Herbata a cukrzyca – wszystko co musisz wiedzieć

Schorzenia metaboliczne objawiające się hiperglikemią to choroby cywilizacyjne, wymagające uważnego kontrolowania ilości cukru w spożywanych posiłkach. Czytelnicy cierpiący na taką dotkliwość zapewne zadają sobie pytanie o zależność między herbatą a cukrzycą. Dla osób zmagających się z tym schorzeniem ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Mogą być w tym pomocne różne typy herbat, także te ziołowe. Poniższy poradnik wyjaśni Ci:
 •  jakie herbaty mogą być włączone do diety cukrzycowej;
 • znajdziesz w nim także informacje o tym, w jaki sposób określone rodzaje tej rośliny, a także ziół, oddziałują na zdrowie;
 • jakie korzyści dla diabetyków płyną z picia herbat.
 • dowiesz się też, czego unikać, a co pomoże Ci w walce z chorobą.
Więcej o dobroczynnym oddziaływaniu herbacianych naparów na organizm przeczytasz w artykułach z cyklu „Herbata dla zdrowia”.

Czy cukrzyk może pić herbatę?

Osoby, które cierpią na cukrzycę, muszą uważnie monitorować ilość cukru znajdującą się w ich pożywieniu, także w napojach. Rynek oferuje wiele różnych gatunków herbat. Każdy z nich ma swój charakterystyczny smak i aromat, ale także właściwości. Wybierając herbaty, diabetycy powinni decydować się na te, które ograniczają spożycie cukru. Napoje sporządzone z liści herbaty są bogate w antyoksydanty, które chronią komórki organizmu. Zawierają także spore ilości polifenoli – substancji ograniczających wchłanianie skrobi z przewodu pokarmowego, co jest istotne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Najlepszym wyborem dla osoby zmagającej się z cukrzycą będzie herbata zielona, bogata w substancje, które sprzyjają redukcji masy ciała, a także zmniejszają insulinooporność. Nie ma także przeciwwskazań, aby diabetycy pili herbatę czarną, choć zawiera duże ilości teiny – składnika, który jest odpowiednikiem kofeiny i podnosi ciśnienie krwi. Herbatki owocowe czy ziołowe również mogą być włączone do diety osób zmagających się z cukrzycą. Te ostatnie mogą posiadać różne właściwości pozytywnie wpływające na organizm – jego funkcjonowanie i metabolizm, pomagając kontrolować poziom cukru we krwi. Istotne jest, aby herbaty dla diabetyków nie słodzić, a jeśli jest to konieczne z uwagi na indywidualne preferencje, należy użyć do tego celu substancji, które mają niski indeks glikemiczny. Może to być stewia lub ksylitol – cukier brzozowy.

Herbata a cukrzyca – czy herbata podnosi insulinę?

Herbata jest naturalnym środkiem, który pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi, na co wskazują coraz liczniejsze badania naukowe. Obecna niemalże w każdym domu czarna herbata jest liderem w tym obszarze. Posiada liczne właściwości zdrowotne, które przyczyniają się nie tylko do niwelowania poziomu cukru w organizmie, ale także zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Czarna herbata stymuluje układ immunologiczny do pracy i pomaga radzić sobie w z wysokim poziomem cholesterolu. Jest bogata w teaflawiny i tearubiginy, czyli substancje, które naśladują działanie insuliny i pomagają w przetworzeniu glukozy na energię. Diabetycy powinni zwrócić szczególną uwagę także na herbatę zieloną. Wyniki prac zespołu naukowców z Japonii i Tajwanu jednoznacznie wskazują, że wspiera ona i poprawia metabolizm glukozy w organizmie. Dodatkowo, zielona herbata może być stosowana jako środek profilaktyczny, obniżający ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Związek między czerwoną herbatą a cukrzycą jest tematem, który również pojawia się dość często w opracowaniach naukowych. Potwierdzają one dobroczynny wpływ tego napoju na stan zdrowia diabetyków. Czerwona herbata posiada dużą skuteczność w zmniejszaniu stężenia glukozy w organizmie. Osobom zmagającym się z cukrzycą polecana jest herbata rumiankowa. Badacze udowodnili, że jej regularne, częste spożywanie wpływa na obniżanie ilości cukru we krwi. Rumianek jest rośliną bogatą w antyoksydanty i inne substancje, które posiadają działanie m.in. przeciwzapalne, łagodzące, uspokajające i antydepresyjne. Herbaty ziołowe, które bazują na wysuszonych liściach szałwii i żurawiny, są również zaliczane do grona napojów wspomagających walkę z cukrzycą typu 2. Połączone właściwości tych roślin pobudzają wytwarzanie insuliny i wpływają na regulację poziomu glukozy w organizmie.

Zielona herbata a cukrzyca – czy warto ją pić?

Zielona herbata posiada bardzo wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Jej najbardziej wartościowe odmiany pochodzą z Japonii i Chin. To bogate źródło witaminy C, B, E, K, a także mikroelementów, aminokwasów i garbników. Badania jednoznacznie potwierdziły, że regularne picie zielonej herbaty wpływa na:
 • poprawę wyglądu skóry, zwłaszcza trądzikowej i tłustej, przedłużając jej młody, zdrowy wygląd;
 • polepszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, chroniąc go przed chorobami i zaburzeniami;
 • obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi;
 • wspomaganie profilaktyki antynowotworowej;
 • poprawę pamięci, chroniąc przed starczą demencją;
 • obniżanie poziomu cukru we krwi;
 • optymalizację metabolizmu wątroby i całego organizmu.
Korelacja między zieloną herbatą a cukrzycą jest przedmiotem licznych badań, jednak naukowcy nie są zgodni co do jej bezpośredniego oddziaływania na tą chorobę. Niektóre opracowania wskazują na możliwość zastosowania w leczeniu cukrzycy typu 2 polifenoli zawartych w tego rodzaju herbacie w połączeniu z innymi substancjami. Jest to jednak kwestia przyszłości. Bez wątpienia napar z zielonej herbaty bogaty jest w wiele substancji odżywczych i antyoksydacyjnych, które wpływają dobroczynnie na funkcjonowanie organizmu, wpierając go w walce z chorobami. Jest on odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycęponieważ pomaga kontrolować wagę i obniżać stężenie glukozy we krwi. herbata zielona dla cukrzyka  

Bezpieczne herbaty dla diabetyków

Na rynku, oprócz herbat czarnych, zielonych, czerwonych czy owocowych, które są bezpieczne dla cukrzyków, dostępne są także specjalne mieszanki ziołowe. W ich składzie obecne są roślinny, a także różne dodatki, które pomagają zmniejszać poziom cukru w organizmie i wspierają go w walce z chorobą. Polecane są kompozycje zawierające na przykład cynamon czy grykę.

Herbata dla cukrzyków – tego musisz unikać

Odpowiednie nawadnianie organizmu jest istotną kwestią w walce z cukrzycą. Herbaty dobrze sprawdzają się w tym celu, jednak należy pamiętać, aby w ich piciu zachowywać umiar, ponieważ w zbyt dużej ilości mogą negatywnie oddziaływać na samopoczucie.
Właściwości herbaty Skutki uboczne nadmiernego picia herbaty
 • wysoka zawartość teiny,
 • przesadne pobudzenie,
 • rozdrażnienie, niepokój,
 • problemy ze snem,
 • ograniczone przyswajanie żelaza,
 • nudności, bóle żołądka,
 • działanie moczopędne.
 • odwodnienie,
 • wypłukiwanie minerałów,
 • problemy z wchłanianiem minerałów.
Ważne jest, aby herbata dla cukrzyków nie była słodzona cukrem. Można do tego celu wykorzystywać słodziki, które charakteryzują się niskim wskaźnikiem glikemicznym.

Zioła a cukrzyca – pomoc w regulacji cukru

Związek między ziołami a cukrzycą jest dobrze opisany w literaturze naukowej. Dzięki swoim właściwościom niektóre z tych roślin korzystnie wpływają na stan zdrowia diabetyków, pomagając im regulować poziom glukozy we krwi. Duże znaczenie w tym temacie ma morwa biała, której liście wykazują działanie lecznicze. Stabilizują ilość cukru w organizmie, ograniczając jego przyswajanie. Pomagają w ten sposób utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Owoce tej rośliny bogate są w substancje, które spowalniają wzrost glukozy we krwi po posiłkach. Herbata z morwy białej to napój, który powinien znaleźć się w diecie osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Innym ziołem, które może wesprzeć osoby cierpiące na tę chorobę jest podagrycznik pospolity. Posiada właściwości oczyszczające organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała, a także łagodzi stany zapalne i reumatyczne. Oddziaływanie lecznicze istnieje także między herbatą miętową a cukrzycą. To stosowane na problemy układu pokarmowego zioło wykazuje właściwości obniżające stężenie cukru we krwi. Jest powszechnie dostępne i łatwe w przygotowaniu. Mięta bogata jest w przeciwutleniacze, co przekłada się na jej zdolności do redukowania ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych takich, jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. ziola a cukrzyca  

Najczęściej zadawane pytania

Czy diabetycy mogą pić herbatę?

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Najodpowiedniejszym napojem jest w tym przypadku woda, ale w diecie diabetyków mogą znaleźć się także herbaty. Polecane są te czarne, zielone, czerwone, owocowe, a także ziołowe mieszanki.

Czy herbata wpływa na poziom cukru we krwi?

Herbaty są naturalnym środkiem obniżającym stężenie glukozy we krwi. Szczególnie polecane są w tym zakresie herbaty czarne, zielone, czerwone oraz ziołowe. W walce z wysokim poziomem cukru w organizmie dobrze jest wybierać mieszanki, które mają w swoim składzie morwę białą, cynamon, grykę, podagrycznik pospolity, żurawinę czy szałwię.