Wyciąg z karczocha – na co pomaga?

wyciąg z liści karczocha właściwości

Karczoch zwyczajny jest rośliną nadal mało popularną w naszym kraju. Zdaniem wielu biologów, to najstarsze warzywo uprawiane przez ludzi! Obecnie uprawy znajdują się w krajach basenu Morza Śródziemnego, Azji i Ameryki Południowej, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, lecz w Polsce ze względów klimatycznych są rzadkością. Karczoch najczęściej spotykany jest na półkach sklepów warzywnych oraz w zielarstwie. Cynara scolymus to roślina lecznicza stosowana w suplementach diety i ziołowych naparach. Na co pomaga?

Karczochy należą do rodziny astrowatych (Asteraceae) i są uważane za najstarsze warzywa uprawiane przez ludzi. Niegdyś karczochy nazywane były artyszokiem i wykorzystywane w medycynie ludowej jako pomoc w problemach trawiennych. Są zasobne w cenne dla zdrowia składniki o działaniu terapeutycznym, głównie w chorobach wątroby i hiperlipidemii.

Karczoch co to jest

Roślina była szeroko stosowana przez starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian, którzy wykorzystywali liście przede wszystkim jako środek żółciopędny i moczopędny. Karczoch jest składnikiem wielu suplementów diety, w których występuje zwykle w formie ekstraktu z liści. Wyróżnia się łagodnie cierpkim i gorzkim smakiem z delikatnie wyczuwalną nutą orzechową. Niektórzy porównują go do smaku szparagów.

Jadalne są pąki kwiatów, a właściwie „serce” karczocha, czyli pąk kwiatowy bez zgrubiałych liści. Młode serca można zjadać na surowo z dodatkiem oliwy, ale starsze trzeba poddać obróbce termicznej. Karczochy są popularne zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie podaje się je pieczone z oliwą i dodatkiem mięty. Pąki smażone na oliwie otwierają się niczym róża.

Liść karczocha właściwości

Surowcem zielarskim karczocha są liście, które rosną w rozetach na końcu masywnej łodygi. Rozety tworzą koszyczki kwiatowe, przy czym kwiaty karczocha mają purpurowy kolor. Liście karczocha z delikatnymi włoskami od spodu zawierają wiele cennych związków bioaktywnych o znaczeniu prozdrowotnym. Liść karczocha może wspomagać oczyszczanie wątroby i regenerację jej komórek. Zawarte w nim związki fenolowe pomagają w ochronie wątroby przed szkodliwym działaniem toksyn i wolnych rodników.

Liść karczocha może wspomagać procesy trawienne, poprawiając wydzielanie soków żołądkowych oraz działając korzystnie na funkcjonowanie wątroby i trzustki. Regularne spożywanie tej rośliny może pomóc w łagodzeniu objawów niestrawności, zgagi i nadkwasoty. W liściach znajdują się substancje pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Karczoch działanie

Zawarta w nich cynaryna może pomagać w regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie liścia karczocha może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz podwyższenia poziomu dobrego (HDL). Wybierając preparaty z karczocha, należy sugerować się zawartością cynaryny, aby było jej jak najwięcej. Dostępne na rynku preparaty zawierają od 2,5 do 10 proc. tej substancji.

Liść karczocha może wspomagać proces odchudzania, gdyż przyspiesza trawienie, a także łagodzi podrażnienie żołądka i zmniejsza objawy z tym związane, poprawia metabolizm tłuszczów oraz wpływa na uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu masy ciała. Po przetwory z karczocha warto sięgać w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Karczoch na co pomaga

Karczoch zmniejsza ryzyko chorób układu pokarmowego, normalizuje stężenie glukozy we krwi, zwiększa absorpcję wapnia, magnezu i żelaza w przewodzie pokarmowym, poprawia przyswajanie składników pokarmowych, stymuluje układ odpornościowy. Preparaty z wyciągiem z liści karczocha zapobiegają agregacji płytek krwi, tj. skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Powinny być stosowane w ramach profilaktyki, jednak mogą też stanowić wsparcie dla terapii leczniczych.

Jak czytamy w literaturze fachowej, wyniki dostępnych badań pokazują, że składniki obecne w karczochu mogą skutecznie zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, czyli nadmiernej aktywności wolnych rodników, których wysoki poziom w organizmie może powodować wiele różnych chorób cywilizacyjnych.

Karczoch jak stosować

Roślinę można stosować w różny sposób w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jest dostępny w formie suplementów diety w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Może być wykorzystywany jako składnik potraw, m.in. sałatek, zup, sosów. Surowego lub marynowanego karczocha można spożywać w formie gotowanej, pieczonej, grillowanej i smażonej.

Liść karczocha jest szeroko stosowany w ziołolecznictwie w postaci suchych liści przeznaczonych do przygotowania naparu lub jako składnik gotowych preparatów i mieszanek o działaniu wspomagającym trawienie i oczyszczanie organizmu. Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu trwania terapii.

Karczochy w ciąży

Karczoch spożywany jako warzywo nie powoduje działań niepożądanych u kobiet ciężarnych. Jak dotąd, naukowcy nie zbadali bezpieczeństwa suplementów diety w czasie ciąży i laktacji. Dlatego ze względu na brak wystarczających danych stosowanie karczocha w tej formie przez kobiety ciężarne i karmiące piersią nie jest zalecane.

Karczoch a brak woreczka żółciowego

Karczoch u większości osób nie powoduje żadnych reakcji alergicznych czy uczuleniowych. Mimo dobroczynnego działania posiada też wady. Nie powinien być spożywany przez osoby z nadwrażliwością na rośliny z rodziny astrowatych, cierpiące na niedrożność dróg żółciowych oraz osoby, u których stwierdzono kamicę żółciową.