Jaką herbatę wybrać na trawienie?

W przypadku przejedzenia chętnie sięgamy po herbatę na trawienie. Jaki rodzaj wybrać, aby przyniosła oczekiwane rezultaty? Z artykułu dowiesz się:
  • w jaki sposób herbata wpływa na trawienie,
  • jaki rodzaj herbaty najlepiej łagodzi dolegliwości trawienne,
  • jakie dodatki wykorzystać, aby wzmocnić działanie herbaty,
  • kiedy należy pić herbatę na trawienie,
  • po jakim czasie efekty działania herbaty na układ trawienny będą zauważalne?
Wzdęcia, uczucie pełności, ból brzucha, nudności – to charakterystyczne objawy przejedzenia. W takich przypadkach chętnie sięgamy po różnego rodzaju preparaty wspomagające trawienie, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest zaserwowanie sobie filiżanki gorącej herbaty. Wybór jej rodzaju nie powinien być kwestią przypadku. Można też posiłkować się przyprawami wspomagającymi terapeutyczne działanie herbaty. Czytaj także: Herbaty i zioła wspomagające oczyszczanie organizmu

Jak herbata wpływa na trawienie?

Głównym zadaniem herbat na trawienie jest pobudzanie produkcji soków żołądkowych, dzięki spożyte posiłki szybciej ulegną rozkładowi. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że nasz układ trawienny składa się z różnych organów, które biorą udział w rozpadzie różnych substancji. Wątroba, jelita czy drogi żółciowe również mogą ulec przeciążeniu. Najczęściej manifestuje się ono:
  • bólami w okolicy brzucha,
  • wymiotami,
  • wzdęciami,
  • biegunką,
  • zgagą,
  • nudnościami.
W skrajnych przypadkach może pojawić się nawet stan podgorączkowy czy nadmierna potliwość. Gdy tylko pierwsze objawy przejedzenia zaczynają dawać się we znaki, warto sięgnąć po herbatę na trawienie. Łagodzi ona przykre symptomy, zbawiennie działając na organy. Wiele zależy tutaj od rodzaju naparu. Przykładowo, zielona herbata na trawienie zwiększa wydzielanie enzymów, a także działa antyoksydacyjnie. Tymczasem melisa rozluźnia mięśnie gładkie jelit, natomiast nasiona kopru włoskiego działają wiatropędnie, wzmagając ruchy robaczkowe jelit.

Jaki rodzaj herbaty ma najlepszy wpływ na układ trawienny?

Wybór konkretnego rodzaju herbaty na trawienie zależy od tego, z jakiego typu dolegliwościami mamy do czynienia. Działanie poszczególnych ziół, wykorzystywanych do przygotowywania naparów, przedstawia poniższa tabela:
Zioło Właściwości
Mięta Działa wiatropędnie, poprawia perystaltykę jelit, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
Mniszek lekarski Usuwa z organizmu nadmiar wody, poprawia perystaltykę jelit.
Chaber bławatek Działa żółciopędnie oraz pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu.
Prawoślaz lekarski Usprawnia bowiem perystaltykę jelit oraz ułatwia przesuwanie treści żołądkowej.
Rumianek Rozkurcza mięśnie jelit, ułatwiając transport treści pokarmowej.
Melisa Rozluźnia mięśnie jelit, działa kojąco na żołądek.
Jeśli nie dysponujemy ziołami, które można by zaparzyć, warto sięgnąć po herbatę czerwoną. Przyspiesza ona zamianę tłuszczu w energię, zatem doskonale sprawdzi się zwłaszcza po tłustym, obfitym posiłku. Herbata z senesu pomaga natomiast w walce z zaparciami dzięki działaniu przeczyszczającemu. O tym problemie mówi się niewiele, gdyż przejedzeniu najczęściej towarzyszą biegunki, jednak okazuje się, że sporo osób cierpi również na przewlekłe zaparcia.

Jakie dodatki i przyprawy można wykorzystać, aby wzmocnić działanie herbaty?

Herbata na trawienie i wzdęcia może być wzbogacona o różnego typu przyprawy i dodatki, które wspomagają procesy trawienne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele korzyści może przynieść szczypta cynamonu czy kilka goździków. Mowa tutaj nie tylko o walorach smakowych, na które większość z nas zwraca o wiele mniejszą uwagę. Tymczasem mają one zbawienne właściwości zdrowotne przy problemach z układem pokarmowym. Do herbaty warto więc dorzucić:
  • imbir – pomaga trawić białko, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, pomaga walczyć z mdłościami. Najlepszym wyborem będzie ten świeży, starty na tarce o drobnych oczkach, jednak można też posiłkować się imbirem mielonym,
  • mięta – jako dodatek do klasycznej herbaty pobudza wydzielanie soków trawiennych w żołądku i dwunastnicy,
  • cytryna – kilka kropel soku z cytryny pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, a także zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych,
  • kurkuma – ma właściwości żółciopędne i rozkurczające,
  • goździki – zmniejszają aktywność enzymów, które mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Warto je stosować zwłaszcza wtedy, gdy nasz posiłek bogaty jest w cukry proste,
  • lukrecja – pozytywnie wpływa na błony śluzowe żołądka i jelit.
Pamiętajmy, że herbata na trawienie nie musi obfitować w te wszystkie dodatki. Ważny jest tutaj przede wszystkim umiar – po obfitym posiłku trudno będzie wypić napar o bardzo intensym zapachu i smaku. O ile kilka kropel soku z cytryny może przynieść ulgę, o tyle duże jego ilości mogą dodatkowo zakwasić żołądek.

Kiedy należy pić herbatę na trawienie – przed czy po posiłku?

Opinie dotyczące herbaty na trawienie są podzielone – jedni uważają, że warto wypijać ją profilaktycznie, przed posiłkiem, inni są zdania, że najlepsze efekty można uzyskać, jeśli sięgniemy po nią dopiero po jego zakończeniu. Jak jest w rzeczywistości? W przypadku zbyt ciężkich lub zbyt obfitych posiłków, po napar sięgamy oczywiście po jedzeniu. Im szybciej, tym lepiej, gdyż poszczególne składniki będą miały wystarczająco dużo czasu, aby zadziałać. Tymczasem zielona herbata na trawienie, zdaniem ekspertów, powinna być spożywana na 2 godziny przed posiłkiem oraz 2 godziny po posiłku, czyli w odstępie czterogodzinnym. Dobrze, jeśli po napój wspomagający trawienie sięgamy profilaktycznie, a więc niekoniecznie w momencie, gdy czujemy się przejedzeni. Wtedy też możemy wypić go na ok. godzinę przed posiłkiem. Herbaty ani żadnych innych płynów nie powinno się przyjmować do 30 minut po jedzeniu, gdyż rozpuszcza ona soki trawienne. Wyjątkiem są małe ilości napoju bogatego w dodatki wspomagające trawienie, jeśli czujemy się przejedzeni. Pamiętajmy jednocześnie, że najważniejszy powinien być umiar – herbata działa jedynie wspomagająco, jednak jej spożycie nie daje gwarancji, że po obfitym posiłku od razu poczujemy się lepiej.

Po jakim czasie zauważalne jest terapeutyczne działanie herbaty na układ trawienny?

Wiadomo już, jaka herbata na trawienie będzie dobrym wyborem w poszczególnych przypadkach, jednak pozostaje pytanie, jak szybko zadziałają poszczególne jej składniki? Ulgę powinniśmy poczuć w 30-60 minut od momentu spożycia naparu. Należy przestrzegać przy tym jednej zasady – pijemy go małymi łykami, w ilości, jaką jesteśmy w stanie przyjąć. W przeciwnym razie istnieje ryzyko sprowokowania wymiotów. Najlepsze efekty terapeutyczne daje spożywanie herbaty na trawienie w celach profilaktycznych, a więc regularnie. Dzięki temu układ pokarmowy pracuje na najwyższych obrotach, a jednocześnie nie jest przeciążony. Z naparami wspomagającymi trawienie należy jednak uważać – o ile w większości przypadków są one w pełni bezpieczne, o tyle herbata na trawienie w ciąży, w czasie karmienia czy podawana małym dzieciom może nie być najlepszym pomysłem. W takich sytuacjach lepiej wspomagać się zwykłą, czarną herbatą. W stanie błogosławionym oraz karmiąc piersią należy unikać stosowania ziół czy dodatków, które mogą mieć działanie teratogenne bądź hamujące laktację. W przypadku małych dzieci dobrym i stosunkowo bezpiecznym wyborem będzie rumianek.

FAQ:

Jaka herbata najlepiej sprawdzi się na trawienie?

Chcąc wspomóc trawienie, warto sięgnąć po herbatę zieloną, czarną lub czerwoną. Doskonałym wyborem są też różnego rodzaju zioła, w tym mięta, melisa czy mniszek lekarski.

Kto może spożywać herbatę na trawienie?

Herbata na trawienie może być przyjmowana przez dorosłe, zdrowe osoby, które nie są uczulone na poszczególne jej składniki. Odradza się ją natomiast kobietom w ciąży czy karmiącym piersią oraz małym dzieciom.

Kiedy należy pić herbatę na trawienie?

Picie poszczególnych rodzajów herbaty przynosi najlepsze rezultaty w dłuższym okresie, co oznacza, że powinny być one spożywane regularnie. Niemniej jednak doraźnie można wypić napar po obfitym posiłku, wspomagając procesy trawienne.