Blendowanie herbaty, czyli jak przygotować własną herbatę?

Ze zblendowaną herbatą prawdopodobnie spotyka się na co dzień każdy z nas. Jest to po prostu mieszanka kilku gatunków liści. Blendy przygotowuje się po to, aby stworzyć herbaty o jeszcze lepszym smaku i z każdego liścia wydobyć wszystko, co najcenniejsze. Oprócz tego czołowi producenci często wykorzystują ten sposób do wyrównywania smaku i jakości pomiędzy liśćmi z kilku upraw czy zbiorów. Sprawdź, czym dokładnie jest blendowanie herbaty i jak zrobić to samodzielnie.  Z tego wpisu dowiesz się:
  • Na czym polega praca profesjonalnych blenderów herbacianych.
  • Jak samemu zrobić wartościową mieszankę liści różnych gatunków.
  • Jakie są najważniejsze zasady blendowania herbaty.
Chcesz wyhodować własną herbatę w domu? Koniecznie sprawdź artykuł: Czy herbata może rosnąć w doniczce? Poznaj krzew herbaciany, który możesz hodować we własnym domu! 

Czym jest blendowanie herbaty?

Słowo blendowanie większości z nas prawdopodobnie kojarzy się z czynnością kuchenną, wykonywaną za pomocą urządzenia elektrycznego o nazwie blender. W tym przypadku jednak chodzi o coś innego. Blend to po angielsku mieszanka, dlatego blendowanie herbaty oznacza po prostu mieszanie herbaty, a właściwie mieszanie ze sobą różnych gatunków liści. Jest to dość powszechne i znane już od dawna działanie. Z blendami można spotkać się na co dzień. Przykładowo znana wszystkim herbata Earl Grey jest właśnie mieszanką. W tym przypadku blendowanie stosuje się po to, aby osiągnąć powtarzalność produktu, czyli serwować konsumentom zawsze ten sam smak i aromat, ponieważ mogą się one różnić w zależności od daty zbioru czy panujących warunków klimatycznych i glebowych. Inne znane herbaty, które są blendami to English Breakfast Tea oraz Irish Breakfast Tea. Poza przemysłem blendowanie stosuje się po to, aby stworzyć nowe mieszanki herbat i wydobyć najcenniejsze smaki i aromaty z poszczególnych gatunków liści.

Na czy polega profesjonalne blendowanie herbaty?

Każdy może samodzielnie przygotować w domu swój własny blend z herbaty, jednak profesjonalne wykonywanie takiej czynności rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim blendowanie powinno być poprzedzone tzw. cuppingiem, czyli po prostu degustacją i oceną smaku, aromatu, koloru i ogólnej jakości liści. Tym zazwyczaj zajmują się tea sommelierzy, czyli osoby oceniające herbaciane liście zawodowo. Tea sommelierzy muszą w swoim CV posiadać certyfikaty ukończenia specjalnych kursów, a także odznaczać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami sensorycznymi. Tylko dzięki temu mogą rzetelnie ocenić jakość suszu i naparu. Mieszanie herbaty jest zatem poprzedzone cuppingiem wykonywanym przez profesjonalnych herbacianych smakoszy. Do tej czynności wykorzystuje się specjalne czarki, które ułatwiają odcedzanie zaparzonych liści, a także ceramiczną łyżkę, na którą nabiera się napar. Przy cuppingu istotne są proporcje suszu do wrzątku oraz czas parzenia – należy użyć 2 gramów herbaty na 100 ml wrzątku i parzyć przez 6 minut. Po zaparzeniu i odcedzeniu liści każdy napar degustuje się ceramiczną łyżką, a następnie ocenia jego smak, aromat, barwę, a nawet teksturę. Po spróbowaniu i ocenie poszczególnych naparów można przystąpić do blendowania herbaty. Ten proces rozpoczyna się od zmieszania wybranych naparów w oddzielnym naczyniu. Dzięki temu można ocenić smak mieszanki przed zblendowaniem liści i wprowadzić ewentualne poprawki. Blendowanie herbaty

Blender herbaciany – czym się zajmuje?

Blender herbaciany to osoba, która profesjonalnie zajmuje się blendowaniem herbaty. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zajęcie i nie wystarczy zmieszać ze sobą przypadkowych liści. Cała mieszanka musi być spójna smakowo, aromatycznie, a do tego liście muszą być podobnej wielkości oraz mieć podobne parametry, jeśli chodzi o parzenie. Dlatego blender herbaciany musi wykazywać się obszerną i szczegółową wiedzą na temat poszczególnych gatunków liści, a także – podobnie jak profesjonalni degustatorzy herbaty – ponadprzeciętnymi zdolnościami sensorycznymi. To właśnie dzięki pracy profesjonalnych blenderów możliwe jest projektowanie mieszanek, które, wykorzystując największe atuty poszczególnych liści, tworzą nową, niezwykłą herbatę.

Jak samemu zrobić mieszankę herbaty?

Chciałbyś pobawić się w blendera i zastanawiasz się, jak zrobić własną herbatę w domu? Nie martw się, bez profesjonalnego zestawu do cuppingu również możesz stworzyć smaczny blend. Jeśli nie masz specjalistycznych czarek, wykorzystaj zwykłe filiżanki oraz sitko do odcedzenia liści. Ważne jest to, aby każdy gatunek liści zaparzyć w tym samym czasie – dzięki temu napary będą miały jednakową temperaturę. Po zaparzeniu herbaty nadchodzi oczywiście czas na degustację. Najlepiej robić to za pomocą łyżki. Pamiętaj jednak, aby po zamoczeniu jej w naparze przepłukać ją, dzięki czemu nie pozostanie na niej smak. W tym celu przygotuj sobie szklankę z gorącą wodą – po każdej degustacji płucz w niej łyżkę. Tak naprawdę domowe mieszanki herbat przygotowuje się tak samo, jak podczas profesjonalnego blendowania. Po degustacji i ocenie smaku, barwy i nuty aromatycznej możesz spróbować zaprojektować swój własny blend. Pamiętaj jednak, że blendowanie herbaty powinno dać Ci spójny i kompleksowy napar, w którym poszczególne składniki dobrze ze sobą współgrają. Na początku idealne wyważenie smaku może być trudne dla osób, które nie zajmują się profesjonalnym degustowaniem herbaty. Ale po to właśnie miesza się napar przed zmieszaniem suszu. Poza tym domowa mieszanka ma smakować Tobie, dlatego istotne są Twoje preferencje. Herbata blendowanie

Najważniejsze zasady mieszania herbaty

Do blendowanie herbaty nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu, jednak musisz znać najważniejsze zasady przygotowywania mieszanek:
  • Każdy napar do degustacji musi być przygotowany w tym samym czasie, aby wszystkie miały jednakową temperaturę. Degustowanie herbaty na zimno nie będzie rzetelne i adekwatne do rzeczywistości.
  • Na 2 gramy suszu powinno przypadać 100 mililitrów wrzątku.
  • W jednej mieszance powinny znaleźć się liście o podobnej wielkości, w przeciwnym wypadku oddzielą się one od siebie siłą grawitacji.
  • W jednej mieszance powinny znaleźć się liście o podobnym parametrach parzenia. Tylko dzięki temu z każdej herbaty będzie można wydobyć jej prawdziwy smak, aromat i wartości odżywcze.
  • Mieszanka powinna tworzyć spójną całość.

Jak samemu zrobić własną herbatę owocową?

Herbaty owocowe i ziołowe charakteryzują się tym, że mają sporo witamin i składników mineralnych. Dlatego warto przygotowywać je samodzielnie w domu i tworzyć swoje własne kompozycje. W pierwszej kolejności musisz wybrać składniki swojego blendu. Możesz kierować się walorami smakowymi lub wartościami odżywczymi. Do przygotowania własnych mieszanek herbat sprawdzą się zarówno susze z liści owocowych krzewów i drzew, jak i same owoce. Przykładowe składniki do owocowego blendu to liście wiśni, liście malin, skórka cytrynowa, suszone jabłka, owoce dzikiej róży.
Składnik Właściwości zdrowotne
liście wiśni wzmacniają organizm przy infekcjach dróg oddechowych, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, regulują pracę układu moczowego
liście malin działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wzmacniają układ odpornościowy, zmniejszają ryzyko nowotworu
owoce dzikiej róży wzmacniają naczynia krwionośne, zawierają mnóstwo witamin, wspomagają leczenie reumatyzmu, zmniejszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Aby stworzyć własną mieszankę herbaty owocowej, należy wysuszyć składniki, a następnie zmieszać je w odpowiednich dla siebie proporcjach. Najlepiej zrobić to tak, jak robią profesjonalni blenderzy herbaciani – przygotować kilka naparów, a następnie ocenić smak, barwę oraz nuty aromatyczne i na tej podstawie zaprojektować spójną i smaczną kompozycję.

FAQ

Na czym polega blendowanie herbaty?

Blendowanie herbaty to inaczej mieszanie ze sobą kilku czy nawet kilkunastu różnych gatunków liści, tak aby stworzyć unikalną, smaczną, aromatyczną i wartościową kompozycję. Profesjonalnie blendowaniem zajmują się blenderzy herbaciani.

Jak przygotować własną mieszankę herbaty?

Aby przygotować własną mieszankę, wystarczy zmieszać kilka gatunków liści o podobnych parametrach parzenia. Profesjonalne blendowanie herbaty poprzedzone jest cuppingiem, czyli degustacją naparów.