Napar z chmielu zwyczajnego

Napar z chmielu zwyczajnego
Chmiel kojarzy się nam z piwem – najczęściej używany jest właśnie do produkcji tego napoju. Ale warto spróbować naparu z szyszek chmielowych oraz relaksujących kąpieli. Uspakajają i odprężają. Chmiel uprawiano już w starożytnej Grecji i Rzymie, a napar z szyszek stosowano w przypadku bezsenności, braku apetytu oraz w nadpobudliwości płciowej jako anty-afrodyzjak. Kilka wieków później, w czasach słowiańskich, zaczęto wykorzystywać szyszki chmielu w browarnictwie. Szyszki chmielu to żeńskie kwiaty tej rośliny. Złożone są z jasnozielonych łusek, pokrytych włoskami gruczołowymi wytwarzającymi lupulinę, która nadaje charakterystyczną woń i gorzkawy smak piwu. Zawarte w lupulinie substancje mają duże znaczenie w zielarstwie.

Herbata chmielowa

Chmiel swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim substancji o nazwie ksantohumol – związkowi z grupy flawonoidów. Ma on silne właściwości antyoksydacyjne (4-krotnie większe niż witamina C), pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie. Uważa się, że ma także działanie przeciwnowotworowe. Ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze. Przygotowanie naparu z chmielu nie jest skomplikowane. Wystarczy do szklanki lub kubka wsypać kilka świeżych szyszek chmielu (lub łyżkę suszonych). Zalać szyszki gorącą wodą i odczekać chwilę. Najczęściej stosuje się takie proporcje: 1 łyżeczkę od herbaty szyszek chmielu zalewamy 1 filiżanką (około 150 ml) wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 10-15 min. Przed podanie napar należy odcedzić. Można pić po filiżance ciepłego naparu 2-4 razy dziennie, najlepiej przed snem. Stosuje się alternatywny przepis: łyżkę szyszek chmielowych zalewamy około 250 ml wody. Powoli podgrzewamy doprowadzając do wrzenia, gotujemy na małym ogniu około 2-3 minut. Po 15 minutach napar jest gotowy. Przecedzamy i podajemy. Herbata z chmielu

Herbata z chmielu

Herbata z chmielu ułatwia trawienie. Pobudza wydzielanie się śliny oraz soku żołądkowego. Zwiększa łaknienie i ułatwia trawienie. Pomaga na wzdęcia, niedokwaśność czy nieżyt przewodu pokarmowego. Napar z chmielu działa moczopędnie. Dlatego zmniejsza napięcie dróg moczowych, naczyń krwionośnych i jelit. Roślina ta jest również pomocna w walce z zapaleniem korzonków i bólami reumatycznymi. Robi się z niej okłady na bolące miejsca. Herbatka chmielowa jest również pomocna w złagodzeniu objawów klimakterium, zawiera bowiem fitoestrogeny. Są to związki roślinne, które naśladują działanie estrogenów – pomagają w utrzymaniu równowagi organizmu. Co ważne – nie powodują skutków ubocznych. Picie herbaty z chmielu podczas przekwitania może łagodzić napady gorąca, które są jedną z dolegliwości w tym okresie.

Napar z szyszek chmielu

Napar z szyszek chmielu stosuje się również do… kąpieli. Dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym, flawonoidom, triterpenom i cholinie – kąpiel taka złagodzi podrażnienia skóry i ułatwi zaśnięcie. Napar do kąpieli przygotowujemy stosując 10-15 szyszek chmielu na 1 litr wrzątku. Szyszki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 minut. Następnie przez sitko wlewamy napar do wanny z gorącą wodą. Możemy do kąpieli dodać kilka kropel olejku lawendowego dla wzmocnienia działania uspokajającego. Z chmielu można przygotować również płukankę przeciwko wypadaniu włosów i łupieżowi. Potrzebujemy do tego 30 g szyszek chmielowych, 30 g rozdrobnionych korzeni łopianu, 30 g ziela skrzypu polnego, 80 g rozdrobnionych korzeni mydlnicy i 20 g kwiatów rumianku. Jedną lub dwie łyżki stołowe mieszanki wsypujemy do 2 szklanek zimnej wody i gotujemy powoli pod przykryciem przez 15-30 minut. Następnie  odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalewamy ponownie 2 szklankami wody i gotujemy, a po lekkim ostudzeniu odcedzamy i do tego naparu dodajemy 2 szklanki ciepłej wody. Pierwszym płynem moczymy włosy i palcami masujemy skórę głowy. Odczekujemy 5 minut i wodą otrzymaną z drugiego naparu myjemy głowę. Zabieg ten wzmacnia włosy, zmniejsza ich wypadanie, pomaga przy łojotoku, łupieżu, a nawet grzybicy skóry.

Napar z chmielu

Chmiel zawierają związki, które mogą wspomóc walkę z próchnicą i chorobami dziąseł. Z badań japońskich naukowców wynika, że zawarte w chmielu substancje hamują rozwój bakterii w jamie ustnej oraz zapobiegają wydzielaniu przez nie niektórych toksyn. Uważa się również, że napar z chmielu może zapobiegać rozwojowi choroby Prakinsona, Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych, których przyczyną jest niszczenie neuronów w wyniku stresu oksydacyjnego. Zawiera on bowiem duże ilości antyoksydantów.

Uwaga

Pamiętajmy, że chmielu nie powinno się stosować jednocześnie z lekami uspokajającymi. Nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu – działają usypiająco i mogą osłabić naszą koncentrację. Chmielu nie powinno się również podawać dzieciom do 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym. Przed stosowanie kuracji z naparu z chmielu dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.5]