Herbaty dla wegan, czyli jak pić herbatę i nie szkodzić środowisku?

Nie sposób wyobrazić sobie dnia bez herbaty. Osoby stroniące od mięsa powinny jednak szczególnie uważać na to, co włączają do swojej diety. Herbata dla wegan na pozór może być trudna do znalezienia, ale poniższy artykuł z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości na jej temat. Dowiesz się z niego także:
  • Co jest szkodliwe dla środowiska;
  • Kim są osoby eliminujące produkty zwierzęce ze swojej diety;
  • Jaka herbata jest wegańska i czy jest zdrowa;
  • Jakie przekąski są wegańskie.
  Mając na uwadze filozofię weganizmu warto też zapoznać się z naszym artykułem o tym czy herbata szkodzi środowisku.

Co szkodzi środowisku?

Tak postawione pytanie to temat rzeka. W wielkim skrócie można odpowiedzieć, że środowisku szkodzi wszystko to, co się z niego nie wywodzi. Nasza planeta przez tysiące lat trwała w swoistej homeostazie – dynamicznej równowadze ekosystemów. Świat roślin, zwierząt i ich środowisko życia wzajemne na siebie oddziałują i kreują, jednak do czasu rewolucji industrialnej bilans tych oddziaływań był w zasadzie zerowy – zwierzęta, w tym ludzie, korzystały tylko z tego, czego dostarczyli im producenci (czyli rośliny) i inne zwierzęta. Bilans obiegu materii w przyrodzie był zerowy – wszystkie istoty żywe po śmierci oddawały do środowiska to, co za życia pochłonęły i wbudowały w swoje tkanki. Rewolucja industrialna i wykorzystanie kopalin wprowadziły jednak do tego bilansu materię dotychczas uwięzioną głęboko pod ziemią, niedostępną dla roślin i zwierząt. Bilans nagle stał się dodatni, co zaburzyło równowagę w przyrodzie. Wzrost poziomu życia przełożył się zaś dodatnio na jego długość i zdrowie. Ziemię zaczęło zamieszkiwać coraz więcej ludzi, których trzeba wykarmić. To zaś poskutkowało intensyfikacją rolnictwa, co ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Patrząc na te drugie z pewnością cieszy, że dzisiaj z tego samego pola potrafimy zebrać większy plon. W cywilizowanych krajach odbywa się to bez szkody dla środowiska. Z drugiej strony rolnictwo to nie tylko rośliny – to także miliardy zwierząt hodowanych na ubój w warunkach przemysłowych. Wiedząc o ich krzywdzie coraz więcej osób odnajduje w sobie współczucie i chce zmienić coś najpierw w swoim życiu, a później w świecie. herbata dla wegan czyli jaka

Kim są weganie?

Tą grupą są właśnie weganie. Z wrażliwości na cierpienie innych istot zrodziła się filozofia stawiająca na równi potrzeby wszystkich organizmów. Weganizm to bowiem nie tylko dieta. Osoby, które skupiają się tylko na tym aspekcie działają powierzchownie, a ich wyrzeczenia bardziej wpływają na ich własne samopoczucie, niż na dobro naszych braci mniejszych. Nie oznacza to jednak, że rezygnacja z jedzenia mięsa jest bezsensowna i niczemu nie służy. Nie może być ona jednak jedyną formą działania weganina. Każda filozofia wymaga zgłębienia, a wybieranie z niej pojedynczych aspektów ma na celu jedynie podążanie za modą. Zastanawiając się więc nad tym, kim są weganie, należy mieć na uwadze, że weganizm odnosi się do dobra wszystkich zwierząt, nie tylko tych hodowanych przez człowieka. W grę wchodzą też nietestowane na zwierzętach kosmetyki. Ale na tym nie koniec – produkty wegańskie powinny powstawać przy jak najmniejszej szkodzie dla środowiska. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale też ubrań, leków i używek. Wśród nich jest także herbata, której produkcja, prowadzona w nieodpowiedzialny sposób, może przyczyniać się do degradacji ekosystemów.

Herbata dla wegan, czyli jaka?

Herbata dla wegan przede wszystkim nie może zawierać składników pochodzenia zwierzęcego. Do grupy tej zalicza się m.in. mleko, ale na tym nie koniec. W odróżnieniu od wegetarian, którzy stronią od spożywania mięsa, weganie idą o krok dalej i rezygnują nie tylko z jajek i nabiału, ale też z miodu. Herbata sama w sobie jest wegańska, jednak niektóre rodzaje tego naparu już niekoniecznie. Na szczęście wyjątki są nieliczne i dotyczą głównie niektórych herbat smakowych. Uważać należy np. na herbaty mrożone – mogą one zawierać miód. Jako zamiennik polecany jest tu syrop klonowy. Problematyczny może okazać się też popularny Earl Grey. Oryginalny ekstrakt z pomarańczy bergamota, nadający jej charakterystycznego aromatu, można otrzymywać także sztucznie. Weganie powinni stronić też od Masala Chai. Ta indyjska herbata cechuje się bowiem dodatkiem mleka. Uważać należy też na Bubble Tea, w którym również mogą znaleźć się produkty pochodzenia zwierzęcego, jak chociażby żelatyna. Ważne jest, by zawsze czytać etykietki na opakowaniach – ich uważna lektura pozwoli wyeliminować z diety herbaty zawierające składniki nieprzyjazne dla wegańskiej diety. Do tego grona zaliczają się zwłaszcza barwniki, zagęszczacze i aromaty, które ponadto mogą działać jak alergeny. Jednak weganin powinien mieć na względzie coś więcej – szkodzenie środowisku. Tu w grę wchodzą głównie torebki. Najlepiej z nich w ogóle zrezygnować i przejść na herbatę sypaną, lecz nie każdego na nią stać. Napar z torebki jest ponadto prostszy w przygotowaniu. Jeśli rzeczywiście zmiana nawyków nie wchodzi w grę, warto zainwestować w marki oferujące herbaty w papierowych, a nie w plastikowych torebkach. czy herbata dla wegan jest zdrowa

Czy herbata dla wegan jest zdrowa?

Herbata wegańska jak najbardziej pasuje do zdrowego stylu życia, tak jak każda inna. Ważne jest, by nie przesadzać z jej spożywaniem, bowiem np. czarna herbata może zakwaszać organizm. Jednak picie samego naparu szybko się nudzi. Wtedy warto rozejrzeć się za pasującymi do niego zdrowymi dodatkami. Okazuje się, że weganie mają w czym wybierać:
  • Kokos – mleko kokosowe jest naturalnie słodkie i kremowe. Pomoże zastąpić bardzo aromatyczne napary, jak wspomnianą już Spicy Masala.
  • Soja – mając na względzie zdrowe odżywianie należy uważać, by wybierać niesłodzony sok sojowy.
  • Owies – ma aksamitny smak, dlatego doskonale pasuje do naparu z herbacianych liści. Dodatkową zaletą jest jego lokalne pochodzenie – w odróżnieniu od soi i kokosów nie trzeba go sprowadzać z daleka.
  • Migdały – doskonała alternatywa dla tradycyjnego mleka. Aksamitna konsystencja idealnie pasuje do herbat.
  • Syrop klonowy, z agawy albo z ryżu stanowią zaś świetny substytut nie tylko dla miodu, ale też cukru!

Najlepsze przekąski do herbaty dla weganina

Wegańskie alternatywy dla dodatków do herbaty
Dodatek Substytut
Mleko Napój sojowy, napój kokosowy, napój owsiany, napój migdałowy
Miód Dżem, zagęszczony sok owocowy, syrop klonowy, cukier trzcinowy
Bita śmietana Ubity krem z mleka kokosowego
  Rozglądając się za przekąskami do herbaty weganie powinni przede wszystkim spoglądać na opakowania produktów. Interesujące ich artykuły będą miały odpowiednie oznaczenie. Należy bowiem pamiętać, że ciastka i wypieki często zawierają jajka i mleko, czyli składniki niewegańskie. W Anglii popularnym wypiekiem serwowanym do popołudniowej herbatki są Scone. Okazuje się, że można je przyrządzić bez produktów odzwierzęcych. Słodkim dodatkiem w nich może stać się zaś krem kokosowy. W formie przekąski do herbaty dla weganina smaczne okażą się także kanapki albo tosty z domowym dżemem. Dla osób lubujących się raczej w wytrawnych przekąskach wskazane będą wszelkie krakersy, herbatniki (byle nie maślane) oraz wegańskie alternatywy dla smarowideł – pasty warzywne, wege-smalczyk z fasoli albo wege-paprykarz z pomidorów.

FAQ

 

Czy herbata organiczna jest wegańska?

Certyfikat organicznej produkcji na herbacie wcale nie oznacza, że jest ona wegańska. Wegańskie produkty spożywcze nie mogą zawierać odzwierzęcych składników. Organiczne jedzenie odnosi się zaś do warunków produkcji – zaniechania używania pestycydów i sztucznych nawozów. Dlatego organiczne herbaty mogą, ale nie muszą być wegańskie. I odwrotnie – wegańskie marki wcale nie muszą powstawać z poszanowaniem środowiska. A powinny. Dlatego najlepiej, by weganie spożywali herbaty organiczne. Czarne czy zielone napary z pewnością będą wegańskie, a jednocześnie ich produkcja nie obciąży środowiska.

Czy herbata Masala Chai jest wegańska?

Nie, ten herbaciany przysmak zawiera mleko. Weganie powinni go unikać. Można jednak przyrządzić go z wykorzystaniem substytutów mleka, takich jak napój sojowy czy kokosowy. Podobnie sprawa ma się z Bubble Tea, w której składzie może znaleźć się żelatyna.