Herbata z dzikiej róży – poznaj jej właściwości

Niedoceniana dzika róża

Owoce dzikiej róży są niesłusznie niedoceniane. Nie każdy wie, że zawierają mnóstwo witaminy C (tak potrzebnej mieszkańcom dużych, zanieczyszczonych miast) oraz substancje wspomagające leczenie zapalenia stawów i cukrzycy. Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i wygląd. Wypijmy chociaż na jedną filiżankę herbatki różanej dziennie. Na pewno wyjdzie to nam na zdrowie! Dzika róża to kolczasty krzew z rodziny różowatych. Nazywana jest również: psią różą (Rosa canina), oraz szypszyną (stąd szypszyniec różany). Ma liście złożone, a owoce – szupinkowe (pozorne), koloru czerwonego. W Polsce istnieje dwadzieścia gatunków dzikiej róży, najbardziej rozpowszechniona jest róża pomarszczona. Dojrzałe owoce dzikiej róży są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Oprócz dużej ilości witaminy C, zawierają garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry i pektyny. Są źródłem również witamin: A, B1, B2, E, K oraz kwasu foliowego, flawonoidów, kwasów organicznych, pektyn i garbników. Owoce dzikiej róży zbiera się gdy dojrzeją, ale jeszcze zanim zrobią się miękkie. Suszenie ich jest dość trudne: owoce trzeba rozdrobnić, przez pierwsze 10 min. należy trzymać je w temperaturze ok. 100 °C (np. w piekarniku), by szybko zniszczyć enzymy rozkładające witaminę C, potem suszyć w temperaturze ok. 50–60 °C. Należy pamiętać o usunięciu z owoców pestek i włosków. Z płatków dzikiej róży można zrobić konfitury (na przykład do nadziewania pączków), z owoców wytwarza się dżemy, soki, syropy i koncentraty witaminowe. Z owoców oraz płatków robi się aromatyczne herbaty. Fotolia 156274635 Subscription Monthly M

Herbatka z owoców dzikiej róży to prawdziwa skarbnica witamin, przede wszystkim witaminy C

Wszystkim potrzebna jest naturalna witamina C, czyli kwas l-askorbinowy w otoczeniu flawonoidów. Teoretycznie witamina ta powinna być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, szacuje się jednak, że dostarczamy jej za mało, bo około 30 mg dziennie. Organizm człowieka potrzebuje profilaktycznie ok 500 – 2000 mg witaminy C na dobę, a w stresie lub w chorobie znacznie więcej – nawet parę tysięcy miligramów! Doskonałym dodatkowym źródłem naturalnej witaminy C są owoce dzikiej róży. Znajduje się w nich jej wielokrotnie więcej niż w owocach jagodowych czy cytrusowych. Dodatkowo działanie witaminy C z owoców dzikiej róży wzmacniane jest przez synergicznie działające flawonoidy, które zaliczane są do grupy naturalnych przeciwutleniaczy i wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Herbatka z owoców róży doskonale sprawdza się przede wszystkim w przeziębieniach, infekcjach organizmu oraz w stanach obniżonej odporności. Jest świetnym środkiem zapobiegawczym przeciwko pękaniu naczyń krwionośnych – wzmacnia je i dzięki temu poprawia stan całego układu krwionośnego. Owoce dzikiej róży poprawiają również wygląd naszej skóry. Zawierają aminokwasy, pektyny i kwasy owocowe, które rozjaśniają ją i zmiękczają. Dodatkowo substancje zawarte w owocach dzikiej róży uelastyczniają naskórek i zapobiegają zmarszczkom. Zewnętrznie można też stosować olejek różany, ale pamiętajmy, aby był to w stu procentach olejek naturalny, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Owoc dzikiej róży niesie ulgę przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Regularnie spożywany zwiększenia „mobilność” stawów o 20 do 25%. Zmniejsza dyskomfort i poprawia ogólny nastrój. Osoby wspomagające leczenie herbatką z dzikiej róży odczuwają redukcję bólu i zmniejszenie sztywności stawów. Właściwości przeciwzapalne róży są szczególnie widoczne we wspomaganiu leczenia zapalenia stawów kolanowych i biodrowych. Dzika róża jest również pomocna przy leczeniu cukrzycy, a to dzięki temu, iż pomaga regulować poziom cukru i dostarcza organizmowi duże ilości witaminy C. Wielu diabetyków cierpi na niedobór tej witaminy, co jest skutkiem przewlekłej hiperglikemii. Cukrzycy towarzyszy ponadto stres oksydacyjny, czyli nadprodukcja wolnych rodników. Mogą zapobiec mu duże dawki kwasu askorbinowego i flawonoidy zawarte w owocach dzikiej róży. Herbatka z owoców róży pomoże ochronić chorych przed wieloma powikłaniami cukrzycy.

Herbata z dzikiej róży

Herbatę z dzikiej róży można przygotować bardzo łatwo. Wysuszone owoce dzikiej róży należy zalać gorącą (nie wrzącą) wodą i odstawić na kilka godzin, aby woda nasiąknęła aromatem. Herbatę przed podaniem można nieco podgrzać.

Konfitura z owoców dzikiej róży

Potrzebujemy dwa kilogramy owoców z dzikiej róży, pół kilograma zwykłego lub brązowego cukru. Owoce myjemy, kroimy na pół i usuwamy pestki i włoski. Zalewamy wodą i gotujemy 30 minut, aż zmiękną. Cedzimy i przecieramy owoce przez sito. Do tak przetartych owoców dodajemy cukier, można również dodać 2 lub 3 łyżki soku z cytryny. Mieszamy i gotujemy około 10 min. Gotową konfiturę przekładamy do czystych, suchych słoiczków, szczelnie zamykamy. Na koniec istotna uwaga. Osoby mające problemy zdrowotne, stosujące jakiekolwiek leki, powinny skonsultować stosowanie produktów z owoców dzikiej róży z lekarzem. Wszelkie produkty ziołowe spożywane w nadmiarze, mogą szkodzić i/lub wchodzić w niepożądane interakcje z lekami.