Domowe piwo z herbatą – jak się za to zabrać?

Czy piwo z herbatą smakuje dobrze? Jak samodzielnie uwarzyć taki trunek? Dzisiaj odkryjemy tajemnice piwowarstwa! Z artykułu dowiesz się:
  • jak uwarzyć piwo,
  • w jaki sposób dodać herbatę do piwa,
  • w jaki sposób rodzaj herbaty oddziałuje na jakość piwa,
  • jak podawać piwo z herbatą.
Sprawdź również: Biała herbata pai mu tan — zbawienne działanie antyoksydantów. Aromatyczne i goryczkowe piwo z dodatkiem herbaty jest coraz chętniej spożywane przez koneserów. Połączenie smaku chmielu i liści herbacianych nie jest jednak oczywiste i trzeba się z nim nieco oswoić. Najlepszym na to sposobem jest samodzielne uwarzenie piwa z herbatą i poznanie jego walorów od podszewki. W dzisiejszym artykule postaramy się pokrótce omówić sekrety podstaw piwowarstwa. Mamy nadzieję, że lektura stanie się początkiem wspaniałej przygody z tą dziedziną.

Jak uwarzyć piwo?

Stworzenie pełnoprawnego domowego napoju piwnego z herbatą, wymaga oczywiście samodzielnego uwarzenia piwa. Podstawowy przepis na piwo jest dość prosty do odtworzenia, a cała zabawa może przerodzić się w naprawdę fascynujące hobby. Czego potrzebujesz do stworzenia domowego złocistego trunku? Wystarczy dobrze wyposażona kuchnia, kilka prostych składników i czas. Składniki piwa Do powstania piwa niezbędny jest słódwoda oraz drożdże piwowarskie. Zazwyczaj do piwa dodaje się również chmiel, który jednak występuje w nim w charakterze przyprawy, nadającej smaku całości napoju. W tym celu można oczywiście dodać do piwa jeszcze wiele innych składników, np. płatki owsiane. Początkujący piwowarzy mogą zaopatrzyć się w specjalne zestawy, które zawierają gotowe i przygotowane składniki do uwarzenia konkretnego typu piwa. Sprzęt piwowarski Uwarzenie piwa wymaga również odpowiedniego sprzętu. Będziesz potrzebować:
  • 30-40 litrowy garnek z pokrywką,
  • fermentory (z kranikiem i z miejscem na rurkę fermentacyjną),
  • rurkę fermentacyjną,
  • wężyki: silikonowy oraz igielitowy,
  • cukromierz i termometr,
  • łyga piwowarska lub inna łycha do mieszania,
  • filtrator, dezynfektor.
Wykonanie W tym poradniku dowiesz się jak zrobić piwo z półproduktu, czyli Brewkitu. Jest to łatwiejsza metoda warzenia, zalecana jest dla początkujących.
  1. Dokładnie zdezynfekuj fermentator, łychę, garnek i inne elementy wyposażenia.
  2. Podgrzej Brewkit w gorącej wodzie przez około 10 minut (bez drożdży).
  3. Wlej określoną na opakowaniu ilość wody do garnka i rozpuść w niej zawartość Brewkitu.
  4. Następnie do garnka dodaj cukier lub suchy ekstrakt słodowy i wymieszaj.
  5. Całość doprowadź do wrzenia, a następnie przelej do fermentatora.
  6. Następnie wlej do fermentatora określoną na opakowaniu ilość zimnej wody (do około 20-25 l). Po zakończeniu tej czynności płyn powinien mieć mniej niż 30 °C.
  7. W osobnym pojemniku zmieszaj drożdże i odstaw je na około 20 minut do wyrośnięcia.
  8. Drożdże dodaj do fermentatora i zamknij go. Na górę włóż rurkę z wodą.
  9. Fermentuj piwo przez 14-20 dni w zależności od Brewkitu (mniej-więcej 7-14 dni fermentacja burzliwa oraz około 10-14 dni fermentacja cicha).
  10. Fermentacja jest zakończona kiedy pomiar z balingomierza przestaje spadać. To znaczy, że pomiaru dokonujemy w dzień kiedy fermentacja powinna być zakończona i dzień po. Jeżeli drugi pomiar jest mniejszy, oznacza to, że piwo potrzebuje jeszcze czasu, żeby dojrzeć.
  11. Po zakończeniu fermentacji czas na butelkowanie. W tym celu przelej piwo (za pomocą węża igielitowego) do fermentatora z kranikiem. Dodaj do niego glukozę.
  12. Przelej piwo do butelek i zamknij kapslownicą. Odstaw do nagazowania na ok. 14 dni.
  13. Leżakowanie piwa powinno trwać ok. 3 tygodnie, w zależności od gatunku piwa.
Powyższy przepis jest oczywiście bardzo podstawowy, jednak w zupełności wystarcza do uwarzenia piwa po raz pierwszy. Niestety nieco bardziej zaawansowani w sztuce warzenia raczej nie będą z niego zadowoleni, ponieważ zakłada on użycie półproduktów. domowe piwo z herbata jak sie za to zabrac

Jak dodać herbatę do piwa?

Piwo z herbatą to napój, który charakteryzuje się sporą goryczką. Pochodzi ona przede wszystkim z chmielu, ale również z liści herbaty, nadających jednak całości nieco orzeźwiającego smaku. Z tego powodu dodatek herbaty smakuje najlepiej w piwach dość gorzkich, np. typu IPA lub APA. Liście herbaty można dodawać do piwa w czasie jego warzenia. W zależności od etapu uzyskuje się nieco inny efekt końcowy. Mocniejszy smak herbaciany osiąga się poprzez dodanie liści herbacianych do wrzącej brzeczki wraz z chmielem. Nieco subtelniejszy efekt można uzyskać, dodając ją podczas fermentacji cichej, na 24 przed ostatecznym zakończeniem procesu. Zwykle nie dodaje się do brzeczki fusów, a wystudzony wywar. Najlepszy jest taki, który odstał minimum 2 dni w lodówce. Na 20 l piwa zaleca się dodanie 50-100 g herbaty rozrobionej w 1-3 l wody. Można również zaryzykować umieszczenie w brzeczce liści, jednak niesie to ze sobą ryzyko zainfekowania piwa.

Czy typ herbaty ma wpływ na jakość piwa?

Piwo zazwyczaj warzy się z dodatkiem herbaty Earl Grey. Ten typ liści charakteryzuje się wysoką goryczką, a teina w nich zawarta doskonale łączy się ze smakiem chmielu. Zarówno chmiel, jak i czarna herbata są również dość goryczkowe w smaku. Jak smakuje więc piwo z herbatą? Takie odczucia smakowe są także dodatkowo potęgowane przez rodzaj piwa, który używa się do produkcji napoju z herbatą. Jest to zazwyczaj mocna i goryczkowa IPA lub gatunki bardzo jej bliskie. Powoduje to wzrost całościowej goryczy w trunku do nawet 75 IBU. To naprawdę wysoki poziom, tolerowany jedynie przez smakoszy i koneserów. Nieco inaczej piwo smakuje po dodaniu do niego herbaty zielonej. W tym przypadku można dodać jej do piw nieco lżejszych i mniej goryczkowych. Pozwala to na osiągnięcie cytrusowych i świeżych nut smakowych. Dobrym przykładem są, chociażby, piwa grodziskie.  

Jak podawać gotowy napój piwny z herbatą?

Piwo najlepiej smakuje na zimno i właśnie tak powinno się je podawać. Istotna jest jednak optymalna temperatura podania oraz szkło, w jakim zostanie zaserwowany trunek. Od tych czynników zależy wydobycie pełni aromatów zawartych w piwie. Wielu osobom kwestia ta wydaje się nieistotna. Każdemu niedowiarkowi polecamy jednak przeprowadzenie kilku testów, zwłaszcza z poszczególnymi temperaturami. Te mogą zmienić bukiet o 180 ° i zaważyć o ostatecznych walorach piwa. Optymalne temperatury dla najczęściej wybieranych gatunków prezentuje poniższa tabelka.
Typ piwa Temperatura podania Szkło
Lager 3-7 °C Pokal
Porter 7-13 °C Pinta
Piwo marcowe 7-10 °C Kufel, pokal
Stout 8-13 °C Pinta
IPA 7-10 °C Pinta
Piwo pszeniczne 5-7 °C Weizen

domowe piwo z herbata jak sie za to zabrac 3

FAQ

Czy warto robić piwo z herbatą

Każdemu koneserowi piwa z pewnością bliskie sercu są eksperymenty z nutami smakowymi i chmielami. Różnorodność aromatów i niebanalne kompozycje smakowe piw z dodatkiem herbaty to mocny argument za samodzielnym warzeniem takiego piwa. To z pewnością dobra droga dla każdego, kto kocha piwo i chce wypróbować nowych ścieżek jego warzenia.

Piwo z herbatą – gdzie kupić ten napój?

Jeśli nie wiesz, czy samodzielne warzenie piwa z herbatą to dobry pomysł, zacznij przygodę od zakupienia go w sklepie. Można je kupić w profesjonalnych sklepach z kraftowymi trunkami, a coraz częściej także w zwykłych sklepach. Na rynku jest obecnie naprawdę szeroki wybór piw tego typu do wyboru i z pewnością każdy znajdzie co dla siebie.

Jak zrobić piwo z herbatą?

Piwo z herbatą można przyrządzić, dodając do przestudzonej i przyprawionej sokami owocowymi i cukrem herbaty piwo. Najlepiej jest jednak samodzielnie uwarzyć taki trunek, dodając liści herbaty do gotującej się brzeczki lub w czasie fermentacji cichej.

Jaka herbata najlepiej sprawdza się do przygotowania napoju piwnego?

Do przygotowania piwa z herbatą najlepiej nadaje się Earl grey ze sporą zawartością bergamotki. Do warzenia można użyć też herbat zielonych.

Jak serwować napój piwny z herbatą?

Piwo herbaciane serwuje się na zimno w pokalu dostosowanym do rodzaju trunku.