Ziołowe herbaty na ból głowy – zrób to sam!

Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością, która może być wywołana wahaniami ciśnienia atmosferycznego, stresem, zmianami hormonalnymi lub chorobami. Istnieje kilka rodzajów bólu głowy. Na ich powstawanie wpływają różne czynniki. W terapii tego typu dolegliwości stosuje się leki tradycyjne, a także ziołowe herbaty na ból głowy. Poniższy poradnik wyjaśni Ci:
 • jakie są przyczyny bólu głowy;
 • w jaki sposób zioła łagodzą tego typu dolegliwości;
 • jakie herbaty ziołowe pomagają zwalczać ból głowy;
 • jak samodzielnie przygotować napar przeciwbólowy.
Zobacz również artykuł: „Herbata po sylwestrze”.

Ból głowy – czym jest?

Ból głowy jest przypadłością powszechną, która z różnych powodów może dotknąć każdego człowieka. Według statystyk aż 8% ludności świata poszukuje porady lekarskiej z powodu tej dolegliwości. Przyczyny pojawiania się bólu głowy są rozmaite. Najczęściej mija on samoistnie i nie zagraża zdrowiu czy życiu. Bywają jednak przypadki uporczywego bólu głowy, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest niezmiernie uciążliwy. Niezależnie od tego, czy ból jest tępy, lekki, jednostronny, uogólniony, pulsujący czy rozsadzający głowę, zawsze związany jest z układem krążenia. Długotrwałe, nieprzemijające, nasilone dolegliwości powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą. Do najczęstszych przyczyn bólu głowy należą:
 • zmęczenie;
 • problemy z krążeniem mózgowym;
 • wyczerpanie psychiczne;
 • zmiany naczyniowe;
 • zaburzona przemiana materii;
 • zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych.
Lekarze wyróżniają dwa typy bólów głowy: samoistne i wtórneTe pierwsze występują częściej, a ich istotą są same dolegliwości bólowe. Można zaliczyć tu przypadłości takie, jak napięciowe bóle głowy, migrenę czy bóle klasterowe. Przyczyny napięciowego bólu głowy nie są dobrze poznane przez medycynę, choć stanowi on najczęstszy rodzaj bólu głowy. Naukowcy wskazują, że może on pojawiać się w wyniku oddziaływania kilku czynników: stylu życia, uwarunkowań genetycznych, a także środowiskowych. Migrena to przypadłość, u podłoża której leżą najprawdopodobniej czynniki genetyczne. Cechują ją napadowe bóle głowy wraz z charakterystycznymi, pojawiającymi się po sobie objawami. Są nimi:
 • zwiastuny;
 • aura;
 • ból głowy.
Mogą one utrzymywać się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Migrena nierzadko pojawia się samoistnie lub jest wywoływana przez stres czy miesiączkę. Klasterowe bóle głowy atakują jednostronnie w obrębie nerwów czuciowych twarzy. Są zazwyczaj bardzo silne i umiejscawiają się w okolicach oka i skroni. Towarzyszą im inne symptomy takie, jak opadająca powieka, łzawiące, zaczerwienione oko, zatkany nos, niepokój, zwiększona potliwość twarzy. Wtórne bóle głowy wywoływane są przez infekcje, choroby, spożywanie różnych substancji lub ekspozycję na nie. Mogą także powstawać na skutek wypadków czy urazów mechanicznych. Schorzenia, które prowadzą do pojawiania się tego typu bólu to m.in.:
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • grypa;
 • angina paciorkowcowa;
 • guz mózgu;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • choroby oczu;
 • alergia;
 • zapalenie dziąseł;
 • choroby zębów;
 • zwyrodnienie kręgosłupa.
Zatrucie tlenkiem węgla, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów również może powodować wtórne bóle głowy. Diagnozowanie przyczyn bólu głowy nie jest rzeczą łatwą. Wymaga badań oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Terapię bólu dostosowuje się ściśle do powodu jego występowania, dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie podłoża tej dolegliwości. bol glowy a herbata

Ziołolecznictwo domowe

Ziołolecznictwo jest jednym z działów medycyny, a także farmakologii. Obejmuje wytwarzanie leków z naturalnych oraz przetworzonych surowców roślinnych. Preparaty zielarskie stosuje się w terapiach różnych zaburzeń funkcjonowania organizmu i chorób. Inne określenia tej gałęzi wiedzy o zdrowiu i chorobie to medycyna naturalna lub alternatywna. Jest ona fundamentem medycyny chińskiej. Zmagając się z bólem głowy, warto sięgać do skarbnicy wiedzy jaką jest ziołolecznictwo, by w sposób naturalny zwalczać dolegliwości. Nie trzeba być specjalistą z zakresu medycyny alternatywnej, aby pokonać ból. Wystarczy odrobina wiedzy oraz produkty, które goszczą prawie w każdym domu.
 • Miłorząb japoński
Preparaty z tej rośliny są często wykorzystywane w celu wzmacniania pamięci i koncentracji. Miłorząb rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze dotlenienie mózgu i łagodzenie dolegliwości bólowych.
 • Rozmaryn
Jest stosowany w aromaterapii. Olejek rozmarynowy poprawia krążenie w mózgu, co wpływa na zmniejszenie bólu głowy.
 • Mięta pieprzowa
Dzięki zawartości mentolu poprawia krążenie mózgowe. Dodatkowo, olejki eteryczne zawarte w mięcie pobudzają receptory węchowe, czym stymulują wydzielanie endorfin, które mają działanie przeciwbólowe.
 • Melisa
Posiada nie tylko właściwości wyciszające i uspokajające. Potrafi także rozszerzać naczynia krwionośne w mózgu i poprzez lepszego jego dotlenienie łagodzić bóle głowy.
 • Koperek
Herbata koperkowa stosowana była już w starożytnej medycynie naturalnej jako środek na ból głowy.
 • Pieprz cayenne
Kapsaicyna, która jest zawarta w papryczkach chili, maskuje ból głowy i zwiększa próg jego odczuwania.
 • Imbir
Posiada działanie przeciwbólowe i rozkurczające. Rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza napięcie oraz obrzęki, co prowadzi do łagodzenia bólu. Imbir może okazać się bardzo pomocny w radzeniu sobie z migrenami. Znosi mdłości, które często im towarzyszą.
Na rynku powszechnie dostępne są także mieszkanki ziołowe, które zostały opracowane specjalnie z myślą o zwalczaniu bólu głowy. Warto wykorzystywać prozdrowotne właściwości herbat, aby w sposób naturalny, nieobciążający organizmu zwalczać nieprzyjemne, bólowe przypadłości.

Ziołowe herbaty na ból głowy – aspekty zdrowotne

Zioła, które wykorzystuje się w walce z bólami głowy, posiadają przede wszystkim działanie rozkurczające. Poszerzają w ten sposób naczynia krwionośne i ułatwiają dotlenianie mózgu. Zmniejszają również napięcie mięśniowe. Niektóre rośliny wyciszają pracę układu nerwowego, co wywołuje rozluźnienie i lekką senność. Część ziół reguluje z kolei pracę układu hormonalnego, hamuje wydzielanie histaminy i serotoniny. Preparaty roślinne pomagają także łagodzić objawy, które towarzyszą bólom głowy. Wpływają pozytywnie na problemy gastryczne, stany zapalne czy zawroty głowy.

Zioła na migrenę – to warto pić

Migrena jest przypadłością, która potrafi skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie, a nawet wyłączyć z życia na kilka dni. Jej leczenie nie jest proste, ponieważ schorzenie to ma złożony charakter. Obejmuje układ krwionośny, nerwowy i wydzielniczy – najprawdopodobniej dochodzi tu do nieprawidłowego uwalniania serotoniny z zakończeń nerwowych. Lekarze wskazują także na dziedziczne podłoże migreny. Najczęściej dotyka ona kobiet. Wydaje się, że zioła na migrenę mogą być środkiem niewystarczającym w walce z tak potężnym przeciwnikiem, ale istnieje kilka surowców roślinnych, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Wśród roślin stosowanych na tego typu bóle głowy prym wiedzie złocień maruna. Badania przeprowadzone na przełomie lat 70. i 80. XX wieku wykazały, że łagodzi on ataki migrenowe. Od tamtego momentu zioło stało się przedmiotem licznych prac naukowych. Główną substancją aktywną ziela złocienia jest partenolid, dzięki któremu roślina posiada właściwości:
 • przeciwzapalne;
 • rozkurczające;
 • przeciwzakrzepowe;
 • hamujące uwalnianie histaminy i serotoniny.
Regularnie stosowanie tego zioła zmniejsza intensywność bólów migrenowych i może prowadzić do ich całkowitego zaniku. Aby zwiększyć siłę oddziaływania tej rośliny, łączy się ją z korą wierzby, tworząc specjalne mieszanki. Innym skutecznym środkiem na walkę z migreną jest imbir. Kilkudniowa terapia z zastosowaniem kłącza tej rośliny pomaga zmniejszyć siłę bólu. Jeden z eksperymentów naukowych wykazał, że efekty stosowania imbiru na migrenę są porównywalne z tymi, które płyną z przyjmowania jednego ze środków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu tej przypadłości. Przydatne w radzeniu sobie z bólami migrenowymi mogą być również inne zioła o właściwościach rozkurczających i uspokajających. Zaliczyć tu można ziele krwawnika, które wpływa na łagodzenie bólu, zawrotów głowy i mdłości. Dobrze jest także sięgać po rumianek. Pomaga pozbyć się dolegliwości gastrycznych, łagodzi stany zapalne, ból i ułatwia zasypianie. herbata na bol glowy

Inne skuteczne zioła na ból głowy

Bóle głowy mają różne podłoża i można podzielić je na kilka kategorii. Niektóre zioła pomagają w walce z migreną. Inne mogą korzystnie wpływać na bóle spowodowane zupełnie innymi przyczynami. Kozłek lekarski to roślina, która świetnie sprawdza się w walce z bólem wywołanym stresem czy zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Zmniejsza napięcie mięśniowe i aktywność układu nerwowego – uspokaja i pomaga zasnąć. Chmielniepokalanek czy szałwia oddziałują wyciszająco na układ hormonalny, dzięki czemu pomagają radzić sobie z bólami głowy spowodowanymi zmianami pogodowymi czy menstruacją. Picie zielonej herbaty na ból głowy pomoże w sytuacji nieprzespanej nocy lub przebywania w dusznym pomieszczeniu. Napój ten dodaje energii i dotlenia mózg, ponieważ zawiera kofeinę, która działa jednak łagodniej niż ta obecna w kawie. Jaka herbata na ból głowy jest najlepsza? To zależy od uwarunkowań indywidualnych oraz powodu powstawania dolegliwości bólowych.

Ziołowa herbata na ból głowy – przepis

Herbatę na ból głowy przygotowuje się z wykorzystaniem różnych ziół i surowców roślinnych. Można do tego celu użyć:
 • liścia babki (3 dag);
 • kwiatu lipy (3 dag);
 • rumianku (3 dag);
 • ruty ogrodowej (2 dag).
Napar sporządza się z 1 łyżki mieszanki. Porcję ziół należy zalać filiżanką wrzącej wody, zaparzać przez 15 minut, a następnie przecedzić. Taką herbatkę ziołową pije się 1-2 razy dziennie. Napój pomagający zwalczać bóle głowy można przyrządzić także z wykorzystaniem imbiru. Kawałek jego kłącza trzeba obrać ze skórki i pokroić na cienkie plasterki, po czym wrzucić do kubka z gorącą, ulubioną herbatą. Po 5 minutach jest ona gotowa do picia. Kilka kawałków imbiru można również połączyć z plasterkiem cytryny i torebką mięty. Całość należy zalać wrzątkiem i chwilę zaparzać.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zioła pomagają na ból głowy?

Bóle głowy można podzielić na kilka kategorii. W ich leczeniu wykorzystywane są zioła. Należy jednak dobrać je odpowiednio do przyczyny wywołującej dolegliwości bólowe.

Jakie zioła stosować na migrenę?

Wyniki badań naukowych dowodzą, że w walce z migreną skuteczny jest złocień maruna i imbir. Aby wzmocnić działanie ziela złocienia często łączy się je z korą wierzby.