Herbatka z szałwii – właściwości, działanie i sposób przyrządzania

herbata z szałwii

Szałwia lekarska to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin leczniczych. Często stosowana w postaci herbaty lub naparów, ma szeroki zakres działania i od wieków zajmuje miejsce w medycynie ludowej, a obecnie w konwencjonalnej. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, choć jako rodzina występuje na całym świecie. W składzie szałwii znajduje się wiele cennych witamin, olejki eteryczne, oleje organiczne, żywice oraz garbniki. Na co pomaga herbatka z szałwii? Jak przygotować napar, aby jak najlepiej nam służył?

Szałwia należy do rodziny jasnotowatych, która składa się z ponad 900 gatunków roślin. Do najbardziej znanych należą szałwia lekarska, szałwia omszona, szałwia biała i czerwona, szałwia muszkatołowa, szałwia hiszpańska oraz szałwia łąkowa i ogrodowa. W zależności od gatunku przybierają one kolor czerwony, fioletowy lub różowy. Ze względu na intensywnie kolorowe kwiaty szałwia szeroko wykorzystywana jest w ogrodnictwie.

Herbatka z szałwii

Szałwia lekarska ma lancetowate liście o drobno ząbkowanych brzegach, które są pokryte kutnerem, czyli gęstymi włoskami. Gatunek jest od wielu wieków stosowany w medycynie i kosmetyce. W tradycyjnej medycynie Europy i Ameryki Łacińskiej wykorzystywało się ją w leczeniu drgawek, choroby wrzodowej, dny moczanowej, reumatyzmu, stanów zapalnych, biegunek oraz hiperglikemii.

Według współczesnych badań, roślina jest źródłem garbników i goryczy, kwasów organicznych, karotenu i związków żywicowych, a także witamin (A, C, witaminy z grupy B) i minerałów (wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo). Dzięki temu szałwia nie tylko leczy ciało i poprawia jego wygląd, ale korzystnie wpływa na samopoczucie.

Naturalne napary z ziół to źródło wielu cennych składników dla naszego organizmu. Aby wydobyć pełnię cennych właściwości szałwii, należy odpowiednio ją przygotowywać. Najlepsze do celów leczniczych są świeże liście, ale możemy również posłużyć się suszonymi. Przed parzeniem należy je rozdrobnić, a następnie łyżkę pokruszonej szałwii zalać szklanką wrzącej wody, przykryć talerzykiem i odstawić na ok. 15 minut.

Ważne, by nie wypijać więcej niż trzy filiżanki herbatki dziennie. Szałwię można stosować maksymalnie do czterech miesięcy, gdyż zawiera tujon, który w dużych dawkach jest toksyczny. Spożywając dziennie do litra naparu lub herbaty z szałwii, pacjent przyjmuje około 4-11 mg tujonu, co nie jest dawką niebezpieczną.

Herbatka z szałwii właściwości

Szałwia ma wiele właściwości wpływających na ludzki organizm, w tym przeciwnowotworowe i przeciwmutagenne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyseptyczne (działa zabójczo dla drobnoustrojów).

Dzięki fitoestrogenom oraz garbnikom i olejekom eterycznym o działaniu rozkurczowym i przeciwzapalnym jest to bardzo „kobiece” ziele, które pomaga regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszące im dolegliwości bólowe. W okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca i zmniejsza częstotliwość występowania nocnych potów, które są zmorą wielu kobiet. Ogranicza wahania nastrojów i pomaga uporać się z bezsennością.

Herbatka z szałwii na co

Herbatka z szałwii na co pomaga? Według najnowszych badań, szałwia poprawia funkcje poznawcze i pamięć, dzięki czemu ma duży potencjał jako składnik leków na chorobę Alzheimera. Ma również wpływ na wzrost uwagi i skupienia. Szałwia stosowana na gardło minimalizuje ból i stan zapalny. Zawarte w niej taniny, olejek eteryczny i gorycz karnozol wspomagają walkę z zakażeniami, gdyż działają antyseptycznie i grzybobójczo oraz hamują rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu infekcji. Z tego powodu szałwia jest używana w leczeniu schorzeń jamy ustnej, w przypadkach bólu zęba, nieżytu jamy ustnej i pojawiającej się w dziąśle ropy. Roślina jest często spotykanym składnikiem past do zębów.

Szałwia redukuje poziom cholesterolu, cholesterolu LDL i VLDL oraz trójglicerydów, a podnosi stężenie cholesterolu HDL zwanego dobrym cholesterolem. Ma także wpływ na obniżenie stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu odgrywa dużą rolę w procesie leczenia cukrzycy typu 2. Dzięki witaminie K ma pozytywny wpływ na prawidłową krzepliwość krwi oraz prawidłową budowę i funkcjonowanie kości.

Natomiast inhalacje z szałwii pomagają przy problemach z zatkanym nosem oraz przy chorobach zatok. Garść suszu z szałwii należy wrzucić do garnka i zalać wrzącą wodą. Zachowując ostrożność przy kontakcie z wysoką temperaturą, inhalacje przeprowadza się pochylając głowę nad garnkiem i nakrywając ją szmatką lub ręcznikiem. Dzięki właściwościom ściągającym i wykrztuśnym napar stosowany do picia i inhalacji ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny.

Herbatka z szałwii działanie

Duża ilość garbników, goryczy i związków żywicowych poprawia pracę układu trawiennego. Herbatka szałwiowa po posiłku pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwia trawienie i przyswajalność pokarmów. Pomaga też w leczeniu niestrawności i wzdęć.  Stosowana regularnie pobudza apetyt.

Liście i ziele szałwii należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.