Mokate na rynku herbaty

Mokate to znany polski producent kaw, herbat i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Poprosiliśmy Sylwię Mokrysz z Zarządu firmy o przedstawienie pozycji herbat produkowanych przez Mokate na rynku herbacianym w Polsce. Poniżej szczegółowy raport.

Mokate zajmuje drugą, mocną pozycję w Polsce na rynku herbaty – zakładając, że wykluczamy tzw. „marki własne” sieci handlowych. Należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do lidera tego rynku, którego udziały systematycznie maleją, pozycja ustrońskiej firmy jest od lat stabilna (za: „Agencja Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, sprzedaż wartościowa w skumulowanym okresie sierpień 2014 – lipiec 2015 w kategorii herbat, rynek z wyłączeniem segmentu Instant, rynek z wyłączeniem marek własnych”).

Obecnie udziały Mokate na wartym prawie 616,4 mln zł rynku herbat czarnych (w ujęciu rocznym) wynoszą 15,2 % w ujęciu wolumenowym oraz 9,3 % w ujęciu wartościowym. Na wartym niemal 125,7 mln zł rynku herbat earl grey  (w ujęciu rocznym) udziały Mokate wynoszą 8,2 % w ujęciu wolumenowym oraz 6,9 % w ujęciu wartościowym. Na rynku herbatek owocowych, wartym około 124,8 mln zł  (w ujęciu rocznym) udziały Mokate wynoszą: 6,5 % w ujęciu wolumenowym oraz 7,4 % w ujęciu wartościowym („Agencja Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, sprzedaż wartościowa i ilościowa w skumulowanym okresie sierpień 2014 – lipiec 2015 w kategorii herbat – odpowiedni segment herbat: czarnych, earl grey, owocowych – rynek z wyłączeniem segmentu Instant”).

Od 2012 roku na rynku herbaty najlepiej sprzedaje się czarna herbata ekspresowa Minutka w opakowaniu 100 torebek. Jest to, według badań agencji Nielsen, najchętniej kupowana herbata w naszym kraju („Agencja Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, sprzedaż ilościowa w okresie grudzień 2013 – listopad 2014 w kategorii herbat, rynek z wyłączeniem marek własnych”).

Warto dodać, że od stycznia 2015 roku dystrybucja ważona marki Minutka wzrosła o 36,7 punktów procentowych – jest to najwyższy przyrost dystrybucji ważonej jaki odnotowano na rynku polskim od 3 lat („Agencja Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, dystrybucja ważona w okresie styczeń 2015 – lipiec 2015 w kategorii herbat, rynek z wyłączeniem segmentu Instant”).

Również herbaty LOYD mogą pochwalić się sporymi sukcesami. Najlepiej na rynku herbat earl grey sprzedaje się herbata LOYD Earl Grey (80 torebek). Z kolei drugie miejsce w kategorii herbat zielonych należy do liściastej herbaty LOYD 100 g. („Agencja Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska, sprzedaż ilościowa w skumulowanym okresie sierpień 2014 – lipiec 2015 w odpowiednim segmencie herbat Earl Grey lub herbat Zielonych”).

Sylwia Mokrysz jest członkiem zarządu Mokate S.A. w Ustroniu. Absolwentka Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Współtworzy strategię herbacianej ekspansji Mokate, patronuje innowacjom produktowym. Odpowiada za marketing i PR działu herbacianego oraz PR Lavazza w Polsce. Dzięki jej działalności Mokate aktywnie uczestniczy w najbardziej prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce. Czynnie bierze udział w wielu projektach społecznych – jest ambasadorką Przedsiębiorczości Kobiet, członkinią Family Business Network oraz Million Women Mentors. Wytrwale promuje rolę kobiet w biznesie. Udziela się również charytatywnie – głównym celem tych działań są dzieci i szkoły. W wolnych chwilach z radością oddaje się fotografowaniu, ukończyła m.in. prestiżowe kursy organizowane przez National Geographic. Chętnie podróżuje, odkrywając nowe miejsca, często z dala od utartych turystycznych szlaków.