Gdzie kupować herbatę?

Czy wiesz, że w większości sklepów sprzedawana jest herbata o marnych walorach smakowych? Gdzie zatem kupić najlepszą i jak ją rozpoznać? Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są cechy wysokiej jakości herbaty.
  • Gdzie najlepiej kupować herbatę?
  • Czym różni się herbata ze sklepu od tej z herbaciarni.
  • Jak rozpoznać herbatę wysokiej jakości.
  • Jaka herbata naturalna jest najlepsza?
Zobacz też: Najlepsza i najgorsza herbata. Kubek gorącej i aromatycznej herbaty to idealny początek dnia. Żeby uzyskać napar idealny, należy jednak zaopatrzyć się w liście dobrej jakości. Źle przechowywane i zwietrzałe herbaty nie będą tak smaczne i z pewnością nie zagwarantują niezwykłych wrażeń smakowych. Czy wiesz, jak rozpoznać najlepszy susz herbaciany i gdzie go kupować? W artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Herbata herbacie nierówna

Liście herbaty pochodzą z jednego gatunku krzewu, niezależnie od ich rodzaju. Wyjątkiem są oczywiście herbaty ziołowe, a właściwie to napary z ziół. Skąd więc biorą się poszczególne rodzaje herbaty? W końcu na półkach sklepowych znajduje się ich wiele, między innymi zielone, czarne, białe, czy też żółte. Od czego zależy ich nazwa? Czy to nie kolejny chwyt marketingowy, aby sprzedać więcej opakowań? Okazuje się, że poszczególne rodzaje herbaty różnią się czasem oraz sposobem przetwarzania liści. Poniższa tabela prezentuje różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami herbaty i ich walory smakowe.
Rodzaj herbaty Czas zbioru Smak Inne cechy
Herbata biała Zbiór nierozwiniętych, młodych pąków. Delikatny z nutami kwiatowymi. Liście poddaje się lekkiej fermentacji na słońcu.
Herbata czarna Zbiór liści dojrzałych. Intensywny. Poddawana jest pełnej fermentacji.
Herbata zielona Zbiór dużych liści dojrzałych. Intensywny, gorzkawy. Poddawana jest utlenianiu, za pomocą suszenia i podgrzewania.
Herbata czerwona Zbiór liści dojrzałych. Intensywny, lekko ziemisty. Powstaje z liści poddanych częściowej fermentacji i leżakowaniu.
Herbata żółta Zbiór młodych liści. Łagodny, słodkawy. Po zerwaniu poddawana jest procesowi więdnięcia, a dopiero potem suszeniu.
Herbata turkusowa Zbiór liści dojrzałych, cechujących się ponadprzeciętną wielkością. Słodki, kwiatowy. Wydłużony proces suszenia, po suszeniu następuje wzruszanie liści w celu ich utleniania.

Gdzie kupować herbatę, aby miała najwyższą jakość?

Herbata jest niezwykle wymagającym krzewem, który potrzebuje specyficznych warunków do wzrostu. W jakim sklepie kupić herbatę, aby zyskać pewność jej wysokiej jakości? Najbezpieczniej jest to zrobić w profesjonalnej herbaciarni lub sklepie sieciowym sprzedającym herbaty. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, ponieważ również w marketach i sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć perełki. Podczas wyboru najważniejsze jest, aby nie kupować herbat źle przechowywanych i podejrzanie tanich. Niestety w tym przypadku zbyt niska cena wiąże się zwykle z bardzo niską jakością. Gdzie kupować herbaty orientalne, np. matchę? Polecamy sklepy z importowaną żywnością orientalną, oferującą szeroki wybór towarów. Wadą zakupów w takich miejscach są niestety wysokie ceny, które niestety często nie idą w parze z jakością. W tym przypadku należy więc zwrócić szczególną uwagę na wygląd herbaty i jej parametry oznaczone na opakowaniu.

Czym różni się herbata sklepowa od tej z herbaciarni?

Zastanawiając się jaką herbatę kupić, nie można pominąć kwestii jej pochodzenia. Herbaty ze sklepu mają zwykle formę herbatek ekspresowych. Niestety tego rodzaju produkty są zwykle gorszej jakości. Producenci pozwalają sobie na umieszczanie w torebkach liści połamanych, zwietrzałych lub nieprawidłowo przetworzonych. Dzieje się tak ze względu na ich niewidoczność. Większość torebek nie pozwala dokładnie obejrzeć ich zawartości, co ułatwia nieuczciwe praktyki. Inną kwestią obniżającą jakość takiej herbaty jest sposób jej przechowywania. Kartonowe opakowania nie są zbyt szczelne, a aromat suszu szybko się z nich ulatnia. To sprawia, że produkt jest mniej aromatyczny i ma słaby smak. Z drugiej strony w dużych sklepach coraz częściej można dostać herbaty liściaste, nieodbiegające jakością od tych z herbaciarni. Wszystko zależy w gruncie rzeczy od asortymentu dyskontu. Herbata z marketu nie musi się jednak znacząco różnić od tej z herbaciarni, w których jest jednak dużo większy wybór. Warto również spróbować samodzielnie wyhodować herbatę w donicy. Jest to dość trudne i wymaga konkretnej odmiany krzewu, jednak warto chociaż raz podjąć taką próbę.

Jak rozpoznać herbatę niskiej, a jak wysokiej jakości?

Rozpoznawanie liści herbacianych wysokiej jakości gwarantuje bezpieczeństwo produktu oraz jego nienaganny smak i aromat. Pierwszymi sygnałami, że w danym sklepie dostępny jest towar dobrego sortu, są wiedza i kompetencja sprzedawcy i/lub wyczerpujący opis produktu na opakowaniu. Dobry lokal posiada nie tylko wartościowe towary, ale dba również o ich rzetelne oznaczenie i szkolenia sprzedawców. Jakościowa herbata będzie mieć więc na opakowaniu informacje o składzie, regionie pochodzenia oraz czasie zbioru. Taki pakiet danych pozwala na wstępne określenie jakości herbaty, która często jest produkowana w regionach oferujących tańszą uprawę kosztem wartości liści. Podczas wyboru warto więc orientować się w cenach i stronić od zakupu zbyt tanich suszów.   Najistotniejszy czynnik podczas oceny kolor i kształt liści odpowiadający gatunkowi herbaty. Wysokiej jakości susz powinien cechować się:
  • żywo zielonymi, błyszczącymi, długimi liśćmi i intensywnym zapachem w przypadku herbaty zielonej,
  • czarnymi lub bardzo ciemnobrązowymi liśćmi,
  • szarozielonymi i mocno sprasowanymi liśćmi Pu-erh surowego,
  • liśćmi bez przebarwień i nalotu w przypadku Pu-erh postarzanego,
  • pokrytymi białym meszkiem liśćmi w przypadku herbaty białej,
  • świeży intensywny aromat w przypadku oolong.
Warto również zwrócić uwagę na inne dodatki obecne w herbacie. Domieszki ziołowe nie powinny być zbyt drobne, a owoce muszą zostać starannie wysuszone lub poddane innej obróbce zapobiegającej ich psuciu. Z pewnością złym znakiem jest zbrylanie się dodatków, które świadczy o zbytniej wilgotności mieszanki.

Naturalna herbata — na jaki rodzaj postawić?

Koneserzy wskazują na herbatę białą, jako na jedną ze szlachetniejszych. Można spożywać ją z dodatkiem owoców lub jaśminu. Takie kompozycje doskonale nadają się do spożywania w miesiącach letnich, gdyż orzeźwiają i są delikatne. W zimniejszych okresach roku warto postawić na herbatę czarną z rozgrzewającymi dodatkami. Dobrze komponują się z nią goździki, skórka pomarańczowa i imbir. Wiele osób doceni również mieszanki ziołowe, które co prawda nie są herbatami, a naparami. Ciekawie w tym kontekście prezentuje się np. herbata baletnicy, która składa się z senesu i ślazu okółkowego. Ta mieszanka wspomaga odchudzanie i pobudza trawienie. Do ciekawych ziół należą też koper, czystek, czy rozmaryn.

FAQ

Jak rozpoznać herbatę wysokiej jakości?

Wysokiej jakości herbata powinna być prawidłowo oznakowana oraz przechowywana w szczelnych pojemnikach. Wygląd liści powinien być zgodny ze wzorcowym dla danego rodzaju.

Gdzie kupować herbatę najwyższej jakości?

Zakup wysokiej jakości herbaty gwarantują dobre herbaciarni, jednak i w marketach można trafić na wysokiej klasy produkty. Warto zwracać uwagę na sposób przechowywania herbat w danym punkcie. Liście powinny być zawsze zamknięte w szczelnych pojemnikach.

Czym różni się herbata z profesjonalnej herbaciarni, od tej ze sklepu?

Herbata z marketu występuje zwykle w formie herbatek ekspresowych, które są zwykle gorszej jakości. Do torebki trafiają często źle przetworzone i połamane liście, które są dodatkowo zwietrzałe i pozbawione aromatu.