Herbata na laktację – właściwości oraz skuteczność działania

Najzdrowszym i najlepszym pożywieniem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby było ono jedynym pokarmem do 6. miesiąca życia niemowlęcia. Niestety czasami gruczoły mlekowe nie działają tak, jak powinny, dlatego młode mamy muszą wspierać się mlekiem modyfikowanym lub szukać rozwiązań problemu. Naturalnym sposobem na to, aby pobudzić gruczoły do produkcji mleka, jest herbata na laktację. Jakie właściwości ma taki napój? Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czym jest herbata na laktację i dlaczego warto ją stosować?
  • Jakie zioła warto spożywać w okresie karmienia piersią?
  • O czym należy pamiętać, aby bezpiecznie pić herbatę laktacyjną?
  • Jakie są przeciwwskazania do picia herbaty na laktację?
Więcej artykułów podobnych tematycznie znajdziesz w kategorii Lifestyle.

Herbata na laktację – po co i dlaczego?

Laktacja to proces, który polega na produkcji mleka w organizmie matki. Rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami dziecka. Za wszystko odpowiedzialne są hormony, których organizm w trakcie ciąży zaczyna produkować coraz więcej. Dzięki nim możliwa jest nie tylko produkcja mleka, ale również jego wydzielanie po porodzie. Organizm kobiety jest w stanie wyprodukować pokarm, który zawiera wszystkie istotne dla dziecka witaminy i składniki odżywcze. Dzięki temu do 6. miesiąca życia niemowlę nie potrzebuje innego pokarmu ani nawet wody – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowa (WHO). Niestety mimo chęci, niektóre młode mamy nie są w stanie nakarmić swojego dziecka własnym mlekiem. Czasami zdarza się tak, że pokarmu jest coraz mniej, jest to tzw. kryzys laktacyjny. Jego przyczyn może być wiele, jednak najczęściej dzieje się tak pomimo tego, że z organizmem kobiety wszystko jest w porządku. Na początku warto wspomóc się domowymi i naturalnymi sposobami, a dopiero później szukać pomocy gdzie indziej. Jednym z takich sposobów jest herbata na pobudzenie laktacji. W sklepach czy aptekach bez problemu można dostać gotowe produkty tego typu, jednak warto pamiętać, że najczęściej jest to chwyt marketingowy. Herbata na laktację jest zazwyczaj o wiele droższa od tej tradycyjnej, jednak takie samo działanie można uzyskać, robiąc w domu napar z odpowiednich ziół. Co więcej, warto takie napoje spożywać jeszcze przed narodzinami dziecka, kiedy proces laktacji już się rozpoczyna. Odpowiednia herbata w ciąży może pomóc uregulować wydzielanie mleka w przyszłości. herbata na laktacje

Właściwości herbaty na laktację

Herbata na laktację ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego wpływa na organizm kobiety pod kilkoma różnymi względami. Ale jak to się dzieje, że napar z ziół pomaga w produkcji i wydzielaniu mleka? Jak działa herbata na laktację? Opinie na ten temat są podzielone. Według ekspertów, sposobów działania może być kilka: Działanie mlekopędne – bezpośrednie działanie na gruczoły mlekowe Niektóre zioła mogą bezpośrednio wpłynąć na produkcję mleka. Nazywaną są one mlekopędnymi. Co to znaczy? Po prostu pobudzają do pracy gruczoły mlekowe, dlatego zaobserwować można większość ilość wydzielanego mleka. Należy jednak wspomnieć, że działanie herbaty laktacyjnej nigdy nie zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Dlaczego więc tak często jest ona stosowana, a informacja o jej dobroczynnym wpływie na produkcję mleka rozpowszechniania? Otóż wiele młodych mam po prostu na własnej skórze przekonuje się o skuteczności herbaty na laktację. Działanie uspokajające i rozluźniające Bardzo często przyczyną kryzysu laktacyjnego jest stres oraz niepokój, które odczuwa młoda mama. Im mniej mleka jest ona w stanie zapewnić swojemu dziecku, tym niestety emocje te się nasilają, przez co błędne koło się zamyka. Dlatego innym powodem skuteczności herbaty na laktację jest to, że po prostu działa ona uspokajająco i redukuje stres. Zmiana smaku i zapachu mleka Niektórzy uważają też, że herbata na laktację działa, bo po prostu zmienia smak i zapach pokarmu. Dla dziecka jest ono atrakcyjniejsze, dlatego chętniej je spożywa. A jak wiadomo, to właśnie dziecko napędza całą machinę laktacyjną.

Picie herbaty pobudzającej laktację – skuteczność

Jak zostało wspomniane wcześniej, wpływ herbaty laktacyjnej na proces produkcji mleka nigdy nie został potwierdzony badaniami naukowymi. Jednak skuteczność naparów ziołowych z pewnością mogą potwierdzić tysiące, a nawet miliony młodych mam na całym świecie. Picie naparów z ziół przez kobiety karmiące piersią to praktyka znana już od wielu lat. Tak robiły nasze babcie, a nawet prababcie. Wiele kobiet po regularnym stosowaniu naparów z odpowiednich ziół zauważa poprawę w ilości produkowanego i wydzielonego mleka. Dlatego warto na początku spróbować tego naturalnego sposobu, a dopiero gdy okaże się on nieskuteczny, zdecydować się na leki lub inny sposób leczenia. Zwłaszcza że herbata dla zdrowia – spożywana w odpowiednich ilościach – jest nieszkodliwa, a nawet może być doskonałym uzupełnieniem diety.

Najlepsza herbata laktacyjna – skład

Najlepsza herbata na laktację powinna być mieszanką różnych ziół – zarówno tych, które bezpośrednio pobudzają gruczoły mlekowe, jak i tych, które działają uspokajająco na matkę. Zaliczyć można do nich m.in.:
  • rumianek,
  • melisę,
  • pokrzywę,
  • kminek zwyczajny,
  • anyż,
  • rutwicę lekarską.
Niektórzy twierdzą też, że dodanie do naparu mleka zwiększa właściwości wspomagające proces laktacji. Czy rzeczywiście herbata z mlekiem na laktację to skuteczny sposób? Niestety jest to informacja nieprawdziwa. Dodatek mleka w naparze w żaden sposób nie wpływa na produkcję ani na wydzielanie pokarmu dla dziecka. Warto wspomnieć, że dawno temu na problemy z laktacją Chińczycy stosowali też herbatę z mniszka lekarskiego. Dziś jednak rzadko się ją stosuje, zwłaszcza że jej nadmiar może być szkodliwy. laktacyjna herbata

Jak bezpiecznie pić herbatę laktacyjną?

Herbatę na laktację należy przede wszystkim pić z umiarem. Niektóre zioła silnie wpływają na organizm, a w nadmiarze mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Nie należy spożywać więcej niż 2-3 filiżanki dziennie. Ważne jest też to, aby wybrać herbatę z odpowiednim składem. Znany i często polecany napar z kopru włoskiego wcale nie jest tak dobroczynny, jak powszechnie się mówi. Wielu ekspertów zaleca nawet, aby unikać go w ciąży, a także nie podawać dzieciom do 3 roku życia. Warto obserwować organizm swój i malucha, a w razie niepożądanych dolegliwości, odstawić herbatę. Trzeba pamiętać, że istnieje też coś takiego jak herbata na zatrzymanie laktacji. Dlatego młode mamy powinny bardzo ostrożnie dobierać zioła, które spożywają. Działanie hamujące produkcję mleka ma m.in. szałwia.

Herbata na laktację – przeciwskazania

Nie ma ogólnych przeciwwskazań do picia herbaty na laktację. Wszystko zależy od tego, jakie zioła będą się w niej znajdowały. Trzeba pamiętać, że traktowane były one dawniej jak leki, a niekiedy ich wpływ na organizm jest bardzo silny. Dlatego warto podchodzić do tego tematu rozsądnie. W poniższej tabeli opisane zostały przeciwskazania do stosowania poszczególnych ziół:
ZIOŁO PRZECIWWSKAZANIA
melisa przyjmowanie leków uspokajających
pokrzywa niewydolność nerek, choroby dróg rodnych (np. nowotwór macicy)
anyż choroby układu trawiennego (np. choroba wrzodowa żołądka)
rutwica lekarska przyjmowanie leków hipoglikemizujących
rumianek uczulenie na rumianek
kminek zwyczajny choroby wątroby

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest herbata laktacyjna?

Herbata laktacyjna to napar z ziół, które pobudzają gruczoły mlekowe, działają uspokajająco, a także wpływają na smak i zapach mleka. To wszystko sprawia, że proces produkcji i wydzielania mleka przebiega sprawniej. Do ziół wspierających laktację zaliczyć można m.in. rumianek, melisę, pokrzywę oraz kminek zwyczajny.

Czy herbata laktacyjna działa?

Skuteczność herbaty na laktację mogą potwierdzić zadowolone z efektów młode mamy, którym napary z ziół pomogły rozwiązać problem. Jednak nie ma badań naukowych, które potwierdzają dobroczynny wpływ herbaty na produkcję mleka.

Kto nie powinien pić herbaty na laktację?

Herbata na laktację to zazwyczaj mieszanka kilku ziół, dlatego przeciwskazaniem będzie m.in. uczelnie na którykolwiek składnik herbaty. Warto skonsultować to z lekarzem.