Dzbanek do herbaty

To niepozorne pękate naczynie z dzióbkiem jest bardzo przydatne podczas ceremonii herbacianej, choć nie obowiązkowe – nie wymienia się go wśród tradycyjnych „czterech skarbów” do parzenia herbaty, czyli czajnika, czarki, naczynia do gotowania wody i piecyka.

Dzbanek (chin. cha hai) stosowany jest najczęściej w chińskiej ceremonii herbacianej Gong-fu cha. Przelewa się do niego gotową herbatę z czajnika, by następnie rozlać ją do czarek. Zapobiega w ten sposób zróżnicowaniu smaku naparu nalewanego do czarek. Z racji swojej funkcji nazywany jest również gong bei, czyli „wspólna czarka”.

Parzenie herbaty w Gong-fu cha trwa krótko, a napar naciąga bardzo szybko, dlatego też przedłużenie lub skrócenie parzenia o kilkanaście czy nawet kilka sekund zmienia smak napoju. Nalewanie herbaty z czajniczka wprost do czarek spowodowałoby to, że w pierwszej czarce byłaby ona najsłabsza, a w ostatniej – najmocniejsza. Aby temu zapobiec, cały napar przelewa się najpierw do dzbanka, a dopiero z niego do czarek. W ten sposób w każdej z nich będzie jednakowo mocny.

Dzbanek herbaciany może mieć jeszcze jedną funkcję: jeżeli ma sitko, to zatrzymuje wylewane wraz z naparem z czajnika okruchy liści herbacianych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.