Jak przygotować się do zakupu mieszkania? Najważniejsze porady i wskazówki

Jak przygotować się do zakupu mieszkania

Zakup mieszkania to niezwykle istotne przedsięwzięcie, które jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Aby kupione przez nas „cztery kąty” spełniły nasze oczekiwania i zapewniły jak najwyższy komfort i wygodę, do podjęcia tej decyzji trzeba się odpowiednio przygotować. W poniższym artykule przedstawiamy szereg cennych porad i wskazówek, które powinny wziąć pod uwagę wszystkie osoby chcące kupić mieszkanie.

Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę?

Zakup mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. To bardzo poważna inwestycja, dlatego też wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sfinansować ten zakup. Na kupno mieszkania za gotówkę może pozwolić sobie niewiele osób, ponieważ nie każdy dysponuje tak dużą kwotą. Z tego względu zdecydowana większość osób decyduje się na to, by kupić mieszkanie środkami z uzyskanego wcześniej kredytu hipotecznego.

Wiadomo, że kredyt hipoteczny wiąże się z wyższymi kosztami, jednak najczęściej jest to jedyne rozsądne rozwiązanie. Dodatkowo, wnioskując o kredyt trzeba też pamiętać o tym, że wnioskodawca powinien dysponować wystarczającym wkładem własnym. Ponadto istotna jest zdolność kredytowa, którą bardzo dokładnie analizuje bank przed wydaniem decyzji o udzieleniu finansowania.

Obecnie wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego portalu ogłoszeniowego, np. Nieruchomosci-online.pl. Dzięki niemu cały proces poszukiwania wymarzonego mieszkania przebiega znacznie sprawniej.

Na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania?

Bez względu na to, czy poszukujemy mieszkania na sprzedaż w Rudzie Śląskiej czy jakimkolwiek innym mieście, przed podjęciem decyzji o zakupie swojego własnego lokum powinniśmy zwrócić uwagę na szereg kwestii. W sposób szczególny zwróćmy uwagę na to, jakim kapitałem dysponujemy oraz dogłębnie porównujmy rozmaite oferty pojawiające się na rynku. Warto pamiętać, że przy kredycie hipotecznym niezbędne jest wniesienie wkładu własnego, co ma wpływ na to, jakie finansowanie otrzymamy od banku.

Zanim zdecydujemy się na wybranie jakiejkolwiek oferty, dokładnie przeanalizujmy, jakie są nasze potrzeby mieszkaniowe. Podczas przeglądania poszczególnych ofert warto wybrać taką, która spełni nasze wymagania również w perspektywie długoterminowej. Bardzo ważna jest też lokalizacja. W zależności od tego, czy priorytetem jest dla nas cisza i spokój bądź jak najszerszy i najbliższy dostęp do różnego rodzaju usług publicznych, postawmy na mieszkanie na peryferiach miasta lub takie zlokalizowane w centrum.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Kolejna istotna decyzja dotyczy tego, czy zdecydujemy się na mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej są w pełni urządzone i dobrze wykończone, jednak często okazuje się, że konieczne jest przeprowadzenie remontu. Warto jednak wiedzieć, że tego typu lokale są bardzo zróżnicowane – znajdziemy tu zarówno mieszkania w blokach czy w kamienicach. 

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera mamy większe możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni. Wiele takich mieszkań jest urządzanych „pod klucz” zgodnie z sugestiami kupujących, co stanowi ogromną zaletę. Decydując się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym warto bardzo dokładnie sprawdzić, od jakiego dewelopera pochodzi dana oferta oraz czy cieszy się on dobrymi opiniami wśród dotychczasowych klientów.

Artykuł sponsorowany.