśnie te drobne nawyki mogą doprowadzić do wielkich zmian w naszym samopoczuciu.

Japoński zestaw do herbaty a ceremonia picia herbaty

Choć przygotowanie herbaty matcha w warunkach domowych, nie jest aż tak długotrwałym procesem, przygotowanie jej w tradycyjny, ceremonialny sposób, stanowi nie lada wyzwanie i wymaga specjalnych umiejętności, odpowiedniej lokalizacji i czasu. Picie herbaty nie jest jedynym czynnikiem, który nadaje ceremonii tak uroczystego wydźwięku. Równie istotną częścią przedsięwzięcia jest przygotowanie, proces oraz sama atmosfera.  Przebieg ceremonii picia herbaty krok po kroku:
1. Uczestnicy przedsięwzięcia spotykają się w ogrodzie, na którego terenie znajduje się pawilon, w którym odbędzie się ceremonia.
2. Poza gospodarzem, który przygotuje herbatę, uczestnicy muszą wyłonić również gościa honorowego, który tuż po gospodarzu posiada najszerszą wiedzę dotyczącą przebiegu ceremonii i jest w stanie pomóc w odpowiednim jej przebiegu.
3. Gospodarz oraz goście myją ręce, oraz płuczą usta w celu symbolicznego oczyszczenia duchowego, oraz cielesnego.
4. Wszyscy udają się do pawilonu wyłożonego typowym dla japońskiego pomieszczenia tatami i zasiadają na podłodze.
5. Po wymianie uprzejmości pomiędzy gospodarzem a gościem honorowym następuje czas na rozmowy, które muszą ściśle dotyczyć tematyki około ceremonialnej.
6. Przed rozpoczęciem procesu parzenia herbaty goście konsumują drobny poczęstunek, na który składa się zupa, ryż, warzywa czy ryba oraz w niektórych przypadkach klasyczna japońska ryżowa wódka.
7. Następuje przygotowywanie naparu, do którego potrzebny jest czajnik, czarki, oraz specjalne bambusowe przyrządy.
8. Akt parzenia herbaty matcha następuje poprzez zalanie wrzątkiem sproszkowanej herbaty, wymierzonej specjalną bambusową łyżeczką w propozycji trzech miarek na każdego z uczestników oraz roztrzepaniu jej chasenem.
9. Uczestnicy piją napar ze swoich czarek każdy z osobna bądź wspólnie z jednego naczynia, przekazując go sobie wzajemnie.

japanese tea

Wady i zalety japońskiego zestawu do herbaty

Wady:
  • Czas. Chwila, którą trzeba poświęcić na przygotowanie naparu, jest nico dłuższa niż w przypadku spopularyzowanej herbaty w saszetkach.
  • Więcej naczyń do czyszczenia. Przygotowanie napoju w warunkach domowych wymaga japońskiego dzbanka do herbaty, czarki, bambusowych narzędzi oraz oczywiście sproszkowanej herbaty matcha. 
Zalety:
  • Pozytywny wpływ na zdrowie. Picie herbaty matcha ma pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy oraz wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Co więcej, jest doskonałym źródłem potasu, wapnia, żelaza oraz witaminy A i C.
  • Ćwiczenie uważności. Przygotowywanie czegoś tak pozornie prostego jak herbata, z zachowaniem skupienia i bez pośpiechu, jest jednym z działań, które długofalowo może wpłynąć pozytywnie na nasz umysł.
  • Kwestie estetyczne. Japońskie zestawy do herbaty cechuje dokładne wykonanie i niepowtarzalna estetyka. 

Japoński zestaw do herbaty jako pomysł na prezent

Japoński zestaw do parzenia herbaty może okazać się prezentem idealnym dla szerokiego grona osób Ci bliskich. Poczynając od wielbicieli japońskiej kultury czy herbaty po osoby walczące z przewlekłym stresem, czy przesadnie zabieganym trybem życia. Nie zależnie od tego, czy osoba obdarowywana preferuje zieloną herbatę matcha, czy też równie popularną, herbatę czarną benifuki, picie tych naparów za pośrednictwem ceramicznego japońskiego zestawu do herbaty nada odrobiny klasy i estetyki do codziennej przyjemności. Nie będzie to prezent odpowiedni dla każdego, jednak z pewnością, warto jest wziąć go pod uwagę, podczas poszukiwania odpowiedniego podarunku. FAQ

Czy kupując Japoński zestaw do herbaty, muszę przygotowywać ją w tradycyjny, ceremonialny sposób?

Tradycyjne ceremonie parzenia herbaty są z pewnością interesującym przeżyciem, jednak samo w sobie przyrządzenie naparu, jest jak najbardziej możliwe w warunkach domowych i nie wymaga wieloetapowego przygotowania, odpowiedniej lokalizacji ani osób z konkretnymi kwalifikacjami do tego typu praktyki.

Czy Japoński zestaw do herbaty, będzie dobrym prezentem dla moich bliskich?

Zestaw do herbaty sprawdzi się jako dobry prezent dla szerokiego grona osób, jednak znajdą się jednostki, którym może on nie przypaść do gustu. Przed zakupem, warto jest się zastanowić nad polem zainteresowań, oraz trybem życia bliskich.

Japoński zestaw do herbaty– czy rzeczywiście warto go kupić?

To, czy tradycyjny japoński zestaw do parzenia herbaty okaże się być trafionym zakupem w twoim przypadku, jest zależne przede wszystkim od trybu życia, budżetu oraz preferencji. Jeżeli jesteś wielbicielem herbaty, chcesz w pewnych kwestiach zwolnić swój zabiegany tryb życia oraz posiadasz dodatkowy budżet, zakup owego zestawu, może okazać się trafnym wyborem.