Kenia

Kenia to państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

W Kenii uprawę herbaty rozpoczęto na początku ubiegłego wieku, w Limuru a następnie poszerzono o wzgórza Kerich i Nandi. Przemysł herbaciany stanowi w Kenii ważny dział gospodarki, toteż produkcja i eksport herbat jest wysoka. Roślinę herbacianą uprawia się w górach na wysokości od 1500 do 2750 m n.p.m., gdzie panują odpowiednie warunki klimatyczne do otrzymania wysokiej jakości herbat. Zbiór odbywają się przez cały rok, ale najlepszej jakości pędy rośliny dają w styczniu i lutym i w lipcu.

Kenia jest jednym z większych eksporterów herbaty nie tylko w Afryce, ale i na świecie. Tamtejsza herbata sprzedawana jest m.in. do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Kanady czy Japonii.

„Kenia” to również wysokiej jakości czarna herbata z cenionej plantacji Marinyn w Kenii. Herbaty liściaste „Kenia” stanowią tylko niewielki procent produkcji plantacji i są poszukiwane przez smakoszy. Dają wyraziste napary o zdecydowanym, wykwintnym smaku.

Plantacja Marynin to jeden z najstarszych producentów herbaty w Afryce. Pierwsze sadzonki herbaty zostały przywiezione tu około 1903 roku z Indii i zasadzone na farmie o powierzchni 2 akrów. W chwili obecnej herbata jest uprawiana w dwóch regionach Wielkiej Doliny: Wschodnim i Zachodnim. Plantacje sięgające nawet 2000 m n.p.m. posiadają idealne warunki do wzrostu i rozwoju roślin herbacianych w ciągu całego roku. Wilgotny mikroklimat jaki tworzy bliskie sąsiedztwo jeziora Wiktorii wpływa dobroczynnie na herbatę.