Herbata – a to ciekawe

  Po zrobieniu herbaty wyrzucasz torebki z liśćmi? Błąd! Nawet nie wiesz, na ile sposobów możesz wykorzystać pospolite torebki z czarną lub zieloną herbatą. Przekonaj się, a już nigdy nie spojrzysz na nie jak na niepotrzebną rzecz!

Torebki od herbaty w służbie urodzie i zdrowiu

• Okłady na oczy – stary sposób naszych babć na opuchliznę, który naprawdę działa. Wystarczy zużytą torebkę od herbaty zamoczyć w ciepłej wodzie i położyć na kilkanaście minut na powieki. W ten sposób pozbędziemy się opuchlizny i cieni, a spojrzenie odświeży się i nabierze blasku. Jeśli mamy problemy z opuchlizną na co dzień warto zbierać zużyte torebki od herbaty i korzystać z tego taniego sposobu regularnie. • Twarzowa maseczka – wersja zmaksymalizowana pierwszego sposobu. Całą twarz obkładamy torebkami zamoczonymi wcześniej w ciepłej wodzie – dzięki temu nie tylko odświeżymy skórę, ale też zadziałamy antybakteryjnie i ściągająco na pory skórne. Ten sposób świetnie sprawdzi się przy cerach trądzikowych, a jeśli zużyjemy torebki zielonej herbaty – również delikatnych i wrażliwych. • Tonik – tutaj sprawdzi się świetnie zielona lub ziołowa herbata, pełna antyoksydantów. Po prostu przemywamy twarz mokrą torebką tak, jak robimy to wacikiem nasączonym tonikiem. Ten sposób świetnie odświeża i tonizuje skórę. • Kąpiel w herbacie – do wanny wrzucamy kilka zużytych torebek od herbaty i zanurzamy się w przyjemnej i zdrowej kąpieli, która rewelacyjnie odświeży i wzmocni naszą skórę. Latem polecamy spróbować ten trick z miętową herbatą – przyjemne odświeżenie gwarantowane! • Potliwość stóp – idealny sposób na to, by odświeżyć stopy jest zanurzenie ich w misce z herbatą. Herbata ściąga pory i skutecznie odświeża. Podobnie działa przemycie pach zużytymi mokrymi torebkami od herbaty – nie tylko się odświeżymy, ale też lekko ograniczymy potliwość organizmu. • Leczenie podrażnień – jeśli lekko spaliliśmy się na słońcu lub na przykład ugryzł nas jakiś owad, przyłożenie mokrej torebki po herbacie pomoże zlikwidować opuchliznę i uśmierzyć ból. Ludowa medycyna mówi też o nacieraniu się naparem czarnej herbaty jako sposobie chroniącym przed poparzeniami – jednak my nie radzimy opalać się „na herbatę”. • Płukanka na świeży oddech – w ten sposób warto zużyć torebki zielonej herbaty. Po prostu płuczemy usta naparem, a polifenole zawarte w zielonej herbacie pomogą usunąć nieprzyjemny oddech. • Okład na krwawiące dziąsła – przyłożenie do miejsca z którego sączy się krew torebki od herbaty pomoże zmniejszyć krwawienie i uśmierzyć ból Herbata zadziała ściągająco, więc zatamuje krwawienie i pomoże uśmierzyć ból. • Okład na ból zęba – zawarte w herbacie garbniki pomagają walczyć z bólem. Wystarczy przyłożyć torebkę wyciągniętą z ciepłej wody na kilkanaście minut do bolącego miejsca, a ból powinien ustąpić.

Domowe sposoby na wykorzystanie torebek od herbaty

• Odżywka do kwiatów doniczkowych – podczas przesadzania rośliny najpierw wyłóż dno cienką warstwą ziemi, potem ułóż jedną lub dwie torebki od herbaty, następnie przysyp ziemią i dopiero umieść roślinę. Herbata na dnie nie tylko odżywi roślinkę, ale też zapobiegnie wyciekowi nadmiaru wody. Jeśli nie masz w planach przesadzania rośliny – zrób dziury w ziemi doniczki i wysyp do nich zawartość torebki herbaty. • Neutralizowanie przykrych zapachów – torebka z wysuszonymi liśćmi herbaty potrafi pochłaniać nieprzyjemne zapachy! Idealne sprawdzi się więc na przykład w lodówce, zamiast chemicznych neutralizatorów zapachów. Po prostu umieść na każdej półce lodówki torebkę herbaty. Mało kto wie, ale ta metoda świetnie sprawdzi się również w kociej kuwecie! Kilka zużytych suchych torebek zneutralizuje zapach, a jednocześnie nie będzie przeszkadzała pupilowi, który jak na kota przystało jest bardzo wrażliwy nie wiele zapachów. • Odświeżanie butów – skoro niepozorna torebka od herbaty to genialny i tani pochłaniacz zapachów to dlaczego nie wykorzystać go do odświeżenia… butów! Tak – wystarczy do każdego buta włożyć jedną lub dwie wysuszone torebki by zniknęły nieprzyjemne zapachy. Dodatkowym plusem jest też absorpcja wilgoci z naszego obuwia. Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepszy efekt, polecamy skropić torebki kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego (tea tree) o działaniu odkażającym i antybakteryjnym. Możemy również wybrać inny ulubiony zapach olejku, np. lawendowy i • Odtłuszczanie brudnych naczyń – być może trudno w to uwierzyć, ale herbata ma działanie odtłuszczające. Wystarczy wlać do tłustego naczynia kilka saszetek z czarną herbatą i zostawić na jakiś czas, a domycie go z tłuszczu będzie dziecinnie łatwe. • Czyszczenie mebli – torebka po czarnej herbacie świetnie wyczyści meble i nada im piękny połysk – należy jednak pamiętać, by była ona tylko wilgotna, nigdy mokra. Drewniane meble nie lubią wody i mogą się zniszczyć, dlatego najlepiej wytrzeć je potem do sucha papierowym ręcznikiem. Czy wiesz, że… Torebkę od herbaty wymyślił Thomas Sullivan w 1908 roku jako próbkę, którą rozsyłał do klientów, proponując zakup. Pierwszy woreczek był wykonany jedwabiu, a sama herbata w saszetce była uważana za towar luksusowy. Dopiero w XX wieku stała się ona bardzo popularna, wypierając z rynku herbatę sypką, a sam woreczek z gazy, która zostawiała nieprzyjemny posmak, ale była używana jako tańszy zamiennik jedwabiu zastąpiła torebka papierowa. Dziś herbaty w torebkach to ponad 77% udziałów w rynku!