W Chinach wykształciła się jedna z najciekawszych ceremonii parzenia herbaty, czyli Gongfu Cha. Nazwa ta oznacza w dosłownym tłumaczeniu „herbatę wymagającą wielkiego wysiłku”. Aby przygotować napar w ten sposób potrzebna jest szeroka wiedza o herbacie i kilka akcesoriów. Opowiemy o tym największym i najbardziej zaskakującym, czyli o Chapanie.
Czym jest Chapan?
Chapan to tradycyjna taca do herbaty, tak też tłumaczy się jego nazwę. Składa się zwykle z niskiego stoliczka lub podwyższonej tacki i wysuwanej szufladki na wodę. Taki stoliczek można spotkać w różnych rozmiarach. Najmniejsze przeznaczone są do przygotowywania herbaty dla jednej osoby, zaś największe mają rozmiary stołu, do którego zasiada cała rodzina. Chapan może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są wykonane z drewna lub bambusa z plastikowym wysuwalnym pojemnikiem. Rzadziej spotykane są już okrągłe miski z blatem z otworkami wykonane z glinki yixing. Zaś te największe bywają rzeźbione w marmurze czy kamieniu. Ciekawostką jest to, iż te większe egzemplarze zwykle nie mają wysuwanej szufladki na spływającą wodą. Zamiast niej posiadają odpływ z rurką, którą umieszcza się w dyskretnie schowanym pod stołem wiaderku.
Do czego służy Chapan?
Tradycyjnie Chapan spełnia rolę porządkową. Przede wszystkim podczas ceremonii Gongfu Cha przelewa się duże ilości wody, a musi ona gdzieś spływać. Dzięki otworom w blacie stoliczka i pojemnikowi pod nim woda może swobodnie ściekać, bez obaw o zniszczenie mebli. Poza tym dobrze zrobiony Chapan to nie zwykły kawałek deski z dziurami. Często są to dzieła sztuki, a przez to parzenie herbaty i podawani jej na takim stoliczku dodaje jej uroku i pewnej magii. Dodatkowo ograniczona przestrzeń stoliczka porządkuje układ naczyń i sposób parzenia herbaty. Gdy mamy mało miejsca to musimy utrzymać pewien ład i porządek.
Gdy pod ręką nie mamy Chapanu, a chcemy przygotować herbatę w rytuale Gongfu Cha, to możemy sobie poradzić w inny sposób. Zamiast pojemnika, do którego spływa rozlewana woda możemy użyć zwykłej miseczki ceramicznej. Gdy z kolei podczas parzenia polewamy czajniczek wodą to wystarczy podłożyć pod niego niewielki talerzyk. Wówczas trzeba uważać, aby nie rozlać wody lub naparu na stole lub macie, ponieważ nie będzie ona miała gdzie odpłynąć.
Rytuał parzenia herbaty Gongfu Cha jest idealnym sposobem na zrelaksowanie się po dniu pełnym wrażeń. Natomiast herbata przygotowana z poświęceniem jej większej uwagi smakuje o wiele lepiej niż taka zwykła zalewajka. Poza tym do parzenia można wciągnąć całą rodzinę i zaczarować wszystkich magią herbaty. Jednak zanim zaprosimy rodzinę do stołu warto poćwiczyć samodzielnie parzenie herbaty i poznać jej charakter. Wówczas przygotowanie i podanie smacznego naparu będzie przychodziło z łatwością, a wszyscy docenią włożoną w to pracę.