Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie i ósme na świecie pod względem spożycia herbaty. Aby wypić takie morze naparu, statystyczny Polak zużywa ok. 1 kg suszu herbacianego rocznie. Większość z nas po zaparzeniu herbaty wyrzuca fusy jako odpady. Tymczasem mogą być one skutecznie wykorzystane w gospodarstwie domowym, co chyba najdobitniej pokazują Japończycy, dla których nic nie jest wystarczająco zużyte, by to wyrzucić. Mówimy niedowiarkom jak oszczędzać pieniądze dzięki fusom i starym saszetkom po herbacie.
Polacy piją dużo herbaty. Ponad połowa codziennie, a jedna trzecia nawet kilka razy dziennie. Zaparzone liście czy saszetki lądują na ogół na śmietniku, a to błąd! Japończycy dają zużytym liściom drugie życie, co określają pojęciem „chagra”. Wysuszone na słońcu liście mogą być długo przechowywane w pojemnikach, aby służyć w gospodarstwie do różnych celów.
Na skróty
ToggleEkologia
W najbardziej rozwiniętych krajach świata ludzie przyjmują ekologiczny styl życia, podejmując konkretne działania w celu ograniczenia postępującej degradacji środowiska. Ta codzienna postawa wyraża się podczas zakupów, przygotowywania posiłków, w podróży, pracy czy wypoczynku. Często to również porzucanie niewłaściwych nawyków i rezygnacja z własnego komfortu. Jednak ekologiczny styl życia nie ogranicza się do pojedynczych akcji, ale jest wyrazem codziennego związku z naturą.
Ekologiczne podejście do życia jest związane z filozofią zero waste, której celem jest ograniczenie wytwarzania odpadów i marnotrawienia zasobów. Idea zero waste zakłada, że można wypracować styl życia, który nie generuje żadnych odpadów. Aby to osiągnąć, można zacząć od rozsądnego gospodarowania jedzeniem, unikać opakowań jednorazowych i jak najczęściej sięgać po produkty z recyklingu.
Warto korzystać w kuchni z sezonowych produktów, gdyż mają znacznie krótszy łańcuch dostaw i dodatkowo wesprzesz regionalną gospodarkę. Unikaj wyrzucania jedzenia. Wiele artykułów żywnościowych może być spożywanych po upływie terminu ważności. Istnieje mnóstwo metod konserwowania żywności, dzięki którym jesteś w stanie wykorzystać większe ilości jedzenia. W ogrodzie lub na balkonie możesz samodzielnie kompostować resztki ze stołu, a następnie wykorzystać je do użyźniania gleby.
Recykling
Będąc eko, pamiętaj o recyklingu. Ekologia to także powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci. Recykling bazuje na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych odpadów oraz na maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie.
Celem recyklingu jest oszczędność energii, ochrona przyrody i dóbr naturalnych oraz ograniczenie eksploatacji surowców nieodnawialnych, których zasoby gwałtownie się kurczą. Znaczną część odpadów komunalnych można ponownie wykorzystać, odzyskując z nich cenne surowce. Przez przetwarzanie śmieci nie tylko oszczędza się surowce naturalne, ale także ogranicza szkodliwy wpływ człowieka na środowisko. Pozyskanie surowców wtórnych dzięki recyklingowi jest tańsze niż wydobycie nowych.
Rodzajem recyclingu jest kompostowanie, które polega na naturalnym unieszkodliwianiu odpadów biodegradowalnych w procesie ich rozkładu przez mikroorganizmy. Efektami procesu mogą być kompost, metan lub materia organiczna. Do kompostowania nadaje się wiele odpadów organicznych zbieranych w gospodarstwach domowych i ogrodach, w tym trawa, liście, drobne gałęzie, trociny, kora, chwasty, słoma oraz odpady kuchenne.
Fusy z herbaty
Zużyte liście herbaciane nie nadają się wyłącznie na kompost. Można je wykorzystać, sprzątając dom lub mieszkanie. Wrzucając zużyte torebki herbaty do wody w zlewie, pozbędziesz się kłopotu z domyciem naczyń. Jeśli zamierzasz umyć okna, wrzuć do wody fusy z herbaty, dzięki czemu szyby będą miały świeży blask bez smug.
Wilgotną torebką po czarnej herbacie możesz przetrzeć ciemne drewniane meble i podłogi, dzięki czemu dodasz im blasku. Teina zawarta w herbacie zapobiega powstawaniu rdzy, dlatego można nią przemywać sztućce i inne przedmioty podatne na rdzawienie.
W fusach znajduje się wiele substancji odżywczych, w tym garbniki, flawonoidy, saponiny, aminokwasy i enzymy. Te pożyteczne składniki są obecne w naparze z herbaty oraz w pozostałych po zaparzeniu liściach. Dlatego fusy po czarnej herbacie są znakomitą odżywką dla roślin. Można je wykorzystać jako nawóz dla roślin doniczkowych i gruntowych, głównie lubiących kwaśną ziemię.
Teina podnosi kwasowość gleby, dzięki czemu róże, azalie, rododendrony i paprocie otrzymają wzmocnienie i zyskają głębszy odcień zieleni. W tym celu liście herbaty lub saszetki należy wyłożyć u podstawy rośliny doniczkowej, a następnie podlać ziemię, aby stały się wilgotne.
Naturalne środki
Innym sposobem na nawożenie roślin jest umieszczenie zużytej saszetki na dnie doniczki, co użyźni glebę oraz pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność. Zużytymi liśćmi herbaty możesz także nawozić ogród przez dodanie do innych resztek roślinnych lub wykorzystać do fermentacji specjalne grzyby. W obu wypadkach substancje odżywcze zawarte w resztkach herbaty będą mogły przedostać się do innych roślin.
Fusy z herbaty wykorzystane jako nawóz do kwiatów zapewniają wiele korzyści. Dzięki umieszczeniu ich w okolicy rośliny mogą oddać pozostałe w nich dobroczynne substancje, pomagając kwiatom w wegetacji. Nawożone herbatą kwiaty rzadziej zapadają na choroby, są odporniejsze na grzyby oraz trudne warunki atmosferyczne.
Rośliny nawożone resztkami herbaty lepiej wyglądają. Ich listki stają się zieleńsze oraz bardziej wytrzymałe, szybciej rosną oraz częściej wypuszczają nowe gałązki i liście.




