Aromaty herbaty

Aromat to – według Słownika Języka Polskiego PWN – „przyjemny zapach” lub „mieszanina naturalnych albo syntetycznych związków zapachowych i smakowych, stosowana do aromatyzowania produktów spożywczych i leków”. Aromat herbaty składa się niewątpliwie z naturalnych składników zapachowych, jest przyjemny i bardzo różnorodny.

Zapach herbaty jest efektem reakcji olejków eterycznych i ich związków z kwasami organicznymi. Parząc herbatę na co dzień należy pamiętać, że najsilniejszy aromat herbaty wydziela się podczas dwóch pierwszych minut zaparzania, natomiast po około 6-7 minutach ulatnia się prawie całkowicie. Dlatego, aby zachować aromat, powinno się parzyć herbatę około 2-4 minut.

Nieco bardziej zaawansowani herbaciarze wiedzą, że różnicując czas parzenia herbaty wpływamy na jej aromat i działanie na nasz organizm – krótkie parzenie powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający, dłuższe z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym.

Koneserzy dokładnie znają tajniki herbacianej olfaktologii (czyli nauki o zapachach): rozpoznają aromat warzywny, kwiatowy, owocowy i słodowy, który dają herbaty odpowiednio: niefermentowane, lekko fermentowane, mocniej fermentowane i całkowicie sfermentowane. Wąchają liście herbaty na sucho, gorąco, w wyparzonym wrzątkiem czajniczku, później wąchają napar (w kolejnych parzeniach), a także fusy herbaciane. Korzystają przy tym z „lotosa herbacianego” lub z „czarek do słuchania zapachu”.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.