Lapsang souchong – wędzona, męska herbata o wyrazistym smaku

Lapsang souchong – wędzona, męska herbata o wyrazistym smaku
Masz ochotę na czarną, mocną herbatę, której smaku nie zapomnisz nigdy? Mamy dla Ciebie propozycję: lapsang souchong. Jest to herbata nietypowa, o charakterystycznym i nieco wędzonym posmaku. Dowiedz się o niej więcej!

Lapsang souchong – co to jest?

Lapsang souchong to rodzaj czarnej herbaty, który pochodzi z chińskiej prowincji Fukien, z gór Wuyi. Co ciekawe, do produkcji herbaty wykorzystywane są „gorsze”, konkretne rodzaje liści krzewu herbacianego: czwarte i piąte, licząc od zwiniętego pączka. Są one grube i mięsiste, niemalże pozbawione olejków eterycznych. W Chinach ten gatunek jest całkowicie niedoceniany, uważany wręcz za przeznaczony dla zachodnich europejczyków, nie dla prawdziwych znawców herbat. Pomimo niejakiej pogardy Chińczyków, herbata ta jest bogata w minerały. Jak każda czarna herbata, działa pobudzająco. Jej regularne picie zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie krwi, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, a również zapobiega próchnicy. Wędzona herbata jest wręcz idealna na długie zimowe wieczory, kiedy tęsknimy za ogniskiem. Sam susz ma kolor czekoladowo-brązowy, napar zaś ma barwę ciemnego bursztynu. Jeszcze przed zaparzeniem susz pachnie dymem, ogniskiem i lasem. Gdy zalejemy herbatę wrzątkiem, zapach się wyrównuje, chociaż jest równie intensywny.

Lapsang souchong – męska herbata

Gatunek ten jest utleniany tak długo, aż nie stanie się wyraziście czarny. I tę czerń na pewno poczujesz w czasie picia naparu! Lapsang souchong ma bowiem mocny, wręcz żywiczny posmak i aromat. Nic dziwnego – zawdzięcza go procesowi wędzenia herbaty w dymie z korzeni chińskich sosen lub cedrów. Jeśli spróbujesz tej herbaty chociaż raz, to nigdy nie pomylisz jej z żadnym innym napojem! Lapsang souchong to inaczej „męska herbata” – przydomek ten zawdzięcza swojemu intensywnemu aromatowi i smakowi, często przyrównywanemu do whisky lub cygar. Zresztą każdy określa ten posmak nieco inaczej; najczęściej mówi się o zapachu dymu ogniska, wędzonki lub grilla. Smak pozostaje w ustach na długo, jest mocny i po chwili zaczyna nabierać żywicznej słodyczy – można go pokochać lub znienawidzić, na pewno nie można pozostać obojętnym.

Lapsang souchong – parzenie

Wędzona herbata jest herbatą czarną, więc zaparzamy ją wrzątkiem – a właściwie wodą o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza, tuż po przegotowaniu. Na jedną filiżankę (200 ml) potrzebna jest 1 łyżeczka suszu. Po zalaniu, przykrywamy filiżankę, zaparzamy przez ok. 2-3 minuty. Później należy oddzielić liście od naparu.

Co jeszcze warto wiedzieć o lapsang souchong?

  • Lapsang souchong została odkryta przez przypadek. Legenda mówi, że z powodu przemarszu wojsk, jej twórcy próbowali przyspieszyć proces suszenia zwykłej herbaty. Podgrzewali listki na ogniu i używali do jego podsycania rosnących wokół sosen. Okazało się, że herbata tak przyrządzana smakuje całkiem dobrze, a sam proces jest znacznie szybszy!
  • Napar zalecany jest do obfitych posiłków (jak np. śniadania w stylu angielskim) oraz do potraw rybnych.
  • Była to ulubiona herbata Winstona Churchilla – przypominała mu w smaku coś pomiędzy cygarami a whisky.
  • Niektórzy obawiają się, że herbata może działać kancerogennie, ze względu na stosowane procesy wędzenia na drzewie żywicznym. Według badań lapsang souchong nie stwarza takiego zagrożenia, gdyż jest wędzony na dymie z wyjątkowej odmiany sosny – sosny chińskiej, a na dodatek jedynie na drzewie z jej korzeni, podczas gdy kanały żywiczne znajdują się w sosnach głównie w korze.
  • Chińczycy nie przepadają za lapsang souchong. Jeśli jednak sięgają po tę herbatę, to piją jedynie drugi napar (pierwszy wylewają), nigdy nie na czczo.
  • Do lapsang souchong nigdy nie dodajemy ani cukru, ani cytryny, ani żadnych innych dodatków – w ten sposób można tylko zabić jego wyjątkowy smak!
  • Herbatę tę często wykorzystuje się w produkcji piw kraftowych – dzięki niej nadaje się im ciekawszy i bardziej wielowymiarowy męski smak.