Aromaty herbaty

Aromat to – według Słownika Języka Polskiego PWN – „przyjemny zapach” lub „mieszanina naturalnych albo syntetycznych związków zapachowych i smakowych, stosowana do aromatyzowania produktów spożywczych i leków”. Aromat herbaty składa się niewątpliwie z naturalnych składników zapachowych, jest przyjemny i bardzo różnorodny.

Zapach herbaty jest efektem reakcji olejków eterycznych i ich związków z kwasami organicznymi. Parząc herbatę na co dzień należy pamiętać, że najsilniejszy aromat herbaty wydziela się podczas dwóch pierwszych minut zaparzania, natomiast po około 6-7 minutach ulatnia się prawie całkowicie. Dlatego, aby zachować aromat, powinno się parzyć herbatę około 2-4 minut.

Nieco bardziej zaawansowani herbaciarze wiedzą, że różnicując czas parzenia herbaty wpływamy na jej aromat i działanie na nasz organizm – krótkie parzenie powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający, dłuższe z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym.

Koneserzy dokładnie znają tajniki herbacianej olfaktologii (czyli nauki o zapachach): rozpoznają aromat warzywny, kwiatowy, owocowy i słodowy, który dają herbaty odpowiednio: niefermentowane, lekko fermentowane, mocniej fermentowane i całkowicie sfermentowane. Wąchają liście herbaty na sucho, gorąco, w wyparzonym wrzątkiem czajniczku, później wąchają napar (w kolejnych parzeniach), a także fusy herbaciane. Korzystają przy tym z „lotosa herbacianego” lub z „czarek do słuchania zapachu”.