Wino z herbaty Tak, to możliwe

Domowe wino z herbaty to mało znany, ale bardzo prosty w wykonaniu i smaczny trunek. Chcesz wiedzieć, jak go przygotować?  Z artykułu dowiesz się:
  • Czy warto robić wino z herbaty?
  • Jak zrobić wino z herbaty?
  • Ile procent ma wino herbaciane?
  • Jakie ma właściwości wino z herbaty?
  • Jakie jest zastosowanie wina z herbaty?
Zobacz też: Herbaty o smaku wina. Kieliszek domowego wina wypity w zimny dzień to niezrównane doznanie, zwłaszcza kiedy napitek jest samodzielnie przygotowany. Chociaż trunki te kojarzą się ze świeżymi owocami, można je robić także z wielu innych składników. Czy słyszałeś kiedykolwiek o alkoholu przygotowanym na bazie herbaty? Ten smaczny trunek jest nastawiany w gospodarstwach domowych już od dziesięcioleci. Przedstawiamy receptury, które przetrwały do naszych czasów oraz ich zmodyfikowane wersje. Spróbuj uwarzyć delikatne wino herbaciane razem z nami!

Wino z herbaty — hit czy kit? 

Sporządzanie win domowych to ciekawe hobby, które jest praktykowane w wielu polskich domach. Ze względu na dostępność sezonowych owoców przygotowuje się je głównie w miesiącach ciepłych. Czy można jednak przesunąć fermentacje na chłodniejsze dni? Oczywiście, że tak! Kluczem do sukcesu jest wybranie trunku, który nie wymaga użycia świeżych produktów. Dokładnie tak jest w przypadku wina z herbaty. Ten smaczny napój jest bardzo prosty do sporządzenia i nie wymaga zbyt wiele specjalistycznego sprzętu. Osoby, które zdecydowały się na uwarzenie tego wina, chwalą sobie jego delikatny smak oraz właściwości. Należy jednak pamiętać, że ostateczne parametry trunku zależą od wielu czynników, a smak wina może za każdym razem być inny. Profesjonalni kiperzy w szczególności cenią sobie wino z herbaty oolong.

Nieco mniej tradycyjny herbaciany Gliwajn

Tradycyjny Glühwein to odświętny napój, spożywany przez Austriaków i Niemców w czasie adwentu oraz Bożego Narodzenia. Jest to rodzaj grzanego wina przygotowywanego z dodatkami. Wytwarza się go z czerwonego wina, herbaty i innych składników, wedle własnego gustu. Najczęściej dodaje się do niego pieprz, wanilię, goździki, cynamon oraz pomarańcze. Wymienione przyprawy nadają całości świątecznego smaku i aromatu, a herbata zmniejsza wyczuwalną moc, przez co trunek jest łagodniejszy w smaku.

Jak samodzielnie zrobić wino z herbaty?

Istnieje niejeden przepis na wino z zielonej herbaty, a niektóre receptury są tak stare, że zakładają niedodawanie drożdży winiarskich. Kiedyś więc było bardzo proste do wykonania i nie wymagało praktycznie żadnego sprzętu. Poniżej znajdziesz zarówno starą recepturę na wino z herbaty, jak i taką zmodyfikowaną. Przedstawiane przez nas przepisy zakładają użycie herbaty zielonej, jednak można śmiało eksperymentować z czarną oraz wariantami owocowymi.

Metoda na wino z zielonej herbaty z lat 50.

W tej metodzie do przygotowania wina używa się tylko czterech składników, nie ma tutaj drożdży. Cała procedura opiera się na naturalnych procesach fermentacyjnych, a ich rozpoczęcie jest przez to nieco opóźnione. Uzyskanie wina tym tradycyjnym sposobem trwa minimum miesiąc, jednak w wielu przypadkach będzie trzeba poczekać na efekty nieco dłużej. Wszystko zależy od specyficznych warunków pędzenia. Aby przyśpieszyć procedurę, warto trzymać miksturę w ciepłym miejscu. Składniki:
  1. 4 litry zimnej herbaty,
  2. 0,9 kg cukru,
  3. 0,25 kg rodzynek,
  4. 2 cytryny.
Przygotowanie:
  1. Pokrój rodzynki oraz cytryny, a następnie przełóż je do dużej miski.
  2. Dodaj cukier, a następnie całość zalej herbatą. Mieszaj do rozpuszczenia cukru.
  3. Przykryj miskę i odstaw na miesiąc.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu zdejmij z wierzchu szumy oraz odcedź płyn.
  5. Przelej wino do butelek.
  6. Trunek można pić od razu, jednak najlepszy jest po kilku miesiącach leżakowania

Współczesny przepis na wino z zielonej herbaty

Składniki na wino z zielonej herbaty:
  • herbata zielona 240 gramów,
  • rodzynki, żurawina, śliwki suszone – w sumie ok. 2 kg z przewagą rodzynek,
  • 5 kilogramów cukru,
  • 12 gramów drożdży Sherry, Madera lub uniwersalne,
  • 12 gramów pożywki winiarskiej,
  • 50 gramów kwasku cytrynowego.
Sprzęt do produkcji wina z zielonej herbaty:
  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną,
  • garnek,
  • sitko,
  • lejek,
  • nóż lub blender, w zależności od oczekiwanego efektu.
Przygotowanie:
  1. Wykonaj matkę drożdżową na dwa dni przed planowanym nastawieniem wina. Wlej do butelki 200 g rozdrobnionych owoców, 300 ml wody, 2 łyżki cukru. Zakryj butelkę watą i pasteryzuj po upływie 30 minut. Przestudź i dodaj drożdże.
  2. Sparz wszystkie owoce, a następnie pokrój je drobno, bądź zmiksuj blenderem. W tym drugim przypadku owoce szybciej uwolnią smak, jednak płyn będzie mniej klarowny.
  3. Przygotuj syrop cukrowy. Rozpuść ok. 3 kg cukru w 3 litrach wody. Dodaj do tego kwasek cytrynowy.
  4. Zaparz herbatę w ok. 4 litrach wody i wystudź. Przefiltruj płyn.
  5. Przestudzone składniki wlej do pojemnika fermentacyjnego w kolejności owoce, a następnie herbata, syrop cukrowy, matka drożdżowa, pożywka. Wszystko wymieszaj.
  6. Zostaw w cieple balon zatkany korkiem z rurką fermentacyjną na ok. 20 dni.
  7. W 3 i 6 dniu fermentacji dodaj po kilogramie cukru, przyrządzając wcześniej syrop cukrowy.
  8. Przecedź wino i zostaw je do dalszej fermentacji, w sumie na ok. 6-8 tygodni.

Wino z herbaty — jakie ma właściwości?

Podczas fermentacji dochodzi do rozkładania pirogronianów w cukrach, zawartych m.in. w owocach. W wyniku tego procesu powstaje alkohol oraz inne związki organiczne. Niektóre z nich są bardzo korzystne dla zdrowia, np. polifenole. Wino takie zawiera sporo składników odżywczych, których zawartość procentowa zależy od rodzaju użytej do produkcji herbaty oraz gatunków owoców. Można jednak powiedzieć, że standardowe wino herbaciane zawiera witaminę CEA oraz potas i fosfor.

Ile alkoholu zawiera wino z herbaty?

Zawartość alkoholu zależy od ilości cukru. Należy wziąć pod uwagę ten naturalnie występujący w owocach oraz ten, który dodaje się do wina. Oba te czynniki są ważne i mają wpływ nie tylko na ogólną moc alkoholu, ale również na jego wytrawność. W przypadku wina z herbaty i rodzynek standardowa wartość to od 12 do 16% alkoholu, przy założeniu, że przygotowuje się wino słodkie lub ewentualnie półsłodkie. Raczej nie poleca się nastawiania tego rodzaju trunku z założeniem, że będzie on wytrawny. Poniższa tabela przedstawia orientacyjne ilości cukru, jakie należy dodać do wina, aby uzyskać określoną moc.
Owoce Ilość owoców Ilość cukru na wino 12% Ilość cukru na wino 14%  Ilość cukru na wino 16%
 Rodzynki 1,4 kg  1,7 kg 2,1 kg 2,4 kg
 Śliwki niedosładzane 8,2 kg  1,6 kg 2 kg 2,3 kg
 Żurawina 6,3 kg  1,6 kg 2 kg 2,3 kg

Zastosowanie wina z herbaty

Wino ma wiele właściwości odżywczych, jednak należy spożywać je z umiarem. Napój ten dobrze wpływa na trzustkężołądek, a także działa przeciwnowotworowo. Wino pozwala także redukować poziom złego cholesterolu oraz chroni nerki i działa bakteriobójczo. Zawarte w nim polifenole zmniejszają ryzyko chorób serca oraz chronią układ krwionośny. Zastosowanie wina z herbaty jest szerokie, jednak typowe. W zasadzie używa się go, dokładnie tak jak innych tego typu trunków. Herbaciane wino przygotowuje się więc głównie z myślą o bezpośredniej konsumpcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w kuchni. Może ono stać się bazą do sosów, dodatkiem deserów, koktajli, czy lodów. Wino z rodzynkami pasuje szczególnie do ryby w wydaniu słodkim oraz sosów do mięs nadziewanych owocami.

FAQ

Ile procent alkoholu zawiera wino z herbaty?

Wino z herbaty ma moc podobną do standardowych trunków. Zazwyczaj zawartość alkoholu oscyluje wokół 12-16%.

Jaki sprzęt potrzebny jest do zrobienia wina z herbaty?

Do wykonania podstawowego wina z herbaty potrzebna jest jedynie miska lub butelka. Współcześnie potrzebny jest jednak balon, rurka fermentacyjna, sito, duży garnek oraz mieszadło.

Jakie są właściwości wina z herbaty?

Wino z herbaty zawiera w sobie witaminę A, E oraz C. Jest także źródłem fosforu oraz potasu.