Herbata Dong quai – kobiecy żeń-szeń na kobiece dolegliwości

Herbata Dong quai - kobiecy żeń-szeń na kobiece dolegliwości
Dzięgiel chiński inaczej nazywany kobiecym żeń-szeniem. Od wieków wykorzystywany w medycynie Dalekiego Wschodu. Zioło o cudownych właściwościach prozdrowotnych dla pań.

Pochodzenie Herbaty Dong quai

Dzięgiel chiński korzeń istnieje od ponad tysiąca lat w medycynie naturalnej Chin, Korei i Japonii. To roślina z rodziny selerowatych. Dzięgiel rośnie wysoko w górach i lubi stanowiska chłodne i wilgotne. W Chinach występuje w prowincji: Gansu, Hubei, Shaanxi, Syczuan, Junnan. Jego łodyga osiąga 1,5 m wysokości, jest gruba i pusta w środku. Natomiast liście pierzastodzielne, a kwiaty przypominają wyglądem kwiaty selera – są białe, drobne i tworzą baldachowe kwiatostany. Sam dzięgiel przyjemnie pachnie, a jego młode pędy oraz nasiona wykorzystywane są w Azji jako przyprawa. Główny korzeń ma długość około 15-25 cm i rozgałęzia się na liczne stożkowate korzenie. Zaokrąglona nasada osiąga średnicę 1,5 cm do 4 cm. Powierzchnia korzenia jest guzowata, nieregularnie prążkowana podłużnie o barwie jasnobrunatnej, żółtawej lub ciemnobrunatnej. Rozgałęzienia korzenia u góry są grubsze (0,3-1 cm średnicy) i cieńsze w dolnej części poskręcane. Wewnątrz jest żółtawo-biały lub żółtawo-brunatny o kruchej konsystencji. Dzięgiel od dawna znany był ludom nordyckim i Lapończykom. Z baldachów tej rośliny oraz mleka renifera produkowali specjalny rodzaj sera. Zjadali także łodygi, kłącze i korzenie. Była jedną z niewielu roślin, które występowały w tym ostrym klimacie i w rezultacie cieszyła się ogromną popularnością. W średniowieczu zakonnicy nazywali dzięgiel Zielem Ducha Świętego. Preferowali oni żucie tej rośliny jako lek poprawiający ogólną kondycję organizmu. Dzięgiel był podstawowym składnikiem leczniczym wykorzystywanym m.in. do sporządzania wody karmelickiej, którą zalecano do poprawy trawienia oraz łagodzenia nerwów. W ziołolecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim korzenie i kłącza. Zbiory odbywają się we wrześniu już po roku uprawy. Następnie kroi się je i suszy w przeznaczonych do tego celu urządzeniach w temperaturze 35 st.C. Ważne, aby po obróbce surowiec przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Działanie prozdrowotne Dong Quai

Działanie prozdrowotne Dong Quai

Ze względu na swoje zastosowanie nazywany jest często żeńskim żeń-szeniem. Chińszycy mówią także dong quai ( wym. don ke). Jest bogatym źródłem fitoestrogenów, które pozytywnie działają na regulację kobiecej gospodarki hormonalnej. Powoduje pobudzenie zatrzymanej menstruacjii polepsza regularność cyklu miesiączkowego. Znacząco zmniejsza bóle menstruacyjne. Utrzymuje w równowadze żeńskie hormony płuciowe oraz odżywia je i uaktywnia. Dong quai działanie: antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Zapobiega powstawaniu oraz uwalnia od wielu alergii. Działa wzmacniająco na organy wewnętrzne i mięśnie oraz oczyszcza krew i stymuluje procesy eliminacji. Wzbogaca krew w składniki odżywcze i zmniejsza nadciśnienie. Liczne związki bioaktywne, a przede wszystkim kumaryna wspierają funkcjonowanie układu nerwowego oraz korzystnie wpływają na krążenie krwi. Ponadto zawiera żelazo, witaminę B12 i E, które transportują tlen do wszystkich komórek. A także kwas foliowy – sprawdza się przy pewnych typach anemii. Zaleca się stosowanie Dong Quai dla kobiet, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak:
  • bolesne miesiączki
  • nieregularne i skąpe miesiączki
  • PMS
  • menopauza
  • podwyższenie napięcia nerwowego
  • w okresie okołoporodowym

Przeciwwskazania

Podczas stosowania dong quai skutki uboczne niestety mogą się pojawić. Należy ograniczyć przebywanie na słońcu, ponieważ zawarte w nim furanokumaryny zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Trzeba także zwrócić uwagę jeśli bierzemy leki przeciwzakrzepowe i przeciwcukrzycowe, ponieważ dzięgiel nasila ich działanie. Osoby, które mają alergie na: anyż, kminek, seler, pietruszkę i koperek mogą nie tolerować także tej rośliny.

Przygotowanie naparu

Dzięgiel chiński herbata – 1-2 łyżeczki zalać szklanką wrzącej wody lub mleka. Następnie parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Można do smaku dodać miód lub cynamon . Najlepiej wypijać taki napar w ciągu dnia kilka razy po pół szklanki.