Five o’clock – przenieś brytyjską tradycję picia herbaty do swojego domu!

Jak parzyć herbatę po angielsku

Warto urozmaicać sobie codzienną rutynę, aby każdego dnia zyskać chwilę przyjemności dla siebie. Drobne rytuały potrafią poprawić samopoczucie, pomagają zacieśniać więzi z bliskimi i dają nieco wytchnienia w codziennym pędzie. Z tych wszystkich powodów świetnym pomysłem może być przejęcie angielskiej tradycji picia herbaty. Na czym polega five o’clock i jak wprowadzić ten wyjątkowy zwyczaj w swoim życiu?

Jak parzyć herbatę po angielsku?

Herbatę parzy się w pękatym dzbanku, uprzednio rozgrzanym wrzącą wodą. Liście należy zalać wrzątkiem i odrzekać od 3 do 5 minut. W imbryku może znaleźć się tylko prawdziwa czarna herbata liściasta, sprzedawana w metalowych pojemniczkach. Można kupić ją zarówno w internecie, jak i w większości lokalnych sklepów spożywczych, a w większych miejscowościach także w wyspecjalizowanych herbaciarniach. Kiedy herbata zacznie przyjemnie pachnieć, a napar uzyska odpowiedni kolor, rozlej go do filiżanek z porcelany. Anglicy preferują kwiatowe wzory, dlatego taka zastawa sprawdzi się najlepiej, jeżeli chcesz w pełni odtworzyć cały rytuał. Aby zapewnić przytulną, wręcz intymną atmosferę, w trakcie five o’clock firany do salonu powinny zostać zaciągnięte.

Mleko do herbaty – ile go nalać?

W Polsce do herbaty zwykle nie dodaje się mleka, stanowi ono dodatek przeznaczony raczej do kawy. Z tego powodu możesz odczuwać pewne opory przed tego typu połączeniem. Natomiast w Wielkiej Brytanii większość osób nie wyobraża sobie pominięcia tego elementu. Kiedy już rozlejesz herbatę do filiżanek, warto odczekać kilka minut, a następnie dolać nieco mleka. Ilość należy dostosować indywidualnie do swoich upodobań. Przeważnie do 150 ml naparu dodaje się 50 ml mleka, aczkolwiek nie jest to żelazna zasada, której nie wolno łamać. Warto przeprowadzać cały rytuał w ładnie zaaranżowanym pomieszczeniu, aby zapewnić sobie jeszcze lepsze samopoczucie. W sklepie Eurofirany z pewnością znajdziesz gustowny obrus, który uczyni Twoje five o’clock jeszcze bardziej wysmakowanym.

mleko-do-herbaty-ile-go-nalac.jpg

Five o’clock dokładnie jak w Anglii – przydatne wskazówki

Najlepiej jest unikać herbaty pochodzącej z Chin, a wybierać gatunki ze Sri Lanki albo z Indii. Mają one bowiem znacznie intensywniejszy smak i aromat. Napar powinien być mocny, natomiast pokruszone liście muszą swobodnie pływać w czajniku. Nie należy dodawać do herbaty bardzo gęstego mleka ani tym bardziej kremu. Ponadto unika się dosładzania, zarówno cukrem, jak i rozmaitymi słodzikami. Takie dodatki nadmiernie wpływają na walory smakowe herbaty. Jeżeli chodzi o konkretną odmianę, wszystko zależy od Twoich upodobań. Nie ma sensu na siłę decydować się na coś, czego nie pije się z przyjemnością – istotą five o’clock jest bowiem sprawienie sobie przyjemności i chwilowy odpoczynek od natłoku codziennych obowiązków.

Jak wygląda rytuał picia herbaty w Anglii?

O godzinie 17:00 większość Anglików relaksuje się przy herbacie. Przeważnie pije się ją jednocześnie z jedzeniem jakiejś drobnej przekąski, gdyż kolację Brytyjczycy jedzą dopiero między 20:00 i 21:00. Największą popularnością w porze wieczorowej cieszy się English Afternoon Tea. Mieszanka ta ma subtelny aromat oraz orzeźwiający smak. Istotą całego rytuału jest przyjemność i odpoczynek, dlatego napar należy pić powoli, delektując się jego smakiem. Można to robić zarówno w samotności, jak i w rodzinnym, kameralnym gronie. Wielu Anglików spotyka się w tym celu w restauracjach i kawiarniach ze swoimi znajomymi. Około godziny 17:00 w brytyjskich lokalach panuje wobec tego największy ruch.

Materiał promocyjny.