Herbata jaśminowa – zrób to sam

Czy w domu można stworzyć wyjątkową mieszankę herbacianą? Oczywiście. Bądźmy jak kiperzy herbaciani, którzy potrafią precyzyjnie określić, jakich herbat należy użyć w celu uzyskania pożądanego smaku i aromatu mieszanki. Pierwsze zadanie: herbata jaśminowa.

Jak powstaje herbata jaśminowa?

Herbata jaśminowa należy do grupy herbat aromatyzowanych. Chociaż jej najpopularniejsza odmiana o najbardziej intensywnym zapachu jest tworzona z zielonej herbaty, do produkcji wykorzystuje się także herbatę czarną, białą i rooibos. Z produkcji tradycyjnej herbaty jaśminowej słynie zwłaszcza chińska prowincja Fujian. Charakteryzuje się delikatną słodyczą, lekkim jaśminowym posmakiem oraz doskonałym balansem między ilością suszu herbacianego i kwiatami. Liście herbaty zbiera się późną wiosną i pieczołowicie suszy, tak aby powierzchnia liścia mogła pochłonąć później większą ilość jaśminowego zapachu. Takie liście przechowuje się w suchym miejscu aż do sierpnia, kiedy to zbierane są kwiaty. Najlepiej zbierać jaśmin koło południa, kiedy to główki są zamknięte przed słońcem. Kwiaty dodaje się do zasuszonych liści herbaty, które chłoną ich zapach. Proces wchłaniania może być powtarzany i trwa od 24 godzin do kilku tygodni. Na końcu całą mieszankę wypala się, aby zarówno liście jak i kwiaty były suche.

W domu posiłkować się możemy dobrej jakości herbatą zieloną i kwiatami jaśminu, który rośnie również w naszych polskich ogródkach. Do puszki z herbatą dorzucamy po prostu kilka suchych kwiatów jaśminu. Nie będzie to wprawdzie prawdziwa herbata ja.minowa, ale i tak lepsza niż większość herbat produkowanych przemysłowo z użyciem olejku eterycznego.

Historia herbaty jaśminowej

Herbata jaśminowa ma już prawie 700 lat, jej historia rozpoczęła się w południowo-wschodniej Azji. Pierwotnie napój zarezerwowany był jedynie dla chińskiej arystokracji. Początków popularności tej herbaty należy szukać w czasach panowania dynastii Ming (1368-1644 r.).

Herbata jaśminowa dla zdrowia

Sama herbata, zwłaszcza biała i zielona posiada wiele składników mineralnych, a tym samym wartości odżywczych. Lista zalet dla zdrowia i urody wydłuża się dzięki zawartości jaśminu. Wśród właściwości herbaty jaśminowej trzeba wymienić łagodzenie stresu i napięcia. Kwiatowy zapach jaśminu działa odprężająco, a niektórych wprawia w lekki stan euforii.

Antybakteryjne i oczyszczające działanie herbaty jaśminowej sprawia, że jest ona zbawienna nie tylko dla zdrowia ale i urody. Regularnie spożywana pomoże też zrzucić zbędne kilogramy osobom na diecie. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pobudza metabolizm i sprawia, że ćwiczenia są bardziej efektywne. Jakby tego było mało, spowalnia objawy starzenia i łagodzi oparzenia słoneczne. Wielbicielki herbaty jaśminowej twierdzą, że napój pozytywnie wpływa na wygląd. Niektórzy wykorzystują go także jako afrodyzjak.

Parzenie herbaty jaśminowej

Około 2 g herbaty jaśminowej zalewamy i parzymy pod przykryciem około 2-3 minuty. Herbaty dobrej jakości można zaparzyć kilka razy, jednak aromat jaśminu nie będzie już tak intensywny. Ze względu na delikatny smak nie poleca się też dodawania do herbaty słodzików i mleka.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]