Nazywana bywa również „popcorn tea”, ponieważ część ziaren ryżu podczas prażenia pęka. Dotyczy to jednak jedynie niższej jakości herbaty chińskiej, klasyczna genmaicha powinna mieć niepopękane ziarna ryżu o karmelowym zabarwieniu.
Dawniej herbata ta była spożywana przez ubogie warstwy społeczeństwa Japonii, a ryż stanowił składnik dodawany w celu obniżenia ceny herbaty. Smak ryżu łagodził jednocześnie niezbyt wyrafinowany smak banchy.
W Polsce herbata genmaicha często jest serwowana w barach sushi i azjatyckich restauracjach. Podobnie jak inne zielone herbaty, również genmaicha jest dobrym źródłem antyutleniaczy. Świetnie sprawdza się też jako napój do przyrządzania na zimno. Wyróżnia się żółtawym kolorem naparu i delikatnie orzechowym smakiem.
Genmaichę produkuje się najczęściej na bazie japońskiej Banchy, czasami Senchy, niekiedy dodaje się również do niej sproszkowaną herbatę Matcha. Wtedy zawiera więcej kofeiny, ma intensywniejszy zielony kolor i mocniejszy smak. Ten rodzaj genmaichy nazywa się matcha-iri genmaicha, jest łatwa do rozpoznania, ponieważ ryż prażony staje się pod wpływem pyłu matcha zielony.
Senchę przygotowuje się z całych liści herbacianego krzewu, z kolei bancha pochodzi z tych samych krzewów co sencha ale produkowana jest z większych, twardszych, grubiej żyłkowanych liści wraz z szypułkami i miękkimi łodyżkami pozostałymi po zbiorze tej poprzedniej. Herbata ta bardzo dobrze wpływa na trawienie. Szczególnie polecana po posiłkach. Zawiera antyoksydanty, które chronią organizm przed wieloma schorzeniami i spowalniają proces starzenia. Polecana jest diabetykom, ponieważ zawiera goryczki, które zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi i regulują wydzielanie żółci, pobudzając tym samym apetyt i ułatwiając trawienie. Polifenole obecne w zielonej herbacie Sencha przyspieszają spalanie tłuszczu.
Matcha to zielona sproszkowana herbata. Jej produkcja jest bardzo wymagająca: otóż na około miesiąc przed zbiorami plantacja herbaty jest osłaniana od promieni słonecznych za pomocą mat bambusowych. Zbierane są tylko najmłodsze listki, bezpośrednio po zbiorze poddaje się je działaniu gorącej pary wodnej – zatrzymuje to fermentację herbaty. Później jeszcze wilgotne listki są poddawane zwijaniu i suszeniu a następnie są rozcierane w kamiennych żarnach – w ten sposób powstaje zaledwie kilkadziesiąt gramów herbacianego pyłu na godzinę.
Zielona herbata Genmaicha jest dość uboga w kofeinę, bo zawiera dużo ryżu, nawet połowę objętości produktu. Daje jasnobrązowy, orzeźwiający napar. Cukier i skrobia wydobyta z ryżu powodują, że herbata ma ciepły, pełny orzechowy smak. Można ją pić o każdej porze dnia.
Genmaichę parzy się różnie, w zależności od typu herbaty. Przeciętnie jednak używa się wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, parzenie trwa od 45 sekund do 3 minut. Jak każdą zieloną herbatę można ją parzyć wielokrotnie, choć nie tak często jak herbatę bez dodatku prażonego ryżu.