Jaką herbatę wybrać na pobudzenie zamiast kawy

Herbata o poranku czy w południe potrafi pobudzić lepiej niż kawa. Należy tylko wybrać odpowiedni jej rodzaj.

Dlaczego herbata może działać pobudzająco?

W kontekście kawy nikt nie ma większych wątpliwości – napój ten pobudza ze względu na zawartość kofeiny. Przyjęło się, że jeśli chcemy uniknąć efektu pobudzenia, należy sięgnąć po herbatę. Tymczasem takie twierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Niektóre rodzaje herbat rzeczywiście uspokajają i działają relaksacyjnie, jednak są i takie, które z powodzeniem zastąpią poranną czy popołudniową kawę. Herbata pobudza, ponieważ zawiera teinę, która jest odpowiednikiem kofeiny. Należy też zwrócić uwagę na takie substancje, jak polifenole, flawonoidy czy saponiny. Jeśli jednak susz zawiera dodatki neutralizujące działanie teiny, jego spożycie może przynosić odwrotne skutki – zamiast pobudzać, odpręży i zrelaksuje.

Jaką herbatę wybrać, by dodać sobie energii?

Właściwości pobudzające posiadają te rodzaje herbat, które dostarczają nam największych ilości teiny. Wśród nich najpopularniejsza jest herbata czarna, którą wystarczy zalać wodą o temperaturze 95–99°C. Pobudzająco może zadziałać na nas również herbata zielona, jednak w zależności od odmiany, zalewamy ją nieco chłodniejszą wodą – optymalna temperatura wynosi około 60–80°C. Co ciekawe, zieloną herbatę można zaparzać nawet trzykrotnie, jednak efekt pobudzenia uzyskamy wyłącznie za pierwszym razem. Chcąc dodać sobie energii, warto też sięgnąć po herbatę białą, która zawiera aż 75 mg teiny w 200 ml naparu. Jedną łyżeczkę suszu zalewamy wodą, której temperatura nie przekracza 90°C, tak aby wydobyć z niego to, co najwartościowsze.

Czy yerba mate może pobudzać?

Specyficzną odmianą herbacianego napoju jest yerba mate. Można ją przygotować na różne sposoby, w zależności od konkretnej odmiany. Co istotne, yerba, podobnie jak klasyczna herbata, posiada pewne właściwości pobudzające. Wszystko to dzięki zawartości kofeiny, teobrominy, polifenoli, saponiny czy licznych witamin. Każda odmiana mate, niezależnie od mocy, potrafi pobudzić i dodać energii. Niektórzy preferują lżejsze gatunki yerba mate, które można wypijać o każdej porze dnia, inni wybierają nieco mocniejsze, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza o poranku oraz w południe, gdy zauważamy u siebie spadek formy.

O jakich porach pić herbatę?

Herbatę pobudzającą, co do zasady, wypijamy o podobnych porach, co kawę, a więc maksymalnie do godziny 16-17. Dotyczy to zwłaszcza osób wrażliwych, które podatne są na działanie substancji takich jak teina. Jednocześnie warto pamiętać, że nie każda herbata pobudzi w tym samym stopniu. Najwartościowszy jest wyselekcjonowany susz, natomiast najsłabsze właściwości posiadają herbaty w saszetkach. Mowa tutaj wyłącznie o kwestii pobudzenia, a nie np. o walorach smakowych. Pamiętajmy, że bardzo istotnym aspektem jest sposób zaparzania, który pozwala wydobyć większe ilości teiny. Tymczasem po napar uspokajający można sięgać o każdej porze – dobrze sprawdzi się on zwłaszcza wieczorem, gdy potrzebujemy nieco się wyciszyć i odstresować. W roli napojów relaksujących doskonale sprawdza się herbata niebieska oraz herbata czerwona Pu-Erh. Zawierają one śladowe ilości teiny, dzięki czemu nie mają działania pobudzającego.
Artykuł sponsorowany allegro.pl