Herbata na bóle menstruacyjne – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Bolesne miesiączkowanie to problem, który dotyka ponad 75% kobiet na całym świecie. Nie da się ukryć, że bóle menstruacyjne często potrafią być tak silne, że zaburzają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Panie od zawsze poszukiwały skutecznego sposobu na złagodzenie tych dolegliwości. Skuteczne środki przeciwbólowe bywają szkodliwe dla wątroby. Okazuje się, że w pewnych przypadkach zastąpić je może herbata na bóle menstruacyjne.

Spis treści

 1. Bolesne miesiączkowanie
 2. Zioła na bóle menstruacyjne, które pomogą złagodzić dolegliwości
 3. Stosuj zioła na bolesne miesiączkowanie z rozwagą
 4. Przykładowe przepisy na herbaty na bóle menstruacyjne
 5. Zioła na bolesne miesiączkowanie – czego lepiej unikać?
 6. Przeciwskazania do picia herbat na bolesne miesiączkowanie

Zobacz także: Macierzanka- zwykła roślina o niezwykłych właściwościach

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie jest zaburzeniem, które dotyka wiele kobiet, bez względu na wiek. Objawy towarzyszące menstruacji znacznie pogarszają jakość życia, a często nawet wykluczają kobiety z życia społecznego. Okazuje się jednak, że dokładna przyczyna bolesnego miesiączkowania nie jest do końca poznana. Warto wiedzieć, że można wyróżnić:

 • bolesne miesiączkowanie pierwotne
 • bolesne miesiączkowanie wtórne

W pierwszym przypadku zaburzenie to dotyka głównie młode kobiety i występuje już na kilka miesięcy po pierwszej miesiączce, w momencie pojawienia się cyklu owulacyjnego. Co ciekawe, badanie ginekologiczne najczęściej nie wykazuje nieprawidłowości. Zwykle wskazuje się, że przyczyną tego zaburzenia jest nadmierne wydzielanie prostaglandyn. Substancje te organizm produkuje naturalnie, celem wywołania skurczów macicy i opróżnienia jej z krwi miesiączkowej. Z kolei wtórne, bolesne miesiączkowania obserwuje się u pań, które wcześniej nie miały z tym problemu. Jego pojawienie się powinno skłonić panie do zgłoszenia się do specjalisty. Przyczyną mogą okazać się:

 • stany zapalne narządu rodnego,
 • mięśniaki,
 • endometrioza,
 • adenomioza.

Warto dodać, że można wyróżnić czynniki, które predysponują panie do bolesnych miesiączek. Mogą być to np. uwarunkowania genetyczne i występowanie bolesnych miesiączek w rodzinie, zbyt wczesne dojrzewanie płciowe, a nawet i uzależnienie od papierosów czy brak potomstwa.

Zioła na bóle menstruacyjne, które pomogą złagodzić dolegliwości

Wiele kobiet w przypadku odczuwania dolegliwości menstruacyjnych o wzmożonej intensywności sięga po środki przeciwbólowe. Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że mają one niekorzystny wpływ na naszą wątrobę, a co za tym idzie nie można przekroczyć ich zalecanej, dziennej dawki. Okazuje się jednak, że herbata na bóle menstruacyjne z dodatkiem ziół może być świetnym i naturalnym sposobem na to, by uporać się z przykrymi dolegliwościami. Wobec tego jakie zioła na bóle menstruacyjne warto mieć zawsze pod ręką?

Zioło Działanie
Niepokalanek mnisi Wykazuje się właściwościami rozkurczowymi. Skutecznie załagodzi bóle głowy, pleców, a także rozdrażnienie i wyciszy organizm. Co ciekawe, niepokalanek mnisi może również uregulować cykle miesiączkowe.
Nagietek lekarski Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz rozkurczowym. Nie tylko łagodzi on bóle miesiączkowe, ale także pomaga wyregulować cykle.
Męczennica cielista Herbata na bóle menstruacyjne z męczennicy cielistej wykazuje działanie rozluźniające, a także dość skutecznie łagodzi ból. Warto dodać, że męczennica cielista łagodzi również rozdrażnienie i bezsenność, które często towarzyszą paniom w zespole napięcia przedmiesiączkowego.
Bazylia Nie tylko poprawia smak potraw. Ma ona silne właściwości rozkurczowe i skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe w przebiegu menstruacji.
Bylica pospolita Aromatyczna przyprawa. Znajduje zastosowanie jako domowy sposób na bóle miesiączkowe. Bylica pospolita ma właściwości przeciwbólowe, a dodatkowo korzystnie wpływa na kobiecy układ rozrodczy.

Stosuj zioła na bolesne miesiączkowanie z rozwagą

Zioła na bóle menstruacyjne są z pewnością jednym z bardziej skutecznych domowych sposobów na dolegliwości miesiączkowe. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że ich wykorzystywanie powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. Niektóre z ziół jak np. bazylia, mają również działanie pobudzające. Wówczas stosowana w nadmiarze przyczyni się do pogorszenia samopoczucia w przypadku pań, które podczas miesiączki cierpią również na zmęczenie i wyczerpanie nerwowe. Nawet w przypadku, kiedy zioła na bóle menstruacyjne wydają się całkowicie bezpieczne, to warto pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą wywoływać szereg działań ubocznych, jeśli nie będą zażywane z rozwagą.

Przykładowe przepisy na herbaty na bóle menstruacyjne

Herbata od zawsze spełniała w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Ten aromatyczny i smaczny napój może mieć również właściwości lecznicze, jeśli przygotujemy go z dodatkiem odpowiednich mieszanek ziół. Herbata na bóle menstruacyjne jest łatwa w przyrządzeniu, a co najważniejsze skutecznie załagodzi dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Wobec tego, jaka herbata na bóle menstruacyjne? Oto kilka sprawdzonych przepisów:

 • herbata z nagietka lekarskiego –  to domowy sposób na bóle miesiączkowe, który cechuje się ogromną efektywnością. By przygotować tę herbatę wystarczy zaparzyć wywar z dwóch łyżek suszonego zioła lub kupić gotową herbatkę z nagietka w saszetkach.
 • herbata na bóle miesiączkowe z męczennicy cielistej – do jej przygotowania wystarczy dwie łyżki suszu zalać przegotowaną wodą i pozostawić na około 10 minut do zaparzenia.
 • herbata na bóle menstruacyjne z bazylii – do jej przygotowania niezbędne będą 3 – 4 listki świeżej bazylii lub dwie łyżki suszonej. Herbatę przygotowujemy zalewając bazylię gorącą wodą.

Zioła na bolesne miesiączkowanie- czego lepiej unikać?

Niektóre zioła na bóle menstruacyjne mogą wywołać szereg objawów niepożądanych. Wówczas ich stosowanie powinno być mocno ograniczone, a być może nawet panie powinny z nich zrezygnować. W przypadku bolesnego miesiączkowania przeciwwskazane będą:

 • dziurawiec – choć zioło to wykazuje właściwości przeciwbólowe, to jednocześnie doprowadza do zwiększenia wydzielania serotoniny. To z kolei może doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, problemów ze snem, a także i halucynacji.
 • mięta – herbata na bóle menstruacyjne z mięty również może przynieść pewne skutki uboczne. Szczególnie uważać powinny panie borykające się z problemem zgagi lub cukrzycą, gdyż mięta obniża poziom glukozy we krwi.

Przeciwwskazania do picia herbat na bolesne miesiączkowanie

Dobra herbatka może przynieść prawdziwą ulgę podczas bolesnej miesiączki. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że są pewne wyjątki, kiedy ziołolecznictwo jest odradzane. Jeśli doskwierają Ci bóle menstruacyjne, to pamiętaj, że istnieją przeciwwskazania do picia herbat ziołowych:

 • karmienie piersią – mamy, które karmią piersią powinny stosować ziołolecznictwo po uzgodnieniu z lekarzem
 • leki przyjmowane na stałe, które mogą wejść w interakcje z ziołami np.: leki antydepresyjne
 • alergie na zioła – wówczas może pojawić się uporczywy obrzęk, świąd czy pieczenie
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.