Herbata a cukrzyca – wszystko co musisz wiedzieć

Schorzenia metaboliczne objawiające się hiperglikemią to choroby cywilizacyjne, wymagające uważnego kontrolowania ilości cukru w spożywanych posiłkach. Czytelnicy cierpiący na taką dotkliwość zapewne zadają sobie pytanie o zależność między herbatą a cukrzycą. Dla osób zmagających się z tym schorzeniem ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Mogą być w tym pomocne różne typy herbat, także te ziołowe.

Poniższy poradnik wyjaśni Ci:

 •  jakie herbaty mogą być włączone do diety cukrzycowej;
 • znajdziesz w nim także informacje o tym, w jaki sposób określone rodzaje tej rośliny, a także ziół, oddziałują na zdrowie;
 • jakie korzyści dla diabetyków płyną z picia herbat.
 • dowiesz się też, czego unikać, a co pomoże Ci w walce z chorobą.

Więcej o dobroczynnym oddziaływaniu herbacianych naparów na organizm przeczytasz w artykułach z cyklu „Herbata dla zdrowia”.

Czy cukrzyk może pić herbatę?

Osoby, które cierpią na cukrzycę, muszą uważnie monitorować ilość cukru znajdującą się w ich pożywieniu, także w napojach. Rynek oferuje wiele różnych gatunków herbat. Każdy z nich ma swój charakterystyczny smak i aromat, ale także właściwości. Wybierając herbaty, diabetycy powinni decydować się na te, które ograniczają spożycie cukru.

Napoje sporządzone z liści herbaty są bogate w antyoksydanty, które chronią komórki organizmu. Zawierają także spore ilości polifenoli – substancji ograniczających wchłanianie skrobi z przewodu pokarmowego, co jest istotne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Najlepszym wyborem dla osoby zmagającej się z cukrzycą będzie herbata zielona, bogata w substancje, które sprzyjają redukcji masy ciała, a także zmniejszają insulinooporność. Nie ma także przeciwwskazań, aby diabetycy pili herbatę czarną, choć zawiera duże ilości teiny – składnika, który jest odpowiednikiem kofeiny i podnosi ciśnienie krwi.

Herbatki owocowe czy ziołowe również mogą być włączone do diety osób zmagających się z cukrzycą. Te ostatnie mogą posiadać różne właściwości pozytywnie wpływające na organizm – jego funkcjonowanie i metabolizm, pomagając kontrolować poziom cukru we krwi.

Istotne jest, aby herbaty dla diabetyków nie słodzić, a jeśli jest to konieczne z uwagi na indywidualne preferencje, należy użyć do tego celu substancji, które mają niski indeks glikemiczny. Może to być stewia lub ksylitol – cukier brzozowy.

Herbata a cukrzyca – czy herbata podnosi insulinę?

Herbata jest naturalnym środkiem, który pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi, na co wskazują coraz liczniejsze badania naukowe. Obecna niemalże w każdym domu czarna herbata jest liderem w tym obszarze. Posiada liczne właściwości zdrowotne, które przyczyniają się nie tylko do niwelowania poziomu cukru w organizmie, ale także zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Czarna herbata stymuluje układ immunologiczny do pracy i pomaga radzić sobie w z wysokim poziomem cholesterolu.

Jest bogata w teaflawiny i tearubiginy, czyli substancje, które naśladują działanie insuliny i pomagają w przetworzeniu glukozy na energię.

Diabetycy powinni zwrócić szczególną uwagę także na herbatę zieloną. Wyniki prac zespołu naukowców z Japonii i Tajwanu jednoznacznie wskazują, że wspiera ona i poprawia metabolizm glukozy w organizmie. Dodatkowo, zielona herbata może być stosowana jako środek profilaktyczny, obniżający ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Związek między czerwoną herbatą a cukrzycą jest tematem, który również pojawia się dość często w opracowaniach naukowych. Potwierdzają one dobroczynny wpływ tego napoju na stan zdrowia diabetyków. Czerwona herbata posiada dużą skuteczność w zmniejszaniu stężenia glukozy w organizmie.

Osobom zmagającym się z cukrzycą polecana jest herbata rumiankowa. Badacze udowodnili, że jej regularne, częste spożywanie wpływa na obniżanie ilości cukru we krwi. Rumianek jest rośliną bogatą w antyoksydanty i inne substancje, które posiadają działanie m.in. przeciwzapalne, łagodzące, uspokajające i antydepresyjne.

Herbaty ziołowe, które bazują na wysuszonych liściach szałwii i żurawiny, są również zaliczane do grona napojów wspomagających walkę z cukrzycą typu 2. Połączone właściwości tych roślin pobudzają wytwarzanie insuliny i wpływają na regulację poziomu glukozy w organizmie.

Zielona herbata a cukrzyca – czy warto ją pić?

Zielona herbata posiada bardzo wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Jej najbardziej wartościowe odmiany pochodzą z Japonii i Chin. To bogate źródło witaminy C, B, E, K, a także mikroelementów, aminokwasów i garbników. Badania jednoznacznie potwierdziły, że regularne picie zielonej herbaty wpływa na:

 • poprawę wyglądu skóry, zwłaszcza trądzikowej i tłustej, przedłużając jej młody, zdrowy wygląd;
 • polepszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, chroniąc go przed chorobami i zaburzeniami;
 • obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi;
 • wspomaganie profilaktyki antynowotworowej;
 • poprawę pamięci, chroniąc przed starczą demencją;
 • obniżanie poziomu cukru we krwi;
 • optymalizację metabolizmu wątroby i całego organizmu.

Korelacja między zieloną herbatą a cukrzycą jest przedmiotem licznych badań, jednak naukowcy nie są zgodni co do jej bezpośredniego oddziaływania na tą chorobę. Niektóre opracowania wskazują na możliwość zastosowania w leczeniu cukrzycy typu 2 polifenoli zawartych w tego rodzaju herbacie w połączeniu z innymi substancjami. Jest to jednak kwestia przyszłości.

Bez wątpienia napar z zielonej herbaty bogaty jest w wiele substancji odżywczych i antyoksydacyjnych, które wpływają dobroczynnie na funkcjonowanie organizmu, wpierając go w walce z chorobami. Jest on odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycęponieważ pomaga kontrolować wagę i obniżać stężenie glukozy we krwi.

 

Bezpieczne herbaty dla diabetyków

Na rynku, oprócz herbat czarnych, zielonych, czerwonych czy owocowych, które są bezpieczne dla cukrzyków, dostępne są także specjalne mieszanki ziołowe. W ich składzie obecne są roślinny, a także różne dodatki, które pomagają zmniejszać poziom cukru w organizmie i wspierają go w walce z chorobą. Polecane są kompozycje zawierające na przykład cynamon czy grykę.

Herbata dla cukrzyków – tego musisz unikać

Odpowiednie nawadnianie organizmu jest istotną kwestią w walce z cukrzycą. Herbaty dobrze sprawdzają się w tym celu, jednak należy pamiętać, aby w ich piciu zachowywać umiar, ponieważ w zbyt dużej ilości mogą negatywnie oddziaływać na samopoczucie.

Właściwości herbaty Skutki uboczne nadmiernego picia herbaty
 • wysoka zawartość teiny,
 • przesadne pobudzenie,
 • rozdrażnienie, niepokój,
 • problemy ze snem,
 • ograniczone przyswajanie żelaza,
 • nudności, bóle żołądka,
 • działanie moczopędne.
 • odwodnienie,
 • wypłukiwanie minerałów,
 • problemy z wchłanianiem minerałów.

Ważne jest, aby herbata dla cukrzyków nie była słodzona cukrem. Można do tego celu wykorzystywać słodziki, które charakteryzują się niskim wskaźnikiem glikemicznym.

Zioła a cukrzyca – pomoc w regulacji cukru

Związek między ziołami a cukrzycą jest dobrze opisany w literaturze naukowej. Dzięki swoim właściwościom niektóre z tych roślin korzystnie wpływają na stan zdrowia diabetyków, pomagając im regulować poziom glukozy we krwi.

Duże znaczenie w tym temacie ma morwa biała, której liście wykazują działanie lecznicze. Stabilizują ilość cukru w organizmie, ograniczając jego przyswajanie. Pomagają w ten sposób utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Owoce tej rośliny bogate są w substancje, które spowalniają wzrost glukozy we krwi po posiłkach. Herbata z morwy białej to napój, który powinien znaleźć się w diecie osób zmagających się z cukrzycą typu 2.

Innym ziołem, które może wesprzeć osoby cierpiące na tę chorobę jest podagrycznik pospolity. Posiada właściwości oczyszczające organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała, a także łagodzi stany zapalne i reumatyczne.

Oddziaływanie lecznicze istnieje także między herbatą miętową a cukrzycą. To stosowane na problemy układu pokarmowego zioło wykazuje właściwości obniżające stężenie cukru we krwi. Jest powszechnie dostępne i łatwe w przygotowaniu. Mięta bogata jest w przeciwutleniacze, co przekłada się na jej zdolności do redukowania ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych takich, jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.