Herbata z jęczmienia – właściwości oraz aspekty zdrowotne

W ostatnich latach bardzo modny stał się młody jęczmień. W formie sproszkowanej dodawany jest do napojów czy sałatek w celach odchudzających. Ma on jednak znacznie szersze oddziaływanie prozdrowotne. Herbata z jęczmienia już od najdawniejszych czasów używana jest w Azji jako remedium na różne schorzenia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się:
  • czym charakteryzuje się jęczmień,
  • gdzie znajduje zastosowanie,
  • w jaki sposób to zboże wpływa na nasze zdrowie,
  • kiedy warto sięgać po herbatę z jęczmienia,
  • czy jest ona odpowiednia dla kobiet w ciąży i dzieci.
Zajrzyj także do zakładki Herbata od A do Z, gdzie czekają na Ciebie ciekawe informacje o tym napoju.

Jęczmień – właściwości oraz zastosowania

Jęczmień jest najstarszą na świecie rośliną uprawną. Był dobrze znany przez ludy z epoki neolitu. Badania archeologiczne wskazują, że początki zasiewu tego zboża sięgają roku 7000 przed Chrystusem. Roślinę tę sadzili mieszkańcy Chin, Etiopii i Bliskiego Wschodu. Za zboże chlebowe jęczmień był uznawany przez dawnych Greków, Egipcjan i ludy zamieszkujące pradawną Mezopotamię. Służył także do wytwarzania kasz oraz napojów piwnych. Ślady odnalezione na Dolnym Śląsku świadczą o tym, że ziarna tej rośliny uprawnej trafiły na ziemie polskie około II wieku p.n.e. Jęczmień po II wojnie światowej stanowił lwią część upraw zbóż w kraju, zwłaszcza na krańcach zachodnich i północnych. Obecnie jego ilość na rynku polskim jest mniejsza niż w czasach dawniejszych. Ziarna tej rośliny wykorzystuje się głównie na pasze dla zwierząt, do produkcji słodu piwowarskiego i artykułów spożywczych takich, jak kasza, płatki czy mąka. Jęczmień to roślina, która obejmuje około 25 gatunków traw jednorocznych lub wieloletnich. Pochodzi z Półkuli Północnej. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych i klimatycznych – uprawia się ją w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych. Typowym gatunkiem tego zboża, które zasiewa się niemalże na całym świecie, jest jęczmień zwyczajny (Hordeum vulgare L.). Choć nie jest tak popularny jak pszenica czy quinoa, ceni się go ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. To bogate źródło witamin, mikroelementów, antyoksydantów i błonnika, co czyni z jęczmienia żywność funkcjonalną. Jest on mniej kaloryczny niż inne zboża, ponieważ cechuje się niższą zawartością tłuszczów. Dietetycy polecają spożywanie produktów na bazie tej rośliny, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Charakterystyczne dla jęczmienia właściwości to także wzmacnianie kości i wspieranie dobrego stanu skóry i włosów.
Gotowana kasza jęczmienna – 180 gramów
  • Kaloryczność
  • 217 kcal
  • Zawartość tłuszczu
  • 1 g
  • Witaminy i mikroelementy
  • mangan 1 mg, selen 23 mg, miedź 3 mg, wit. B1 4 mg, fosfor 162 mg
  • Błonnik
  • 10 g
  • Białko
  • 7 g
  • Węglowodany
  • 45 g
Jęczmień cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości. Wykorzystuje się go szeroko w przemyśle piwowarskim do wytwarzania słodu. Palone ziarno tej rośliny służy do produkcji popularnej kawy zbożowej. Na rynku zdrowej żywności młody jęczmień jest niezwykle pożądany przez osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów. Niedojrzałe jeszcze kłosy tego zboża w formie sproszkowanej dosypuje się do wody, koktajli czy sałatek. herbata z jeczmienia

Herbata z jęczmienia – aspekty zdrowotne

Herbata z prażonego jęczmienia jest doskonałym zamiennikiem tradycyjnej kawy. Napój z tego zboża jest znany szczególnie w krajach azjatyckich. Koreańczycy nazywają go boricha, w Japonii znany jest pod nazwą mugicha, a Chińczycy określają go mianem maicha. Spożywają go od wieków z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne herbaty z tej rośliny. Napar charakteryzuje się bogatym smakiem i wędzonym zapachem. Oddziałuje korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz trawienny. Jęczmienna herbata bogata jest również w antyoksydanty chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Działa antybakteryjnie, czyli pomaga ograniczać rozwój szkodliwych patogenów. Picie jednej filiżanki zbożowego napoju dziennie pozwala zachować równowagę bakteryjną w jamie ustnej. Badania naukowe wskazują, że herbata z jęczmienia usprawnia krążenie krwi i chroni przed różnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Stosowana jest w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu. Polepszając przepływ krwi w organizmie i jego dotlenienie, napar może stanowić także sposób na ból głowy. Istnieją także dowody potwierdzające oddziaływanie antykoagulacyjne jęczmiennej herbaty. Zmniejsza ona krzepliwość krwi, co usprawnia jej przepływ i odciąża serce. To skarbnica antyoksydantów, czyli substancji chroniących organizm przed wolnymi rodnikami. Są one przyczyną stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i chorób. Przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia się organizmu. Herbata z jęczmienia reguluje trawienie. Spożywana razem z posiłkami wspomaga pracę żołądka i przyswajanie składników odżywczych. Pita przed snem poprawia jego jakość i ułatwia zasypianie. Produkty jęczmienne są źródłem choliny, która poza redukowaniem bezsenności wzmacnia mięśnie, a także pamięć i koncentrację. W tego typu żywności znajduje się również wiele witamin i mikroelementów. Żelazo, cynk, mangan, wapń, magnez i fosfor są niezbędne dla prawidłowej mineralizacji kośćca i produkcji kolagenu.

Kiedy warto pić herbatę z jęczmienia?

Napar jęczmienny od wieków stosowany jest w krajach azjatyckich jako środek leczniczy na wiele różnych schorzeń, a także by wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Taką herbatę z łatwością można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy przepłukać 3/4 szklanki prażonych ziaren tej rośliny i zalać je w garnku 2 litrami wody. Całość należy doprowadzić do wrzenia, po czym gotować jeszcze przez 20 minut. Po odcedzeniu i wystudzeniu napar jest gotowy do spożycia.

Herbata z jęczmienia – zastosowania:

  • problemy żołądkowo-jelitowe – poprawia trawienie, zatrzymuje biegunki, usuwa zaparcia,
  • upały – świetnie gasi pragnienie,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego – reguluje ciśnienie krwi i usprawnia jej krążenie,
  • bezsenność – ułatwia zasypianie,
  • problemy wywołane bakteriami – hamuje ich rozwój, zwłaszcza w jamie ustnej i na zębach, chroni przed próchnicą.
Działanie antybakteryjne i wspierające układ pokarmowy wykazuje również herbata eukaliptusowa. jeczmienna herbata

Czy herbata z jęczmienia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci?

Kobiety w błogosławionym stanie często poszukują zamienników tradycyjnej herbaty i kawy, ponieważ zawierają one kofeinę i teinę. Substancje te nie są wskazane dla przyszłych matek. Herbata z jęczmienia w ciąży to doskonałe rozwiązanie w tej sytuacji, ponieważ jest ona wolna od tego rodzaju składników. Mogą ją spożywać także dzieci. Napój jęczmienny doskonale chłodzi i ułatwia zasypianie. Ważne jest także, aby w ciąży ograniczać ilość spożywanego cukru. Herbata z jęczmienia pijana jest najczęściej z miodem i cytryną, co jest bardziej korzystne dla przyszłych mam niż słodzenie napojów białym cukrem.

Jęczmienna herbata – czy wspomaga odchudzanie

Młody jęczmień w ostatnim czasie stał się modnym produktem redukującym wagę ciała. Podobne właściwości posiada także herbata z jęczmienia. Odchudzanie przy jej pomocy może być skuteczne pod warunkiem, że nie dodaje się do niej mleka, śmietanki, miodu czy cukru. Napój z tego zboża zawiera minimalne ilości kalorii i węglowodanów. Jest aromatycznym i zdrowym zamiennikiem wody. Doskonale nawadnia organizm, co sprzyja jego oczyszczaniu. Herbata z jęczmienia wspomaga trawienie i usuwa zaparcia.

Właściwości przeciwnowotworowe herbaty z jęczmienia

Jęczmień jest rośliną, której ziarna zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Dzięki nim produkty na bazie tego zboża mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Badania przeprowadzone w Chinach wykazały zależność między spożywaniem jęczmienia a niższym odsetkiem zgonów z powodu raka. Naukowcy są jednak podzieleni co do właściwości antynowotworowych tego zboża. Z pewnością potrzebne są dalsze prace badawcze w celu ustalenia, czy herbata jęczmienna i inne produkty wytwarzane z tej rośliny potrafią zwalczać komórki rakowe.

FAQ

Na co pomaga herbata z jęczmienia?

Napój z tego zboża korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i trawienny. Wzmacnia także mięśnie, kości, pamięć i koncentrację. Charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, pomaga w walce z bezsennością, zbędnymi kilogramami i poprawia jakość snu.

Czy herbata jęczmienna odchudza?

Produkty z jęczmienia wspomagają trawienie i usuwają zaparcia. Doskonale nawadniają organizm, wspierając jego oczyszczanie. Herbata z tej rośliny może pomóc w redukcji masy ciała, jeśli nie jest spożywana z dodatkiem mleka, śmietanki, miodu czy cukru.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]