Przyprawy do herbaty mają nie tylko ciekawe walory smakowe, ale także drogocenne właściwości prozdrowotne. Warto ich używać jak najczęściej.
Z artykułu dowiemy się m.in.:
Do parzenia oraz podgrzewania herbaty przydadzą się m.in.:
- Jak parzyć herbatę.
- Jakie dodatki do herbaty są znane w Polsce.
- Co zrobić, aby przyprawa korzenna do herbaty miała mocny smak oraz aromat.
- Czy imbirowa przyprawa do herbaty to jedyny rozgrzewający dodatek.
- Jakie przyprawy do herbaty zaskakują aromatem.
Jak się robi dobrą herbatę?
Parzenie herbaty w wielu krajach ma ogromne znaczenie. Z rytuału parzenia słynie Anglia. Osoby, które nigdy nie były w kraju królowej Elżbiety, znają z pewnością ten zwyczaj z filmów. Do angielskiej herbaty w malutkich filiżankach z porcelany pasują kruche ciasteczka. Jednak nie tylko Anglicy wiedzą, jak się robi dobrą herbatę. W Indiach tajemnica parzenia herbaty o nazwie Masala Chai przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jest to narodowy trunek hinduski, do przygotowania którego wykorzystywane są liczne zioła w różnych proporcjach. Nazwa herbaty pochodzi od słowa „masala”, czyli „przyprawa”. Słowa „chai” chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Większość z nas kojarzy je ze słowem „czaj” z języka rosyjskiego. Tak naprawdę wywodzi się ono z języka chińskiego. Chociaż Polsce herbata jest popularnym napojem, większość z nas nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tego, jak ją parzyć, aby móc cieszyć się jej walorami. Niestety niewłaściwe przygotowanie ma ogromny wpływ na smak oraz aromat naparu. Warto wiedzieć, jak się robi dobrą herbatę, aby móc się nią delektować podobnie, jak w przypadku kawy. Do wyboru mamy herbatę czarną, zieloną, białą oraz liczne herbaty ziołowe. Jak na kraj, w którym do parzenia nie przywiązuje się wielkiej wagi, możemy pochwalić się bogactwem herbat ziołowych. Mają one drogocenne właściwości prozdrowotne – o ile właściwie je zaparzymy. W tabelce poniżej znajdziemy informacje na temat właściwości najpopularniejszych naparów z ziół.Zioła | Właściwości |
Pokrzywa | · Wzmacnia organizm · Posiada właściwości moczopędne · Obniża poziom cukru we krwi · Poprawia trawienie |
Szałwia | · Zwalcza infekcje i zakażenie · Ogranicza potliwość · Obniża poziom cukru we krwi · Pobudza apetyt |
Ostropest | · Oczyszcza wątrobę z toksyn · Obniża poziom glukozy we krwi; · Obniża poziom cholesterolu · Posiada właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne |
Piołun | · Zwalcza pasożyty tj. owsiki oraz glista ludzka · Poprawia trawienie |
- porcelanowy lub stalowy imbryk na herbatę;
- zaparzacz do herbaty – w postaci niewielkiego sitka lub czajniczka z sitkiem;
- podgrzewacz – elektryczny lub na świeczki;
- termometr lub specjalne urządzenia do parzenia herbaty.
Przyprawy do herbaty – dodatki
Przyprawy do herbaty nadają jej oryginalnego smaku. W Polsce najpopularniejsze dodatki do herbaty to miód, cytryna oraz imbir. Jeśli chcemy napić się aromatycznej herbaty najczęściej sięgamy po gotowe mieszanki o egzotycznych zapachach. Tymczasem przyprawa korzenna do herbaty pozwoli nam zmienić jej smak. Możemy sięgnąć po cynamon, kardamon czy goździki. Świetnie sprawdzą się także skórka cytrynowa lub pomarańczowa, a także wanilia. W Indiach każda rodzina ma swoje własne przyprawy do herbaty – podobnie jak Chai Wallah sprzedający herbatę na hinduskich ulicach. Egzotyczna przyprawa do herbaty to nie jedyny ciekawy dodatek. Aczkolwiek cukier nie cieszy się obecnie dużą popularnością wśród zdrowoodżywiających się osób, w wielu krajach tj. Indie, Turcja, Maroko czy Rosja, dobra herbata to taka bardzo słodka. Cukier możemy zastąpić zdrowymi zamiennikami tj. stewia, erytrytol, ksylitol lub inulina. Do herbaty możemy dodać mleko. Bawarczycy wykorzystują tłuste mleko krowie. Hindusi do chai latte (herbaty z mlekiem) dodają te bawole. Świetnie sprawdzi się także tłuste mleko kozie. Tajemnicą dobrej herbaty z mlekiem jest tłuszcz. Jeśli użyjemy chudego mleka krowiego, mleka kokosowego lub sojowego, warto dodać do herbaty odrobinę masła. Jest to dość nietypowe rozwiązanie stosowane m.in. w Indiach.Jakie przyprawy użyć do gorącej herbaty?
Przyprawa korzenna do herbaty dodana do gorącej wody nie straci swoich właściwości. Mało tego! W ten sposób nie wydobędziemy głębi aromatu oraz smaku przypraw. Najlepiej, gdy przyprawa do herbaty zostanie zmiażdżona tuż przed spożyciem w moździerzu i będziemy ją gotować kilka, a nawet kilkanaście minut. W przeciwieństwie do liści herbaty czas wpływa na korzyść napoju podczas gotowania przypraw tj. kardamon, szafran czy anyż.Jakie przyprawy wybrać do zimowej herbaty?
Klasyczne, polskie przyprawy do herbaty zimowej to wspomniane wyżej cytryna oraz miód. Coraz większą popularnością cieszy się także świeży imbir – idealny na stany zapalne. W przypadku tych dodatków warto poczekać, aby herbata nieco ostygła. W przeciwnym razie składniki utracą mnóstwo właściwości odżywczych. Dobra herbata w zimie powinna mieć także dodatki, które kojarzą nam się ze świętami tj. skórka pomarańczy, trawa cytrusowa, wanilia, kakao. Właściwości rozgrzewające posiada m.in kurkuma. Doskonale znosi ona wysoką temperaturę. Posiada właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Opóźnia proces starzenia się komórek oraz zapobiega infekcjom – w sam raz na chłodne dni! Na miano przyprawy do herbaty zimowej zasługuje cynamon, który jednocześnie obniża poziom cukru w organizmie. Coraz większą popularnością cieszy się imbirowa przyprawa do herbaty, która znakomicie zastępuję świeży imbir.Nietypowe przyprawy do herbaty
Jakie są nietypowe przyprawy do herbaty? Osoby, dla których przyprawy do herbaty zimowej były sporą niespodzianką, oniemieją ze zdziwienia, gdy usłyszą, że dobra herbata może zawierać dodatki tj. liście laurowe, majeranek, gałka muszkatołowa, a nawet pieprz. Warto jednak otworzyć się na nowe doznania i spróbować, jak smakuje herbata z zielem angielskim lub pieprzem. Aby nie był to nieudany eksperyment, powinniśmy sięgnąć po sprawdzone przepisy. Koneserom herbaty trudno zrozumieć, dlaczego większość ludzi nie potrafi się nią delektować w tak dużym stopniu, jak robimy to w przypadku parzonej kawy. Herbata, podobnie jak kawa, posiada właściwości pobudzające. Za pomocą przypraw możemy nadać jej niepowtarzalnego smaku. W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania herbatą. Jednak jej parzenie oraz picie z pewnością nie stanie się u nas rytuałem – jak ma to miejsce w innych krajach.Faq
Jak przechowywać herbatę oraz przyprawy do herbaty?
Herbatę oraz wszelkiego rodzaju przyprawy powinniśmy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wówczas zachowają one świeżość oraz niepowtarzalny aromat. Świetnie sprawdzą się zakręcane słoiczki, które są jednocześnie bardzo praktyczne. Już na pierwszy "rzut okiem" będziemy wiedzieli, jaka przyprawa lub herbata się w nich skrywa.
Jakiej wody używać do parzenia herbaty?
Do parzenia herbaty najlepiej użyć wody filtrowanej. Powinno się unikać parzenia herbaty wodą, która była wcześniej kilkakrotnie gotowana.
Ile herbaty należy sypać na jedną szklankę wody?
Na jedną szklankę wody dajemy około 1 łyżeczki liści herbaty. Warto wiedzieć, że liście możemy zaparzyć kilkakrotnie. Oczywiście przy każdym kolejnym parzeniu herbata będzie słabsza.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]