Chapan do herbaty – co to jest i w jakim celu się go używa?

master conducting traditional tea ceremony at table indoors, clo
Chapan do herbaty to przyrząd niezwykle popularny we wschodniej Azji. Dlatego, zdradzamy, czym jest chapan oraz dlaczego warto go używać! Z tego artykułu dowiesz się:
 • Co to jest chapan i do czego służy?
 • Jak powstała taca do parzenia herbaty?
 • Dlaczego warto używać chapana do herbaty?
 • Jaki chapan do herbaty można znaleźć w ofercie sklepów?
 • Jak wybrać odpowiednią tacę do herbaty?
Więcej informacji na temat herbaty znajdziesz na naszej stronie: Herbata od A do Z. Zapraszamy!

Chapan do herbaty – co to jest i do czego służy?

Chapan do parzenia herbaty to tradycyjna taca, której używa się głównie w Chinach i Japonii. Stąd również nazwa tego przyrządu – w języku chińskim „cha pan” oznacza tacę, która składa się z niskiego stoliczka i wysuwanej, wewnętrznej szufladki. Do czego służy chapan? W Chinach od zawsze spełniał on rolę porządkową. W wewnętrznej szufladce mebla przechowywano bowiem gorącą wodę oraz fusy herbaciane, które po zaparzeniu można było ponownie wykorzystać. Z kolei na wierzchniej stronie tacy układano czarki oraz imbryk, w którym zaparzało się herbatę. Tak oto misternie stworzony zestaw używano m.in. w trakcie chińskiej ceremonii Gongfu Cha, czyli rytualnego parzenia herbaty.

Taca do parzenia herbaty – historia i ciekawostki

Chiński „Cha Pan” powstał z potrzeby parzenia herbaty. Zbudowany z niskiego stoliczka lub podwyższonej tacki oraz ukrytej pod nimi szufladki, stworzony został z różnych materiałów. Początkowo były to marmur i inne drogie kamienie ozdobne. Rzadziej można było spotkać okrągłe, wykonane z glinki yixing tace z otworkami. Kiedy jednak chapan rozpowszechnił się poza dworem królewskim, powstała potrzeba opracowania tacy z równie trwałego, lecz tańszego surowca. Wybór ten nieprzypadkowo padł na bambus, który słynie ze swojej wytrzymałości. I tak oto rozpoczęto jego produkcję na wielką skalę. Wkrótce potem jego użycie rozpowszechniło się w całych Chinach, a nawet i Japonii. Spożywanie herbaty zaserwowanej na chapanie stało się wyrazem dobrego wychowania oraz gustu. Pomyśleć, że początkowo chapan spełnia rolę jedynie rolę porządkową. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko znalazł on swoje zastosowanie w trakcie ceremonii Gongfu Cha, gdzie przelewa się olbrzymie ilości wody, która musi gdzieś spływać. Taca z ukrytym, wewnętrznym pojemnikiem nadawała się więc do tego idealnie. Dzięki niemu można było przelewać herbatę bez obaw o zalanie mebli. I tak oto cała ceremonia stała się niezwykle magicznym rytuałem. Jak zatem wyglądała ceremonia Gongfu Cha? Na początku należy położyć chapan na stole. Następnie na jego środku stawia się czajniczek z wodą, w którym będzie się zaparzać herbatę. Po bokach natomiast układa się pozostałe przyrządy, np. czarki. Na początku czajniczki oraz czarki napełnia się gorącą wodą w celu ich przemycia. Jak tylko zostaną one wyparzone, gorącą wodę wylewa się na chapan (gdzie spływa ona do szufladki) lub do innego pojemnika na zlewki. Najpierw opróżnia się imbryk, do którego następnie ponownie wlewa się wrzątek i zaparza herbatę. Wodę z czarek do picia przelewa się tuż po zaparzeniu herbaty – przed samym jej zaserwowaniem. W przeciwnym razie czarki przestygną, co obniży również temperaturę herbaty.

Czy warto używać chapana do herbaty?

Taca do herbaty to niezwykły gadżet, który sprawia, że serwowanie tego napoju nabiera niezwykłej otoczki. Oczywiście można również, zamiast niej użyć zwykłej miseczki ceramicznej i talerza, na którym postawi się imbryk wraz z czarkami, ale nie będzie wyglądać to równie spektakularnie. Taca do parzenia herbaty dopełni natomiast charakteru rytuału, który jest idealnym sposobem na relaks po ciężkim dniu. Nie wspominając o tym, że przyrządzona w ten sposób herbata smakuje znacznie lepiej niż zwykła zalewajka. Taca do parzenia herbaty dostępna jest w różnych rozmiarach – od małych, jednoosobowych, po takie, które wciągną całą rodzinę. Dzięki niej można będzie delektować się smakiem przepysznej herbaty w gronie bliskich. To jednak jeszcze nie wszystko. Chapan do herbaty pozwala wykorzystać liście do ponownego zaparzenia. Ile razy? To zależy oczywiście od tego, z jakiej jakości produktem mamy do czynienia. Im lepszej jakości będzie to herbata, tym więcej razy będzie można ją zaparzyć. Zdaniem ekspertów taca do herbaty pozwala jednak na zrobić to w naprawdę imponujący sposób. Przede wszystkim jednak chapan do parzenia herbaty uczy dzielenia się herbatą w gronie przyjaciół i bliskich. I takie właśnie było pierwotne znaczenie chapanu, który stosowano podczas ceremonii Gongfu Cha. Ponadto warto zwrócić uwagę na funkcjonalny aspekt chapanu. Ta elegancka taca pozwala przechowywać nadmiar herbaty oraz przygotować świeży napój. Dzięki temu łatwiej zachować porządek. Można ją również wykorzystać do przechowywania herbaty i akcesoriów, które służą do jej zaparzania. Warto również pamiętać o tym, że zaparzanie różnych herbat wymaga dopasowania różnej temperatury. Tak więc powinno to być:
75-85 °C zielona herbata
85-90 °C biała herbata
95-100 °C  herbata ulong
100 °C herbata pu-erh
Dzięki temu jeszcze lepiej można będzie uchwycić niepowtarzalny smak tego napoju. Warto również wspomnieć, że przygotowywanie herbaty Gongfu Cha jest ceremonią, która robi wrażenie. Opracowana przez Chińczyków już w XIV w. receptura przygotowywania i podawania herbaty to prawdziwa sztuka. Choć w rzeczywistości użycie chapanu do herbaty jest banalnie proste. chapan do herbaty co znajdziemy w ofercie sklepow

Chapan do herbaty – co znajdziemy w ofercie sklepów?

W sklepach można znaleźć wiele interesujących produktów. Najczęściej są one produkowane z bambusa, choć zdarzają się także i drewniane chapany do herbaty. W ich wnętrzu zwykle umieszcza się obecnie plastikową, wysuwaną szufladkę. Dostępne w sprzedaży modele różnią się również swoim rozmiarem. Oprócz małych modeli dla dwóch osób dostępne są również i te większe, na których z pewnością zmieszczą się czarki dla całej rodziny. Chińskie tace do herbaty dostępne są także w kilku różnych odcieniach – od jasnego (bambus), po ciemne drewno. Zanim jednak dokonasz zakupu, pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o których opowiemy poniżej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć chapan, który Cię nie zawiedzie.

Jak wybrać odpowiednią tacę do herbaty?

Duży wybór produktów nie zawsze ułatwia wybór. Zwłaszcza w przypadku jeszcze tak niestety niszowego w Polsce tematu, jakim jest sztuka zaparzania herbaty. Dlatego też podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując chapan. Są to m.in.:
 • Materiał wykonana – powinno to być wysokiej jakości, lite drewno o gładkiej powierzchni. Najczęściej do produkcji chapanów używa się bambusa. Wyróżnia się on nie tylko eleganckim wyglądem, ale i trwałością.
 • Rodzaj szuflady – wysuwana szuflada na wodę powinna być zbiornikiem o dużej pojemności. Tym samym jednak nie na tyle, żeby sprawiła, że taca stanie się nieporęczna.
 • Wielkość i wygląd drenażu – każda taca do parzenia herbaty powinna mieć na swojej powierzchni szczeliny, przez które spłynie woda tuż po przelaniu do wewnętrznego pojemnika. W niektórych modelach możliwe jest to, że ścieki spływają do wnętrza jednej z filiżanek herbaty. Z kolei otwierając rury dostępu do kolby, można skierować zlewki bezpośrednio do śmieci.
 • Wygląd – pomimo swej prostoty bambusowa tekstura prezentuje się niezwykle schludnie i elegancko. Z kolei w przypadku innego gatunku drewna lepiej postawić na modele lakierowane.
 • Funkcjonalność – ładny wygląd to nie wszystko. Dobra taca do parzenia herbaty powinna być również praktyczna. W sklepach można znaleźć m.in. modele dwustronne.
 • Rozmiar tacy – warto również zwrócić uwagę na rozmiary tacy. Od tego bowiem będzie zależeć, czy poda się na niej herbaty dla dwóch, czy więcej osób. W przypadku zestawów dwuosobowych poleca się sięgać po modele o wymiarach od 25×14 cm.
 • Łatwość w czyszczeniu – z reguły im prostszy design i mniej otworów w tacy, tym łatwiej się ją czyści. Dlatego tez poleca się modele bambusowe, z 2 lub 4 otworami na tacy. Można je łatwo umyć, zanurzając pod bieżącą wodą.
 Zwracając uwagę na te aspekty, zyskasz pewność, że taca do parzenia herbaty Cię nie zawiedzie.  
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.