Herbata i zdrowie

Co wspólnego ma herbata ze zdrowiem? Okazuje się, że całkiem wiele. Badania przeprowadzane przez naukowców na przełomie wieków wykazały, że napar przygotowany z liści herbaty może kojąco działać na nasz organizm. Po filiżankę której herbaty najkorzystniej sięgnąć?

Przekonanie o tym, że herbata ma dobroczynny wpływ na zdrowie, jest dziś podparte szeregiem badań przeprowadzonych w laboratoriach. Ich wyniki pozwoliły stwierdzić, że herbata ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także podnosi odporność organizmu. Z drugiej jednak strony, nie każdy rodzaj herbaty wykazuje takie same właściwości. Zależność ta jest ściśle związana ze stopniem fermentacji. Współcześnie wyróżnia się herbaty niesfermentowane (zielona), częściowo fermentowane (oolong) i fermentowane (czarna). Niewłaściwa obróbka herbaty, w tym wystawienie jej na działanie powietrza podczas procesu suszenia, może przyczynić się do obniżenia właściwości zdrowotnych herbaty.

 

Zielona najzdrowsza

Wśród wielu odmian herbaty, to właśnie zielona uchodzi za najzdrowszą, ale trzeba wiedzieć, że i inne mają zdrowotne właściwości. Choć skład chemiczny herbaty zależy zarówno od klimatu, pory roku, jak i ogrodniczych praktyk stosowanych przez plantatorów, to zawsze można w niej znaleźć polifenole. Wśród tych naukowcy zwracają szczególną uwagę na galusan epigallokatechiny, czyli organiczny związek chemiczny, który jest silnym przeciwutleniaczem – nawet do 100 razy silniejszym niż witamina C. W liściach zielonej herbaty jest go nawet do 30%. I to właśnie on, w głównej mierze, jest odpowiedzialny za zapobieganie rozwojowi nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych, otyłości czy miażdżycy naczyń krwionośnych.

 

Działanie przeciwnowotworowe

Fakt, że regularne picie herbaty zielonej i białej przyczynia się do zmniejszenia zapadalności na chorobę nowotworową, został potwierdzony przez badania epidemiologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców Azji. Zapadalność na tę chorobę w Chinach czy Japonii jest mniejsza niż wśród mieszkańców krajów Europy Zachodniej. Naukowcom udało się przy tym udowodnić, że zawarte w tych herbatach katechiny prowadzą do blokowania białek, które odpowiedzialne są za wzmożoną ekspresję w komórkach nowotworowych. Z poczynionych obserwacji badacze wysunęli wniosek, że regularne spożywanie herbaty zielonej czy białej może powstrzymywać rozwój raka prostaty, piersi, przełyku, żołądka, okrężnicy czy trzustki.

 

Starzejesz się wolniej

Czy herbata biała i zielona może być receptą na długowieczność oraz na zdrową i gładką skórę? Według specjalistów – tak. Podobne właściwości, choć w mniejszym stopniu, wykazuje również herbata czarna i czerwona. Fakt, że się starzejemy, jest ściśle związany z utratą funkcji poszczególnych tkanek przy jednoczesnym kumulowaniu się mutacji mitochondrialnego DNA. Gdy w organizmie zachodzi szereg dodatkowych patologicznych zmian, rozwijają się między innymi takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson. Badania, które przeprowadzono, wykazały, że osoby spożywające regularnie herbatę dostarczają do organizmu szereg składników, które mogą skutecznie blokować niekorzystne zmiany. Tym samym osoby, które chętnie sięgają po filiżankę herbaty, mogą dłużej cieszyć się zdrowiem.

 

Zapobiega miażdżycy

Trzeba wiedzieć, że spożywanie zielonej lub białej herbaty zapobiega również pojawieniu się i rozwojowi miażdżycy naczyń wieńcowych serca. Naukowcy dowiedli między innymi, że spożywanie przynajmniej 3 filiżanek napoju dziennie zmniejsza ryzyko zawału o 11%. Badania, które przeprowadzono w Japonii na grupie 8552 mężczyzn wykazały, że o 40% zredukowana została śmiertelność sercowo-naczyniowa u tych osób, które w trakcie eksperymentu regularnie spożywały herbatę zieloną. Jest to możliwe, gdyż herbata zielona zawiera znaczne ilości polifenolowych przeciwutleniaczy i to właśnie one hamują powstawanie ognisk miażdżycowych w tętnicach. Z badań wynika, że jedna porcja naparu odpowiada 436 g witaminy C.

 

Broń w walce z otyłością

Spożywanie herbaty wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasz wygląd. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w niej składniki sprzyjają stabilizacji masy ciała i jednocześnie zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Fakt ten również jest udowodniony badaniami. Zwłaszcza zielona herbata wykazuje takie właściwości. Ochotnicy, którzy przez 12 tygodni konsumowali ekstrakt z zielonej herbaty, mieli nie tylko niższą masę ciała, ale i mniejszą ilość tkanki tłuszczowej. Działają tu przede wszystkim katechiny, które hamują wzrost komórek tłuszczowych. A skoro tak, to dlaczego nie spróbować wprowadzić do codziennego planu dnia filiżanki zielonej herbaty, która będzie dobroczynnie wpływać na nasz organizm?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on pinterest

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.