Jak skutecznie usunąć plamy z herbaty?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, jak usunąć plamy z herbaty. Sprawdź, czym wyczyścić poplamioną odzież, obrus, dywan czy kanapę! Z tego artykułu dowiesz się:
  • jakimi środkami można wywabić plamy z herbaty,
  • ile czasu zajmie wypranie odzieży zabrudzonej herbatą,
  • w jaki sposób należy przygotować ubranie do czyszczenia,
  • z jakich tkanin najłatwiej, a z jakich najtrudniej usunąć plamy po herbacie.
To prawda, że plamy z herbaty, podobnie jak z kawy, mogą być wyjątkowo uporczywe. Dotyczy to zarówno czarnego, jak i owocowego naparu. Jednak dzięki naszym podpowiedziom możesz wywabić uciążliwe zabrudzenia i przywrócić tkaninie dawny wygląd – nawet, jeżeli plama powstała z mocnej herbaty. Czym jest taki napar? By się tego dowiedzieć, przeczytaj artykuł: Co to jest mocna herbata.

Jak usuwać plamy po herbacie? Jakich środków użyć? 

Gdy na odzieży, obrusie czy dywanie pojawi się uporczywa plama, wielu z nas od razu sięga po środek chemiczny. Specjalistyczne proszki, płyny czy odplamiacze rzeczywiście mogą przynieść świetne rezultaty i w kilka minut wywabić plamę. Co jednak zrobić, gdy nie masz pod ręką takich specyfików? Warto wiedzieć, że stare plamy z herbaty są trudniejsze do usunięcia niż świeże. Dlatego najlepiej działać od razu! Skorzystaj ze sprawdzonych, domowych metod, których od lat używają nasze babcie. Możesz zdziwić się tym, jak bardzo są skuteczne! Zastanawiając się, czym usunąć plamy z herbaty, sięgnij do szafek kuchennych i zobacz, czy posiadasz któryś z następujących produktów:
  • ocet spirytusowy,
  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy,
  • sok z cytryny,
  • sól.
Oprócz tego może przydać ci się szare mydło i woda utleniona. Te kilka rzeczy pozwoli ci usunąć plamy z herbaty z rozmaitych tkanin. Możesz spróbować kilku metod, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy materiał jest delikatny i podatny na odbarwienia. Zanim przystąpisz do czyszczenia, przetestuj działanie środka.

Sok z cytryny i woda utleniona na plamy po herbacie

Na plamy z herbaty na białym obrusie albo koszuli wykorzystaj moc soku z cytryny! Wystarczy, że polejesz nim zabrudzone miejsce, a następnie powiesisz tkaninę na słońcu. Wyjątkowo uporczywe zabrudzenia mogą wymagać kilkukrotnego zastosowania tej metody. Kiedy plama przestanie być widoczna, wypierz materiał w roztworze wody utlenionej i wody w proporcjach 1:1. Pamiętaj, że sok z cytryny może odbarwiać, dlatego stosuj go wyłącznie na jasnych materiałach! 

Ocet do usuwania plam z herbaty

Martwi cię plama z herbaty na obrusie z bawełny albo wiskozy? Ratunkiem może być ocet spirytusowy. Weź czystą gąbeczkę i obficie nasącz ją octem. Następnie przyłóż do zabrudzenia i odczekaj kilka sekund. Plama powinna od razu stracić na intensywności. Jeżeli tkanina ma delikatną strukturę, możesz wymieszać 1 łyżkę octu z kubkiem ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszankę wylej bezpośrednio na plamę i pocieraj, aż zabrudzenie zniknie. Na koniec wypierz obrus w pralce zgodnie z zaleceniami producenta.

Pasta z sody oczyszczonej i wody – skuteczny sposób na zabrudzenia po herbacie

Pasta domowej roboty z sody oczyszczonej i wody to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących używanych przez nasze babcie. Aby ją przygotować, wymieszaj trzy łyżki wody z jedną łyżką sody oczyszczonej, aż powstanie papka o gęstej konsystencji. Pastę nałóż na zabrudzony fragment materiału i pozostaw tak długo, jak możesz – nawet na kilka godzin. Następnie zetrzyj papkę, a w razie konieczności powtórz całą czynność od początku.

Sól – prosta metoda na wywabienie plam z herbaty

Nie każdy wie, że zwykła sól kuchenna to skuteczna broń w walce z uporczywymi zabrudzeniami. Świetnie działa na stare plamy z herbaty, które wraz z upływem czasu stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Zabrudzenie posyp grubą warstwą soli i pozostaw na kilkanaście minut. Później spłucz pozostałości ciepłą wodą. Sól możesz wykorzystać, aby usunąć plamy z herbaty na dywanie o krótkim włosiu. Jeśli ten sposób nie pomoże, potraktuj je szarym mydłem.

Ile czasu trwa usuwanie plam po herbacie? 

Czy zdarzyło ci się w pośpiechu oblać herbatą tuż przed wyjściem z domu? Zupełnie zrozumiałe jest, że w takiej sytuacji zależy ci na tym, by plamy z herbaty pozbyć się jak najszybciej. Niestety, nie zawsze da się to zrobić w kilka minut. Ilość czasu, której potrzebujesz na wywabienie plamy, zależy od intensywności i wielkości zabrudzenia, rodzaju materiału oraz tego, jakimi środkami dysponujesz. Duże znaczenie ma również to, jak się robi herbatę. Jeżeli pijesz mocno esencjonalny napar, powstałe z niego zabrudzenia będą ciemniejsze i bardziej trwałe. Gdy do czyszczenia wykorzystasz sok z cytryny lub ocet, plama może zniknąć bardzo szybko. Jednak inne środki, takie jak pasta z sody oczyszczonej czy szare mydło, potrzebują więcej czasu, by zacząć działać. W sklepach z chemią gospodarczą można znaleźć specjalne detergenty, które wywabiają plamy nawet w kilka sekund. Pamiętaj jednak, że do czasu potrzebnego na usunięcie plamy wlicza się również czas prania tkaniny. Z tego powodu nieraz lepiej jest zmienić poplamioną odzież przed wyjściem i na spokojnie zająć się zabrudzeniem po powrocie do domu.

Jak przygotować ubranie do usuwania plam po herbacie? 

Pisząc o tym, czym usunąć plamy z herbaty, koniecznie trzeba wspomnieć o… zwykłej wodzie! Świeże zabrudzenia często znikają po wypraniu w temperaturze 40 °C. Jednak nawet w sytuacji, gdy plama jest uporczywa i konieczne będzie zastosowanie dodatkowych środków, warto najpierw zaprać tkaninę. Takie działanie pozwala na wstępne rozpuszczenie kleksa, dzięki czemu łatwiej się go pozbyć. Poplamiony obrus albo ubranie zamocz w misce ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła lub detergentu i pozostaw na kilkanaście minut. Możesz także umieścić materiał w zlewie, a plamę polewać przez ok. 15 sekund gorącą wodą zagotowaną w czajniku. Woda przesiąknie przez włókna tkaniny, przez co dalsze wywabianie plamy będzie znacznie skuteczniejsze. Zanim użyjesz jakiegokolwiek środka – czy to chemicznego, czy naturalnego – sprawdź, jak dany materiał na niego reaguje. W przeciwnym razie możesz trwale uszkodzić tkaninę. Detergent wypróbuj na małym kawałku materiału w miejscu, które nie będzie widoczne podczas noszenia, np. od wewnętrznej strony kołnierzyka. Jeżeli materiał nie uległ zniszczeniu ani się nie odbarwił, możesz bez obaw zastosować środek na większej powierzchni. Z jakich materiałów najłatwiej, a z jakich najtrudniej pozbyć się plam po herbacie?  Najłatwiej usunąć zabrudzenia z materiałów, które odznaczają się dużą wytrzymałością, np. z bawełny, denimu, nylonu czy lnu. Trudniejsze do usunięcia są zabrudzenia z herbaty na delikatnych tkaninach, których strukturę łatwo można naruszyć. Należy do nich jedwab, welur oraz satyna. Wyzwaniem będzie także wywabienie plam z wełnianego swetra czy skórzanej kanapy. Jeżeli twoim zmartwieniem jest plama z herbaty na obrusie, najłatwiej pozbędziesz się jej z materiału poliestrowego, którego włókna nie wchłaniają zanieczyszczeń. Poniżej znajdziesz tabelkę, z której dowiesz się, czym usunąć plamy z herbaty powstałe na konkretnych materiałach.
materiał środek do usunięcia plamy z herbaty
biała bawełna sok z cytryny, kwasek cytrynowy, ocet
kolorowa bawełna woda utleniona, 10% roztwór boraksu
denim soda oczyszczona, sól
poliester, nylon szare mydło, ocet
wełna białe wino
akryl spirytus
Jeżeli nie wiesz, jak usunąć plamy z herbaty z delikatnych tkanin i obawiasz się, że twoja ulubiona odzież zostanie zniszczona, lepiej oddaj ją do profesjonalnej pralni chemicznej. Pamiętaj też, by nigdy nie prasować ubrań, na których znajdują się plamy z herbaty. Wysoka temperatura utrwali zabrudzenia, przez co jeszcze trudniej będzie ci się ich pozbyć.  

FAQ

Jak można łatwo pozbyć się plamy z herbaty?

Zabrudzenia z herbaty na odzieży, obrusie albo dywanie usuniesz przy pomocy octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny lub szarego mydła. Wybrany środek pozostaw na tkaninie, aż wchłonie w plamę i ją rozpuści. Na koniec wypierz materiał w ciepłej wodzie.

Jak długo trwa usuwanie plam po herbacie?

Niektóre środki pozwalają wywabić plamę w kilkanaście sekund, a inne wymagają kilku godzin, aby zacząć działać. Do czasu potrzebnego na usunięcie plamy należy doliczyć również czas prania odzieży.

Jak przygotować tkaninę do czyszczenia?

Zanim zastosujesz środek do usunięcia plamy z herbaty, zapierz ją w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Tkaninę pozostaw w wodzie na kilkanaście minut, aby wstępnie rozpuścić zabrudzenie.

Z jakich materiałów łatwo pozbyć się plamy z herbaty? Z których tkanin trudno usunąć zabrudzenia?

Najłatwiej usunąć plamy powstałe na bawełnie, denimie i poliestrze. Szczególnej ostrożności podczas czyszczenia wymagają natomiast delikatne materiały, takie jak atłas, jedwab czy satyna.