Herbata ormiańska

Mocna czarna herbata z esencji, ziołowe mieszanki zbierane na górskich zboczach i tradycja słodzenia naparu słodkim syropem. Czym jeszcze zaskoczy Armenia smakoszy herbaty?

Ormiańska kultura picia herbaty

Armenia kojarzy się przede wszystkim z bogatą i długoletnią tradycją, a także burzliwą historią. Dawne najazdy Turków i Persów, ale i współczesne konflikty zbrojne z innymi krajami kaukaskimi odbiły się na zwyczajach tutejszych mieszkańców. Nietrudno dostrzec podobieństwo między kuchnią ormiańską i turecką czy gruzińską. Podobnie jak w Turcji, w Armenii pije się mocną czarną herbatę. Aromatyczna esencja jest zalewana wrzątkiem nawet kilka razy. Picie herbaty jest ważnym rytuałem Ormian, który celebrują z rodziną. Przez 7000 lat zwyczajem narodu ormiańskiego było zbieranie i mieszanie kwiatów i ziół. Tutejsi mieszkańcy przez turystów często opisywani są jako gościnni i rodzinni. Jeśli kiedyś zostaniecie zaproszeni do tradycyjnego domu, na pewno gospodarze poczęstują Was mocną herbatą. Aromatyczny napój pije się kilka razy dziennie, a wieczorem zasiada do niego cała rodzina. Osobno podaje się esencję i wrzątek, który dolewa się do herbaty. Ormiańską herbatę najczęściej słodzi się syropem, a właściwie czymś w rodzaju rzadkiego dżemu owocowego nazywanego Murabba.

Prosto z Kaukazu

Na wyżynach Armenii i górskich zboczach Kaukazu można spotkać wiele endemicznych gatunków roślin. Niektóre z nich wykorzystuje się jako składnik herbat ziołowych. Ormiańskie herbaty słyną z naturalnej produkcji, bez chemikaliów. Zioła się zbierane i mieszane ręcznie, często z wykorzystaniem tradycyjnych metod sprzed tysięcy lat. Smakosze herbaty sięgając po ormiańskie mieszanki mogą poznać nie tylko smak, ale i tutejszą kulturę i historię. Rosnące na wysokich zboczach mięta, oregano, tymianek i kwiaty są suszone tak jak w starożytności, według receptur znalezionych w rękopisach. Przygotowywany napój podawany jest w naczyniach ceramicznych wyrabianych przez lokalnych rzemieślników, także zgodnie z tradycją. Zbiory trwają od końca sierpnia do końca kwietnia. Można wtedy usłyszeć folklorystyczne pieśni śpiewane przez żniwiarzy. Zioła są zbierane z uwzględnieniem faz księżyca, a do rytuałów należy polewanie wodą deszczową, napowietrzanie i staranne mieszanie zgodnie z zapisani z manuskryptów.

Najpopularniejsze ormiańskie herbaty

Urc Dosyć droga herbata ziołowa z ormiańskiego tymianku. Gatunek rośnie głównie na terenach górskich i charakteryzuje się ostrym zapachem. Już w starożytności Ormianie stosowali roślinę zarówno do celów medycznych jak i wydobycia walorów smakowych. Urc wpływa korzystnie na trawienie, działa antybakteryjnie i wzmacnia odporność. Jest też dobrym środkiem kojącym nerwy. Jak przygotować tą herbatę? Łyżeczkę suszonych kwiatów zalewa się wrzątkiem i parzy około 8 minut. Specyficzny aromat sprawia, że ziół nie trzeba słodzić. Rumianek Ormianie już od czasów starożytnych zbierali i spożywali rumianek. Zbiera się go na przełomie lata i jesieni. Herbatka działa doskonale na bezsenność, łagodzi bóle menstruacyjne i rozluźnia mięśnie. Herbata ze skórki granatu Granat ma szczególne znaczenie w tradycji ormiańskiej. Owoc jest symbolem Armenii i uprawia się je w niemal każdym gospodarstwie. Na straganach można spotkać nawet pamiątki nawiązujące do granatu. Nic dziwnego, że od wieków popularna jest także herbata ze skórki granatu. Napój dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy, wspomaga regulację złego cholesterolu i usuwa toksyny. Mięta – nana Najpopularniejszym ormiańskim ziołem jest mięta, która rośnie w niemal każdym ogródku. Do przygotowania herbaty wykorzystuje się zarówno świeże jak i wcześniej wysuszone liście. Zioło wspomaga układ trawienny, łagodzi bóle głowy i działa antystresowo.

Przepisy na ormiańską herbatę

Do przygotowania napoju niezbędne będą aromatyczne zioła. W Armenii często są spożywane na świeżo do posiłku. Króluje wspomniana już nana, kinza – kolendra, tarhun – estragon, koperek i purpurowa bazylia. Zioła można zasuszyć i przygotować z nich herbatkę górską. Ormiańska mięta Składniki:
  • 4 woreczki czarnej herbaty
  • 2 woreczki lub 2 łyżeczki suszonej mięty
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta sody oczyszczonej
Herbatę zalewamy wrzątkiem, dodajemy szczyptę sody oczyszczonej dla zabicia goryczy. Parzymy około 3-4 minuty. Dodajemy cukier i 1/3 zimnej wody. Mrożona ormiańska herbata Składniki:
  • 8 filiżanek zimnej wody
  • 4 goździki
  • 2 laski cynamonu
  • 4 goździki
  • 4 woreczki czarnej herbaty
  • syrop owocowy
Wodę gotujemy w garnku z cynamonem i goździkami około 10 minut od momentu wrzenia. Zdejmujemy z ognia i wyjmujemy cynamon i goździki. Dodajemy herbatę i parzymy około 5 minut. Dodajemy syrop. Chłodzimy i podajemy w wysokich szklankach wypełnionych lodem.

A na dodatek… Czyli ormiańskie przekąski do herbaty

Ormiańską herbatę najczęściej pije się do typowego chlebka lawasz. Jest to placek z wody i mąki, przypominający tortillę, w który zawija się dodatki. Do herbaty najlepiej smakuje z miodem lub dżemem. Wśród lokalnych deserów przoduje paklava – ciasto z miodem i orzechami. W Armenii królują przetwory owocowe ze śliwek, jabłek, moreli i wiśni. Dżem nazywany murabbą stawiany jest na stole obok herbaty. To nim najczęściej słodzi się napój.