Czym słodzić herbatę i dlaczego nie białym cukrem?

czym słodzić herbatę

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata, który pobudza podobnie jak kawa, poprawia skupienie i trawienie, a nawet reguluje poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. Tym, co sprawia, że herbata staje się niezdrowym dodatkiem diety, jest dodawany do niej cukier. Dlaczego nie należy słodzić herbaty białym cukrem i co można stosować zamiast niego?

Dlaczego nie zaleca się słodzić herbaty cukrem?

Biały cukier to najbardziej przetworzony rodzaj cukru, który przed dotarciem na sklepowe półki zostaje całkowicie pozbawiony wszelkich wartościowych dla organizmu składników. W związku z tym spożycie cukru nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu, za to skutecznie go zakwasza i podnosi kaloryczność napojów i przekąsek. Co ważne, często właśnie słodzone napoje odpowiadają za jego wysokie spożycie. Wiele osób nie kontroluje ilości spożywanego cukru, choć stara się ograniczać słodkie przekąski.

Cukier spożywany w nadmiarze może prowadzić między innymi do:

  • nadwagi i otyłości,
  • cukrzycy,
  • chorób krążenia,
  • spowolnienia metabolizmu.
 

Najzdrowszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja ze słodzenia herbaty. Zaledwie trzy filiżanki słodkiej herbaty mogą dostarczać do organizmu taką samą ilość cukru jak cała czekolada! Jeśli jednak trudno ci zrezygnować ze słodzików, sięgnij po zdrowszą alternatywę.

Cukier trzcinowy i brązowy – czy to zdrowszy wybór?

Zdrowe zamienniki białego cukru często przywodzą na myśl cukier brązowy i trzcinowy, czyli rodzaje reklamowane jako zdrowsze, a nawet mniej kaloryczne. Czy tak jest w rzeczywistości? Niezupełnie.

Przede wszystkim pamiętaj, że cukier brązowy to niemal to samo, co cukier biały. Jedyną różnicą jest użycie barwnika przy jego produkcji. Ten rodzaj cukru nie jest więc ani zdrowszym, ani mniej kalorycznym wyborem.

Nieco inaczej jest w przypadku cukru trzcinowego, który pozyskuje się w inny sposób. Nie jest rafinowany i pochodzi z trzciny cukrowej. W składzie zawiera melasę, magnes, żelazo i potas. Kaloryczność cukru trzcinowego różni się jednak nieznacznie od kaloryczności białego, dlatego nie jest to całkowicie zdrowy zamiennik.

cukier trzcinowy do herbaty

5 zamienników cukru, którymi posłodzisz herbatę

Nie chcesz rezygnować ze słodzenia herbaty i szukasz zdrowych alternatyw dla cukru? Oto 5 propozycji, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie.

  1. Miód – naturalny słodzik, którego smak świetnie komponuje się z różnymi gatunkami herbat, a nawet kaw. Jest dość kalorycznym dodatkiem do napoju, jednak dostarcza do organizmu wielu cennych składników antybakteryjnych i detoksykacyjnych.
  2. Stewia – słodzik o bardzo niskiej kaloryczności, pozyskiwany z rośliny o tej samej nazwie. W smaku jest słodszy od cukru, dlatego warto używać go oszczędnie. Co więcej, udowodniono, że stewia osłabia apetyt, a nawet hamuje przyswajanie glukozy.
  3. Ksylitol – słodzik pozyskiwany z kory brzozy, który wygląda niemal identycznie jak biały cukier. Jest on od niego jednak mniej kaloryczny i ma wiele walorów zdrowotnych. Nie podnosi cukru we krwi, pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i ogranicza odkładanie tłuszczu w organizmie.
  4. Erytrytol – słodzik nazywany również erytrolem, o delikatnym smaku i jeszcze niższej kaloryczności niż w przypadku ksylitolu. Nie podnosi poziomu cukru we krwi i jest słodzikiem polecanym dla osób zmagających się z cukrzycą.
  5. Melasa – ciemna, gęsta substancja w formie syropu o mocno słodkim smaku. Jej wartość energetyczna jest średnio o połowę niższa od białego cukru. Melasa zawiera cenne substancje, jak wapń, żelazo, fosfor czy selen.

Wpis gościnny.