Herbatka z bratka – pomocna na trądzik

Bratek to niezwykle popularny kwiatek ogrodowy. Występuje w ogromnej ilości odmian, można go spotkać na rabatach w miastach i w ogródkach przydomowych. Roślina powstała w XIX wieku w wyniku skrzyżowania ze sobą dzikich fiołków – żółtego, trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Oprócz zalet estetyczny ma również właściwości prozdrowotne – pomaga pozbyć się trądzika, ma działanie odchudzające i łagodzi dolegliwości układu moczowego, reumatyzmu i przeziębienia. Poza tym wspomaga regenerację organizmu po zbyt zakrapianych imprezach… Oprócz tego, że jest stosowany w medycynie naturalnej, używa się go również w kosmetyce, a nawet w kuchni – fiołek trójbarwny jest jednym z najładniejszych kwiatów jadalnych.

Ziele fiołka trójbarwnego

Bratek, czyli fiołek trójbarwny występuje prawie na całym świecie. W Polsce rośnie dziko na polach, w rowach przydrożnych i dobrze nasłonecznionych łąkach. Uprawiany jest oczywiście na rabatkach, ale oprócz tego doskonale sprawuje się jako kwiat doniczkowy – idealny na balkony. Bratki sprzedawane są w małych doniczkach, z których powinniśmy je przesadzić do większych pojemników, tak aby jedna roślina miała około 15-20 cm przestrzeni. Lubią ziemię lekko wilgotną, źle znoszą nadmiar jak i brak wody. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, nie wymagają nawożenia – wystarczą im składniki zawarte w zwyczajnej ziemi do kwiatków. Bratki możemy również wysiać z nasion – od połowy czerwca do lipca. Nasiona kiełkują po jednym lub dwóch tygodniach w temperaturze od 15 do 18°C. We wrześniu, gdy młode siewki mają kilka liści rozsadę sadzimy na miejsce docelowe, gdzie zimuje w gruncie (trzeba ją zabezpieczyć przed mrozem przykrywając słomą lub liśćmi). Bratki w pierwszym roku tworzą tylko liście, czasem zakwitają. W drugim roku obficie kwitną od początku kwietnia (wczesne) lub od maja (późne), po kwitnieniu zamierają. Fiołek trójbarwny lubi słoneczne stanowisko, lecz nie toleruje nadmiaru słońca. Najlepiej rośnie na balkonie wschodnim lub zachodnim. W lekkim półcieniu kwity bratka dłużej się utrzymają. Ziele bratka zbieramy od maja do września, urywając młode kwitnące pędy o barwie żywo zielonej. Suszymy je rozłożone cienką warstwą na gazecie lub wieszając w woreczku z gazy w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Herbata z bratka

Bratek parzymy podobnie jak herbatę. Stosujemy około 2 gram ziela na filiżankę, zalewamy je wrzątkiem i przykrywamy spodeczkiem lu talerzykiem.  Parzymy około 7 – 10 minut. Cedzimy. Herbatę z bratka należy pić 2 lub 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Bratek na trądzik

Ziele bratka najczęściej stosuje się w leczenia problemów skórnych i młodzieńczego trądziku. Herbata z bratka ma działanie oczyszczające na skórę, moczopęd­ne, oraz antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Flawonoidy mają udokumentowane działanie przeciw­bakteryjne i przeciwwirusowe. Pijąc napar z bratka musimy uzbroić się w cierpliwość. Stan cery trądzikowej będzie się poprawiał, ale stopniowo i powoli. Może się zdarzyć, że stan naszej skóry się na początku się wręcz pogorszy. A to dlatego, że bioak­tywne związki z naparu z bratka wzmagają usuwanie toksyn z organizmu. W tej sytuacji pomoże stosowanie naparu również zewnętrznie – przemywając skórę letnim naparem lub stosując parówkę oczyszczającą. Aby przygotować parówkę należy zaparzać 1-3 łyżeczki suszu bratka w szklance wody przez 6-8 minut. Następnie wlać przecedzony płyn do miski, nachylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem. Parówkę kończymy, gdy napar przestanie parować. Taki zabieg można stosować również podczas przeziębienia czy grypy. Ułatwia on oddychanie i łagodzi kaszel.

Bratek właściwości

Napar z bratka pomoże nam również przy kłopotach z przemianą materii. Dzięki działaniu moczopędnemu oczyszcza organizm. Ta właściwość naparu z bratka, oraz działanie odtruwające wspomaga organizm w czasie terapii przewlekłych chorób metabolicznych, np. w reuma­tyzmie, dnie moczanowej i niektórych dermatozach (egzema, łuszczyca). Ziele bratka wspomaga również leczenie niektórych chorób serca, nadciśnienia tętniczego krwi, miaż­dżycy, osłabienia mięśnia sercowego. Flawo­noidy, a głównie rutyna znajdujące się w naparze z bratka, uszczelniają włosowate naczynia krwio­nośne. Wspomaga więc leczenie kruchości naczyń krwionośnych, objawiających się na przykład tzw. pającz­kami. Ziele bratka trójbarwnego stosowane jako okład łagodzi podrażnione i zmęczone oczy, kojąco wpływa również na podrażnione spojówki. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz wzmacniającym naczynia krwionośne redukuje cienie pod oczami oraz obrzęki. Napar z bratka pomaga w przypadku problemów z płucami. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i wykrztuśnym wspomaga organizm w czasie kokluszu i ostrego zapalenia oskrzeli – łagodzi objawy oraz pomaga w regenerowaniu się organizmu. Rozrzedza flegmę i obniża gorączkę. Fiołek trójbarwny pomoże nam również w przypadku zapalenia pęcherza moczowego oraz pomoże w leczeniu objawów częstego i bolesnego oddawania moczu. Pamiętajmy jednak, aby w przypadku jakichkolwiek poważnych dolegliwości zdrowotnych, udać się na konsultację do lekarza rodzinnego. Należy skonsultować z nim również zamiar użycia naparu z bratka.