Czym jest bubble tea i jak przygotować ją samodzielnie w domu?

Nie tylko kawę można podawać na wiele różnych sposobów i łączyć z nieoczywistymi dodatkami. Drugi najpopularniejszy napój na świecie, czyli herbata, również występuję w ciekawych odsłonach. Napar z ziół nie musi być nudny. Jedną z popularnych ostatnio wersji jest bubble tea, czyli herbata bąbelkowa. Tak przygotowany napój zbiera wokół siebie szerokie grono zwolenników z całego świata. Czym właściwie jest i jak go przygotować?  Z tego wpisu dowiesz się:
  • Czym jest bubble tea i jaka jest jej historia?
  • Czy herbata bąbelkowa jest zdrowa?
  • Jakie są popularne warianty smakowe bubble tea?
  • Jak przygotować herbatę bąbelkową w domu?
Jeśli interesują Cię inne sposoby wykorzystania naparu z ziół, sprawdź kategorię: Przepisy z herbatą.

Co to jest bubble tea?

Herbata to drugi, zaraz po kawie, najpopularniejszy napój na świecie. Szczególną popularnością cieszy się w Indiach i Wielkiej Brytanii – Anglicy mają nawet specjalny Tea Time, czyli czas w ciągu dnia przeznaczony na degustowanie herbaty i spożywanie kanapek lub ciasta. Myśląc o angielskiej królowej, pijącej herbatę w swoim pałacu, prawdopodobnie do głowy przychodzi nam gorący napar z ziół, podawany w malutkiej, eleganckiej filiżance. Nie wiemy, co dokładnie pije królowa Elżbieta II, jednak bubble tea z tym obrazkiem nie ma nic wspólnego – choć jest to jeden ze sposobów podawania herbaty. Bubble tea to kolorowy, słodki napój na bazie naparu z ziół. W oryginalnej wersji główne składniki to zielona lub czarna herbata, mleko, kulki tapioki oraz kostki lodu. Jednak obecnie serwowany jest na tysiące różnych sposobów (również na ciepło) i w wielu wariantach smakowych. Niektórzy oprócz mleka dodają syropy owocowe, a także galaretkę czy żelki. Im bardziej kolorowo, tym lepiej… i smaczniej! Herbata bąbelkowa zazwyczaj podawana jest w dużych plastikowych lub szklanych kubkach z szerokimi słomkami – takimi, przez które przecisną się kuleczki z tapioki.

Skąd się wzięła moda na herbatę bąbelkową?

Choć obecnie z herbatą najczęściej kojarzona jest Wielka Brytania, stolicą bubble tea jest Azja, a dokładniej Tajwan. To właśnie mieszkańca tego kraju uznaje się za pomysłodawcę kolorowego napoju z „bąbelkami”. W 1987 roku Liu Han Jie, właściciel herbaciarni, pierwszy raz połączył herbatę, mleko, kulki tapioki i kostki lodu. Dlaczego to zrobił? Otóż chciał zachęcić dzieci do spożywania naparu z ziół, a takie połączenie uznał za ciekawsze od zwykłej zielonej czy czarnej herbaty. Oczywiście misja zakończyła się sukcesem, a jej pozytywne skutki można obserwować do dziś. Bubble tea jest obecnie bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży. Kawiarnie i herbaciarnie na całym świecie reagują na tak ogromne zainteresowaniem tym nietypowym napojem i umieszczają w swoich menu bąbelkową herbatę w wielu odsłonach i wariantach smakowych.

Czy herbata bąbelkowa jest zdrowa?

Bubble tea to z pewnością napój ciekawy i do tego bardzo smaczny. Ale czy jest zdrowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oryginalna wersja bąbelkowej herbaty, stworzona przez Liu Han Jie składała się wyłącznie z naparu z ziół, mleka i tapioki. Taką odsłonę można uznać za zdrową – w końcu celem autora pomysłu było nakłonienie dzieci do picia zdrowego napoju. Wszystkie znajdujące się w jego składzie produkty w pewnym stopniu wpływają pozytywnie na ludzki organizm:
SKŁADNIK WŁAŚCIWOŚCI
zielona herbata jest źródłem aminokwasów i witamin: C, B, E, K, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, pozytywnie wpływa na układ trawienny
mleko jest źródłem wapnia, fosforu, potasu i magnezu, a także witamin z grupy B, które biorą udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych
tapioka dostarcza do organizmu wiele witamin i składników mineralnych, dlatego wspomaga m.in. pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego
Niestety współczesna wersja napoju nieco różni się od tej oryginalnej. Obecnie bardzo często bubble tea zawiera duże ilości cukru i sztucznych barwników, a także przetworzone dodatki takie jak żelki, czy bita śmietana. W takiej odsłonie nie można nazwać jej zdrową. Zdecydowanie nie jest to napój, który warto pić codzienne, ale od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, a może być ciekawym zamiennikiem nudnej i gorzkiej herbaty. bubble tea

Herbata bąbelkowa – jakie ma smaki?

Uwielbiana na całym świecie herbata bąbelkowa występuje w wielu wersjach. Najpopularniejsze z nich to: Mleczna bubble tea Jest to oryginalna odsłona napoju. W jej skład zazwyczaj wchodzą tylko: herbata, mleko oraz kulki tapioki. Choć w niektórych herbaciarniach można zamówić mleczny napój o owocowym smaku. Wtedy wśród składników występuje też słodki syrop. Owocowa bubble tea Kolejna wersja to owocowa bubble tea. Smaki mogą być przeróżne, ale najchętniej wybierane owoce to:
  • mango,
  • kiwi,
  • jagody,
  • wiśnie,
  • brzoskwinie,
  • marakuja.
Herbata bąbelkowa w tej odsłonie nie zawiera mleka, tylko napar z ziół, sok lub syrop owocowy i kostki lodu. Taki orzeźwiający napój doskonale smakuje w upalne dni. Bubble tea w formie shake’a Shake bubble tea to gęsty, pyszny napój ze zblendowanymi lodami. Wydawać by się mogło, że lody i herbata to niezbyt dobre połączenie, jednak taka wersja cieszy się równie wielką popularnością, jak odsłona oryginalna. A jaki smak może mieć „bąbelkowy” shake? Oczywiście wszystko zależy od lodów. Czekoladowy, waniliowy, śmietankowy, a może karmelowy? Wybierz swój ulubiony! Oczywiście w przypadku każdej wersji można dobierać dodatki takie jak bita śmietana, posypka, syrop czy nawet świeże owoce.

Jak zrobić bubble tea w domu – przepis

Na portalach lifestylowych w Internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na bąbelkową herbatę. Autorzy poradników często modyfikują je według własnej inwencji. A jak przygotować oryginalną bubble tea? Przepis jest banalnie prosty. Musisz tylko zaopatrzyć się w tapiokę w granulkach. Zielona herbata i kostki lodu to produkty, które zazwyczaj mamy w domu. Największą zaletą samodzielnego przygotowywania napoju jest to, że możesz wybrać dobrej jakości składniki, a także kontrolować ilość cukru i innych niezdrowych produktów. Przepis na oryginalną bubble tea:
  1. Przygotuj intensywny napar z zielonej herbaty i odstaw do wystygnięcia.
  2. W garnku zagotuj 1 szklankę wody, a następnie dodaj 2-3 łyżki granulowanej tapioki.
  3. Zmniejsz ogień i gotuj przez ok. 15-20 minut, aż kuleczki napęcznieją i staną się przeźroczyste.
  4. Zdejmij garnek z ognia i odstaw na kolejne 15-20 minut.
  5. W wysokiej szklance umieść ugotowaną tapiokę, wlej herbatę, schłodzone mleko oraz dorzuć kostki lodu. Gotowe!
A jak zrobić bubble tea w nieco słodszej wersji? Możesz wzbogacić swój napój o słodkie dodatki takie jak syrop owocowy lub gotować tapiokę w wodzie z cukrem. Wtedy kuleczki będą miały przyjemniejszy smak.

Jak zrobić kulki do bubble tea?

Kulki do bubble tea możesz zrobić z granulowanej tapioki (białej lub ciemnej). Wystarczy, że zagotujesz twarde ziarenka we wrzątku. Do wody możesz dodać cukier, miód, a nawet syrop owocowy. Granulowaną tapiokę bez problemu kupisz w Internecie. Ciekawostka: niektóre herbaciarnie serwują bąbelkową herbatę z tzw. kawiorem molekularnym. Są to kulki żelatynowe wypełnione syropem owocowym. Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać „bąbelków”, możesz kupić gotowe składniki do bubble tea. Zestaw składający się z owocowych kuleczek (kawioru molekularnego), syropu, a także kubków i słomek, dostępny jest w sieci za niecałe 80 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Z czego zrobiona jest bubble tea?

Oryginalny napój bubble tea składa się z herbaty (zielonej lub czarnej), mleka, kuleczek tapioki oraz kostek lodu. Jednak obecnie herbaciarnie serwują go również w wersjach owocowych (bez mleka) lub w formie shake’ów.

Jak przygotować bubble tea w domu?

Zaparz zieloną herbatę i odstaw do ostygnięcia. Przygotuj kuleczki tapioki według instrukcji, a następnie umieść je w dużej szklance lub plastikowym kubku. Dodaj herbatę, mleko, kostki lodu i ulubione dodatki.

Czy bubble tea jest zdrowa?

Herbata, mleko i tapioka to zdrowe składniki, jednak współczesna wersja napoju zazwyczaj zawiera sporo cukru i innych niekoniecznie zdrowych składników. Warto taki napój przygotować samemu w domu, dzięki temu można kontrolować kaloryczność oraz skład.

 
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]