Wszystkie barwy herbaty

Czy wiecie, że to, jaką barwę widzimy, jest zależne od… naszego pochodzenia i nastroju? 

Barwa, jak wynika z definicji, to wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu, gdy do oka wpada światło. Wrażenie to z kolei jest zależne od składu widmowego promieniowania świetlnego oraz jego natężenia. Wpływ na percepcję danej barwy ma również obecność innych kolorów w polu naszego widzenia, oraz to, czy jesteśmy zdrowi, czy chorzy, jakie mamy samopoczucie i nastrój. Na postrzeganie barwy wpływa również nasze dotychczasowe życie: doświadczenie i nabyta wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku.

Barwa herbaty (zarówno liści jak i naparu) zależy głównie od stopnia jej fermentacji. Chińczycy najczęściej klasyfikują herbaty na „sześć wielkich rodzajów”: zielone, białe, żółte, turkusowe, czerwone i czarne – od niefermentowanych (zielone) do postfermentowanych.

W kulturze zachodniej herbaty nazywane przez Chińczyków czerwonymi określane są mianem czarnych, z kolei chińskie czarne to wg Europejczyków – czerwone. Pojawia się również kolejny kolor – niebieski – określa się nim herbaty Oolong, zaliczane w Polsce do herbat czerwonych a w Chinach… turkusowych.

Realna barwa naparu herbaty zależy oczywiście od rodzaju herbaty, sposobu parzenia i, jak wynika z definicji barwy – naszych cech osobniczych oraz kulturowych…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.