Herbata Da Hong Pao – herbata skalna. Czym jest i czym się charakteryzuje?

Dà Hóng Pao to jeden z najcenniejszych skarbów Chin. Herbata ta znana jest na całym świecie i uchodzi za jedną z najdroższych. Dzieje się tak z uwagi na miejsce i sposób uprawy tej rośliny oraz jej niezwykłe właściwości. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się:
 • jaka jest historia herbaty Dà Hóng Pao i co oznacza jej nazwa;
 • gdzie i w jaki sposób jest uprawiana;
 • jak produkuje się herbatę skalną i jak ją zaparzać;
 • dlaczego warto ją pić i w jaki sposób oddziałuje na organizm.
Zapoznaj się również z artykułem: „Oolong – herbata turkusowa czy czerwona?”.

Dà Hóng Pao – jedna z najdroższych herbat na świecie

Dà Hóng Pao to legendarna herbata skalna, która wywodzi się z Rezerwatu Przyrody Wuyi Shan. Zaliczany jest do jednych z najczystszych miejsc w Chinach i na całym świecie, ponieważ nie można tam stosować jakichkolwiek substancji nieorganicznych. Rząd chiński zakazał używania pestycydów, azotanów czy metali ciężkich na terenie rezerwatu. Jest on również objęty opieką UNESCO. Na jego górzystym terenie panuje specyficzny mikroklimat, który jest niezwykle korzystny dla wzrostu najwyższej jakości krzewów herbacianych. Niektóre ich gatunki rozwijają się właśnie wśród skał i określane są mianem Oolong, czyli smocza herbata. Dà Hóng Pao należy do tej kategorii. Jej nazwa oznacza Wielką Czerwoną Szatę. Istnieje kilka legend próbujących skazać źródło tego określenia. Najbardziej znana opowieść mówi o pewnym uczonym cierpiącym z powodu choroby, który przybył do Pekinu, by zdać egzamin. Spotkał on mnicha ze Świątyni Tianxin, a ten widząc zły stan zdrowia mędrca, zaparzył mu miseczkę herbaty skalnej. Napar sprawił, że uczony poczuł się znacznie lepiej i odzyskał energię. Niedługo potem zdał egzamin i zajął pierwsze miejsce wśród osób, które przystąpiły do sprawdzenia wiedzy. Uczony powrócił do świątyni, by podziękować mnichowi za pomoc. Dalsza część legendy mówi o zastosowaniu przez mędrca herbaty skalnej w leczeniu samego Cesarza, który w podzięce podarował mu czerwoną szatę i poprosił, by umieścił ją na drzewku herbacianym. Wydał także rozkaz, aby każdy urzędnik, który będzie przechodził tamtędy, umieszczał na krzewach herbaty swoje czerwone szaty jako wyraz wdzięczności za uzdrowienie Cesarza. W taki sposób rośliny uzyskały nazwę Dà Hóng Pao. Herbata skalna to najcenniejszy napój w Chinach i jeden z najdroższych na świecie. Wpływa na to tradycyjny, rzemieślniczy sposób wytwarzania tego oolonga, a także jego bogactwo minerałów, witamin i mikroelementów. Podczas panowania dynastii Qing ludność Chin zobowiązana była do oddawania czci Dà Hóng Pao przy pomocy kwiatów, zwierząt czy owoców przed zebraniem jej liści. Czyniono tak każdego roku. Po ustanowieniu Chińskiej Republiki Ludowej procedury zbiorów herbaty skalnej zostały bardzo zaostrzone. Każdy pracownik zrywający listki z jej krzewów, a także przygotowujący napar z tych roślin, musiał przejść weryfikację polityczną. Gdy Richard Nixon, Prezydent Stanów Zjednoczonych, odwiedził Chiny w 1972 roku, Mao Zedong podarował mu 200 g Dà Hóng Pao na znak pokoju i przyjaźni między narodami. Da Hong Pao

Skąd pochodzi skalna herbata?

Krzewy, z których zbiera się listki i wytwarza się herbatę skalną, rosną w górach Wuyi Shan. Znajdują się one na granicy prowincji Fujian oraz Jiangxi. Jakość tego rodzaju oolonga określa się na podstawie pochodzenia krzewów, z których jest wytwarzany. Najbardziej uznaną klasą, a jednoczenie najdroższą, jest ta, która bazuje na herbacie zbieranej z krzewów Dà Hóng Pao. Niżej w hierarchii znajduje się grupa ekonomiczna, która opiera się na drzewkach spokrewnionych z najcenniejszymi krzaczkami. Ten rodzaj herbaty również cechuje się wysoką jakością. Najlepsze rośliny wywodzą się od matek Dà Hóng Pao. Tego rodzaju krzewy mają tysiącletnią historię. Na klifie Jiulongyu obecnie rośnie jedynie 6 drzew-matek, które są traktowane jak rzadkie skarby. W 2006 roku władze miasta Wuyi ubezpieczyły je i zakazały prywatnego zbierania listków z krzaczków Dà Hóng Pao. Ostatnia partia herbaty skalnej wyprodukowana z drzewek matecznych została skierowana do Muzeum Pałacowego w Pekinie. Najwyższy rekord aukcyjny dla herbaty pochodzącej z tych krzewów padł w 2005 roku, gdy 20 g tego rarytasu zostało sprzedane za 208 000 jenów. Dostępna obecnie na rynku herbata skalna Dà Hóng Pao pochodzi ze sztucznego rozmnażania roślin, które zachowały cechy oryginalnych drzewek.

Jak wygląda proces wytwarzania skalnej herbaty

Podczas obróbki liście herbaciane są utleniane w znacznym stopniu – aż w 60%. Skalna herbata określana jest mianem czarny oolong właśnie ze względu na ten proces, a także na jej prażenie, które następuje w kolejnych etapach produkcji. Wytwarzanie Dà Hóng Pao opiera się na 7 krokach:
 1. Zbiory – listki herbaciane są zbierane raz w roku, przeważnie w maju i czerwcu. Zrywa się jeden świeży pączek z 2-3 liśćmi.
 2. Więdnięcie – zerwane liście herbaciane rozkłada się równomiernie na słońcu, aby przy pomocy jego promieni i wiatru doprowadzić do odparowania wody.
 3. Chłodzenie – po wysuszeniu listki są przenoszone do odpowiedniego pomieszczenia i schładzane.
 4. Przyrządzanie – jest to najważniejszy, najbardziej czasochłonny i skomplikowany moment w produkcji skalnej herbaty oolong. Liście są potrząsane na dużym, bambusowym sicie, co sprzyja ich zwijaniu się i utlenianiu polifenoli w nich zawartych. Dzięki temu zabiegowi herbata zyskuje odpowiedni zapach i smak.
 5. Stir-fry – istnieją dwa jego rodzaje: manualny i mechaniczny. Temperatura smażenia ręcznego w garnku to 140-160°C. Pracownicy przewracają listki własnymi rękami odzianymi w specjalne rękawice. Temperatura w garnku do smażenia mechanicznego wynosi 220–260°C i nie wymaga manualnego odwracania liści.
 6. Ugniatanie – można je wykonywać ręcznie i mechanicznie. Ten etap wytwarzania herbaty nadaje liściom kształt sznurka.
 7. Pieczenie – listki umieszcza się w dużym koszu. Następnie podgrzewa się je i wysusza, co jest procesem wielogodzinnym.
Dà Hóng Pao to herbata rzemieślnicza, ręcznie wytwarzana według tradycyjnych sposobów. Jest to jeden z powodów, dla których osiąga ona tak wysokie ceny na rynku.

Jak parzyć skalne herbaty?

Tradycyjnym sposobem parzenia herbaty skalnej jest użycie do tego celu fioletowego, glinianego czajniczka, a także wody, najlepiej oczyszczonej, o temperaturze 100°C. Po ugotowaniu trzeba jej użyć natychmiast, aby wydobyć odpowiednie właściwości Dà Hóng Pao. Znawcy tematu uważają, że trzecie i czwarte zaparzanie herbaty oddaje jej najpełniejsze walory smakowe. Susz herbaciany Dà Hóng Pao ma ciemną barwę, od zielonej po brązową, a jego listki są pozwijane i przypominają sznurek. Kolor naparu jest złoto-pomarańczowy. Jego smak przywodzi na myśl karmel lub brązowy cukier. Herbata pozostawia słodkawy posmak. Można ją parzyć kilkakrotnie.
 • Pierwsze parzenie
 • 0,5 minuty
 • Drugie parzenie
 • 1 minuta
 • Trzecie parzenie
 • 2 minuty
 • Czwarte parzenie
 • 4 minuty
 • Piąte parzenie
 • 5 minut
 • Szóste parzenie
 • 6 minut

Skalna herbata

Dà Hóng Pao – właściwości zdrowotne

Dà Hóng Pao to herbata niezwykle ceniona w China za jej właściwości prozdrowotne. Jest źródłem wielu minerałów, mikroelementów i witamin: A, B, E, C i K. Zawiera także kofeinę, teofilinę, polifenole i flawonoidy, które oddziałują pozytywnie na organizm. Herbatę skalną stosuje się w celach leczniczych takich, jak:
 • łagodzenie zmęczenia,
 • wspomaganie krążenia krwi, wzmacnianie naczyń krwionośnych,
 • zmniejszanie obrzęków,
 • usuwanie nadmiaru wody z organizmu,
 • łagodzenie kaszlu, rozrzedzanie i usuwanie zalegającej flegmy,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i cukru we krwi,
 • redukcja negatywnych oddziaływań picia alkoholu i palenia papierosów.
Ponadto, Dà Hóng Pao posiada właściwości kosmetyczne. Pita regularnie poprawia stan skóry i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jest źródłem przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki i opóźniających procesy starzenia się. Herbata wykorzystywana jest także w profilaktyce antynowotworowej i przeciwudarowej. Zgodnie z wynikami japońskich badań obniża ona poziom stresu, uspokaja i rozluźnia. Zawiera także substancje antyalergiczne.

FAQ

Dlaczego Dà Hóng Pao jest jedną z najdroższych herbat na świecie?

To herbata rzemieślnicza wytwarzana w tradycyjny, ręczny sposób, bez użycia substancji chemicznych. Jest źródłem minerałów, witamin i mikroelementów. Posiada również szerokie właściwości lecznicze, wyjątkowy smak i aromat.

Jak parzyć herbatę skalną Dà Hóng Pao?

Do parzenia Dà Hóng Pao tradycyjnie używa się fioletowego, glinianego czajniczka i wody oczyszczonej o temperaturze 100°C. Herbatę można zaparzać kilka razy. Uważa się, że najpełniejszy smak tego napoju wydobywa się podczas trzeciego i czwartego zaparzania.