Herbata na wrzody żołądka – aspekty zdrowotne

Wrzody żołądka to niezwykle częsta przypadłość, która przede wszystkim dotyka osoby młode. Badania wskazują, że jej główną przyczyną są patogeny zasiedlające wyściółkę żołądka, ale nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania się i styl życia. Obecnie schorzenie to leczy się głównie antybiotykami, ale uzupełnieniem takiej kuracji mogą być napary ziołowe albo herbata na wrzody żołądka. W poniższym poradniku znajdziesz informacje o:
 • przyczynach, objawach i sposobach leczenia choroby wrzodowej żołądka,
 • wskazaniach i przeciwwskazaniach do spożywania herbat i mieszanek ziołowych w tego typu schorzeniu,
 • ziołach, które warto stosować na wrzody żołądka i ich działaniu leczniczym.
Przeczytaj także artykuł: Ziołowe herbaty na ból głowy – zrób to sam!.

Wrzody żołądka – czym są

Wrzody żołądka to najczęstsze schorzenie układu pokarmowego. Według danych statystycznych cierpi na nie 5-10% populacji. Choroba wrzodowa trzy razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Szacuje się, że co dziesiąty Polak zmaga się z tego typu przypadłością. W dawnych czasach uważano, że wrzody żołądka pojawiają się jedynie u osób zajmujących ważne, kierownicze stanowiska. Wyniki badań ujawniły jednak, że schorzenie może rozwinąć się także u ludzi prowadzących spokojny tryb życia. Najczęściej z tym problemem do lekarzy zgłaszają się pacjenci młodzi i w średnim wieku, ale zdarza się, że choroba atakuje także dzieci. Pierwotnie za przyczynę powstawania wrzodów żołądka uznawano stres. Prace naukowe zakwestionowały jednak to założenie. Uznano, że chorobę powoduje nadkwasota, czyli nadmiar soków żołądkowych. W ich skład wchodzi m.in. kwas solny, który ma silne działanie żrące, w związku z czym uznano, że jest on odpowiedzialny za uszkadzanie błony śluzowej żołądka i pojawianie się wrzodów. Remedium na to schorzenie miały być leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych. Jednak pacjenci, którzy je przyjmowali, nie odczuwali dużej poprawy. Przełomem w terapii wrzodów żołądka było odkrycie w 1983 roku bakterii Helicobacter pylori. Barry J. Marshall i J. Robin Warren z Australii zaobserwowali w swoich badaniach spiralne mikroby, które kolonizowały błonę śluzową dolnej części żołądka, powodując stan zapalny. Za swoje odkrycie naukowcy otrzymali w 2005 roku Nagrodę Nobla. Dalsze prace nad bakterią ujawniły, że występuje ona także w kamieniu nazębnym i w zmianach próchniczych zębów. Jej nosicielami jest około 90% Polaków powyżej 20 roku życia, jednak nie wiadomo, dlaczego u niektórych Helicobacter pylori jest bardzo agresywny i powoduje schorzenia. Badacze coraz częściej wskazują na rolę czynników genetycznych i zarzucania żółci do żołądka w powstawaniu choroby wrzodowej. Śluzówkę narządu trawiennego uszkadzają również leki przeciwreumatyczne, a także nadmiar niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLP), nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Wrzody żołądka rozwijają się na jego wyściółce i mają postać kraterowych ubytków różnej wielkości. Mogą także pojawić się w dolnej części przełyku lub w dwunastnicy. Do objawów tego schorzenia zalicza się:
 • ból umiejscowiony w środkowej części brzucha nad pępkiem,
 • uczucie ssania czy pieczenia w żołądku,
 • mdłości, wymioty,
 • zgagę,
 • odbijania, gazy.
Charakterystyczny dla choroby wrzodowej żołądka jest ból, który nasila się 30-60 minut po posiłku, zwłaszcza pikantnym lub kwaśnym. Do zaostrzenia schorzenia dochodzi najczęściej wiosną lub jesienią – według niektórych teorii jest to czas największej aktywności spiralnego patogenu. Odkrycie australijskich badaczy zmieniło sposób postrzegania tej przypadłości i jej leczenia. W przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori stosuje się antybiotykoterapię. Często przepisywane są także środki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, neutralizujące kwas solny, osłaniające błonę śluzową oraz przyspieszające gojenie się ran. Obecnie leczenie operacyjne jest bardzo rzadkie. Pacjenci sięgają także po napary ziołowe czy prozdrowotne herbaty na wrzody żołądka. Domowe sposoby walki z tym schorzeniem mogą stanowić uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Niezwykle istotna w chorobie wrzodowej jest odpowiednia dieta oparta na produktach niepodrażniających żołądka. Pacjenci muszą również unikać stresu, silnych emocji, a także zrezygnować z palenia papierosów. wrzody zoladka

Czy herbata jest dozwolona przy wrzodach żołądka?

Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, w którym ważną rolę odgrywa sposób odżywiania się. Dietetycy nie zalecają w tym przypadku potraw wzdymających, tłustych, smażonych czy marynowanych. Należy także unikać napojów gazowanych, mocnej kawy oraz herbaty. Choć ma ona liczne właściwości korzystnie wpływające na zdrowie, w przypadku tej choroby intensywny napar herbaciany nie jest wskazany. Co pić na wrzody żołądka? Ważne jest, aby wybierać napoje ciepłe takie, jak na przykład:
 • słabą herbatę z mlekiem,
 • herbatki ziołowe,
 • kawę zbożową z mlekiem,
 • słabą zieloną herbatę,
 • napoje mleczno-owocowe, mleczno-warzywne,
 • wodę niegazowaną.

Herbata zielona a wrzody żołądka

Ogólnodostępne informacje o herbacie i jej dobroczynnym wpływie na zdrowie sprawiają, że tego typu napoje są powszechnie stosowane na różne schorzenia. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać ich rodzaj do problemu. Już w starożytnej medycynie chińskiej stosowano herbatę zieloną na wrzody żołądka. Uznawaną ją za doskonały lek na tę przypadłość z uwagi na właściwości przeciwzapalneantybakteryjne, a także przyspieszające gojenie się ran. Herbata zielona zawiera polifenole, które wpływają na zahamowanie rozwoju choroby wrzodowej. Oddziałuje również na florę bakteryjną w żołądku i niszczy drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Napój z zielonej herbaty ogranicza również wydzielanie soków żołądkowych, neutralizując aktywność pepsyny. Przyspiesza gojenie się wrzodów. ziola na wrzody zoladka

Herbata a wrzody żołądka – przeciwwskazania

Na rynku dostępnych jest wiele herbat i mieszanek ziołowych, które polecane są na chorobę wrzodową żołądka. Warto jednak mieć na uwadze, że nie będą one odpowiednie dla każdego. Do przeciwwskazań w ich stosowaniu można zaliczyć:
 • indywidualną nadwrażliwość lub alergię na niektóre zioła,
 • nadciśnienie tętnicze, przy którym należy ograniczać spożywanie preparatów z lukrecją,
 • ciążę, wegetarianizm – w tych przypadkach niewskazane jest picie zielonej herbaty.
Spożywane mocnych naparów herbacianych w chorobie wrzodowej żołądka może wpływać negatywnie na jej przebieg.

Zioła na wrzody żołądka

Rośliny, dzięki swoim właściwościom leczniczym, mogą stanowić dobre uzupełnienie kuracji farmakologicznych. Zioła na wrzody żołądka działają przede wszystkim osłonowo oraz uspokajająco. W tym schorzeniu ważne jest zabezpieczanie błony śluzowej przed działaniem czynników drażniących. Istotną kwestią jest również łagodzenie napięcia nerwowego.
 • Siemię lniane
 • Łagodzi nadkwasotę, wrzody żołądka, nieżyty i inne dolegliwości układu pokarmowego. Zamoczone w wodzie nasiona tej rośliny okrywają się śluzem o właściwościach powlekających, dzięki którym ochrania on wyściółkę żołądka. Nasiona bogate są również w witaminy, lignany, kwasy tłuszczowe, cholinę i przeciwutleniacze.
 • Rumianek
 • Wpływa na rozluźnienie i wyciszenie organizmu. Wytwarza substancje, które wyściełają i chronią przed podrażnieniami ściany układu pokarmowego. Rumianek ma działanie wiatropędne i regeneracyjne – przyspiesza gojenie się ran.
 • Lukrecja
 • Pobudza wydzielanie śluzu w żołądku. Jest uznawana ze jedno z najlepszych ziół na chorobę wrzodową. Chroni przed jej rozwojem i wspomaga gojenie się ran.
 • Kurkuma (ostryż długi)
 • Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pobudza wytwarzanie śluzu w żołądku, który działa ochronnie na jego ściany. Kurkuma wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych. Ułatwia trawienie tłuszczów.
Stosując zioła na chorobę wrzodową żołądka, należy mieć na uwadze przeciwwskazania, ponieważ nie każdy może używać tego typu środków. Należy je zawsze dobierać odpowiednio do ogólnego stanu zdrowia.

FAQ

Jakie są przyczyny powstawania wrzodów żołądka?

Badania naukowe wskazują, że schorzenie to wywołuje głównie bakteria Helicobacter pylori. Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne i zarzucanie żółci do żołądka. Zaostrzenie choroby wrzodowej może nastąpić pod wpływem niewłaściwej diety, używek, stresu, nadkwasoty, leków przeciwreumatycznych i NLP.

Czy osoby z chorobą wrzodową żołądka mogą pić herbatę?

Mocne napary herbaciane nie są polecane osobom zmagającym się z wrzodami żołądka. Mogą one jednak pić słabe herbaty z dodatkiem mleka, herbatę zieloną i napary ziołowe.