Herbaty dla niemowląt – od kiedy można podawać i jak ją przygotować?

Herbaty dla niemowląt mogą być dobrym sposobem na dostarczenie dziecku ważnych witamin i składników odżywczych, zwłaszcza w okresie, gdy maluch nie spożywa jeszcze stałych pokarmów. Jednak nie wszystkie napary z ziół i owoców będą odpowiednie, a do tego trzeba wiedzieć, które herbaty można podawać na poszczególnych etapach rozwoju. Jak to wygląda w przypadku niemowląt?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy można podawać niemowlętom herbatę?
  • Jakie herbaty ziołowe i owocowe są odpowiednie dla niemowląt?
  • Na co warto zwrócić uwagę przy podawaniu herbaty niemowlętom?

Interesują Cię podobne tematy? Sprawdź inne artykuły w kategorii Lifestyle.

Od kiedy i jak często można podawać herbatę niemowlęciu?

Na temat dopajania niemowląt bardzo często prowadzone są dyskusje. Niektórzy twierdzą, że należy to robić już od pierwszych dni po narodzinach, inni, że konieczne jest to dopiero po 6 miesiącu życia. Nieprawdziwe informacje z pewnością wzięły się z przyzwyczajeń naszych babć. Kilkadziesiąt lat temu matki podawały swoim pociechom napary z ziół już w pierwszym miesiącu życia. Jednak dziś, gdy przeprowadzono na ten temat wiele badań, wiemy, że takie działanie nie do końca jest dobre, a wręcz niepotrzebne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci pokarm matki dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych oraz płynów aż do 6. miesiąca życia. To oznacza, że wcześniej nie trzeba dopajać dziecka, a tym bardziej podawać mu herbaty dla niemowląt.

Zanim maluch skończy pół roku, napary z ziół należy stosować tylko okazjonalnie, a najlepiej korzystać z porady lekarza. Niekiedy herbata rumiankowa dla niemowląt to jedyny sposób na złagodzenie dolegliwości żołądkowych, jednak warto podejść do tego ostrożnie.

Herbata dla niemowląt – na co warto zwrócić uwagę?

Herbaty dla niemowląt (które ukończyły 6. miesiąc życia) to dobry sposób na uzupełnianie płynów i jednocześnie dostarczanie witamin i składników mineralnych. Jednak przed wprowadzeniem ich do jadłospisu malucha warto poznać kilka podstawowych zasad.

Odpowiednia selekcja to podstawa

Nie każda herbata będzie odpowiednia dla dziecka. Niektórzy błędnie twierdzą, że zioła są nieszkodliwe, jednak dawniej traktowane były jako lekarstwa. Warto o tym pamiętać i dokładnie upewnić się, jaki napar będzie odpowiedni dla malucha na poszczególnym etapie życia. Niemowlętom przede wszystkim nie należy podawać herbaty czarnej, zielonej oraz białej. Są to gatunki, które zawierają duże ilości kofeiny oraz teiny – dziecko do 4. roku życia w ogóle nie powinno przyjmować tych substancji.

Warto też wspomnieć, że pijąc czarną herbatę w ciąży również trzeba pilnować dziennej zalecanej dawki (ze względu na kofeinę), a także nie pić jej do posiłków, ponieważ wypłukuje ona żelazo.

Jeden rodzaj ziół

Herbaty dla niemowląt nie powinny być mieszanką różnych ziół. Lepiej podawać dziecku napar z jednego gatunku liści. Dzięki temu można obserwować, które składniki szkodzą, a które działają korzystnie. Poza tym mieszanka kilku ziół może być dla niemowlęcia zbyt intensywna i zamiast zniwelować dolegliwości, jeszcze bardziej je zaostrzy.

Słaby napar

Pamiętaj, że napar podawany kilkumiesięcznemu dziecku nie może być zbyt intensywny. Na początku należy parzyć bardzo delikatne herbatki.

Certyfikat ekologiczny

Zarówno herbata owocowa dla niemowląt, jak i napar ziołowy powinny mieć certyfikat ekologiczny. Chodzi o to, żeby produkty pochodziły z godnej zaufania uprawy, w której nie korzystano ze szkodliwych substancji.

Uwaga na dodatki

Przy kupowaniu gotowych herbat dla niemowląt szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich skład. Często zdarza się tak, że herbatka truskawkowa zawiera również cukier lub szkodliwe dla dziecka substancje.

Picie herbaty przez niemowlęta – przeciwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do podawania niemowlęciu herbaty jest jego wiek. Jak zostało wspomniane, w pierwszych 6. miesiącach życia dziecko nie potrzebuje innych płynów ani pokarmów niż mleko matki. Inaczej wygląda to w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym – wtedy dopajanie malucha można rozpocząć szybciej i zacząć podawać mu herbatkę już od 2. czy 3. miesiąca życia.

Inne przeciwskazania to uczulenie na którykolwiek składnik herbatki. Warto wiedzieć, że zarówno owoce, jak i zioła mogą uczulać. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że popularna herbata rumiankowa często u niemowląt wywołuje objawy alergii.

A czego nie należy podawać niemowlętom? Na tej liście znajdują się m.in. cynamonowa herbata – dzieci mogą spożywać cynamon dopiero po ukończeniu 10. miesiąca życia; oraz koperkowa – herbata zawierająca koper włoski to dla niemowląt to silny lek. Wiele osób o tym zapomina, ponieważ taki napój podawany jest dzieciom od lat. Jednak najnowsze badania sugerują, że może on negatywnie wpływać na organizm malucha. Koper zawiera wysokie stężenie estrogenów, dlatego może przyspieszyć proces dojrzewania. Z tego względu takiego napoju najlepiej nie podawać najmłodszym, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem.

Oprócz tego herbata miętowa dla niemowląt również nie będzie dobrym pomysłem – mięta może przyczynić się do skurczy krtani i zatrzymania oddechu. Tego składnika najlepiej nie podawać dzieciom do 4. roku życia.

Herbaty ziołowe dla niemowląt

Herbaty odpowiednie dla niemowląt to m.in. rumiankowa, anyżowa, z melisy oraz rooibos. W poniższej tabeli opisane zostały właściwości i wpływ na organizm każdej z nich.

Herbata rumiankowa dla niemowląt działa rozkurczowo, łagodzi objawy kolki i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, uspokaja i ułatwia zasypianie
Herbata anyżowa dla niemowląt wykazuje działanie wykrztuśne, pobudza ruchy rzęskowe nabłonka oskrzeli, łagodzi kolki jelitowe i bóle brzucha
Herbata z melisy dla niemowląt łagodzi dolegliwości ze strony układu trawiennego, działa uspokajająco i wyciszająco, pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu
Herbata rooibos dla niemowląt działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, jest przeciwutleniaczem, działa rozkurczowo, łagodzi objawy alergii

Herbaty owocowe dla niemowląt

Owocowe herbaty dla niemowląt są znacznie bezpieczniejszą opcją niż napary z ziół – owoce to nie lekarstwa. Warto podawać je dzieciom, ponieważ zawierają sporo witamin i minerałów. Oczywiście w tym przypadku również warto powstrzymać się od dopajania dziecka, zanim skończy 6. miesiąc życia. Oczywiście napary owocowe nie powinny zaszkodzić, jeśli podasz je kilka tygodni wcześniej, jednak nie ma to większego sensu. Należy też uważać na dodatki w postaci cukru i innych szkodliwych dla niemowlęcia substancji. Jeśli kupujesz gotową herbatkę w sklepie czy w aptece, sprawdź dokładnie jej skład.

Napary owocowe odpowiednie dla niemowląt to te m.in. z:

  • maliny,
  • dzikiej róży,
  • jeżyny,
  • jabłka.

Jak podawać herbatę dziecku?

Herbatki owocowe i napary z ziół można podawać dziecku zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ważne jest przede wszystkim to, aby były one przygotowane z ekologicznych i bezpiecznych składników. Trzeba też pamiętać, aby na początku podać maluchowi niewielką ilość napoju i obserwować jego organizm oraz zachowanie. Niektóre produkty mogą mu zaszkodzić lub uczulać – np. słynny rumianek. Najlepszy czas na spożywanie herbatki przez dziecko jest pomiędzy posiłkami.

Trzeba też pamiętać, że w Internecie znaleźć można mnóstwo informacji na temat herbaty dla niemowląt, jednak nie wszystkie są prawdziwe. Organizm kilkumiesięcznego dziecka jest bardzo wrażliwy, dlatego w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.