Cudowne właściwości złocienia znane były już od wieków. Obecnie stanowi on nieoceniony środek na migrenę, przeziębienie i problemy skórne. Z czym jeszcze radzi sobie ten niepozorny kwiat?
Na skróty
ToggleCo to jest złocień?
Chrysanthemum to roślina zielna z rodziny astrowatych. Wyróżnia się 37 gatunków złocienia. Znaczna większość rośnie w Azji. Do naparów najczęściej używane są: złocień wielokwiatowy (popularna chryzantema), złocień japoński, maruna oraz ogrodowy. Roślina ta charakteryzuje się delikatnie pachnącymi liśćmi o kwiatach zebranych w koszyczki. Płatki osiągają, w zależności od gatunku, kolor biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony i barwy pośrednie. Gatunkiem złocienia, który najczęściej można spotkać w naszym kraju jest maruna oraz złocień właściwy, czyli popularna margerytka. Margerytkę można spotkać na łąkach, charakteryzują ją białe kwiaty o podłużnych płatkach.Właściwości lecznicze złocienia
- Zwalcza bóle migrenowe – dzięki temu, że złocień zawiera partenolid, działa kojąco przy uciążliwych bólach głowy. Niweluje je w naturalny sposób, bez użycia zbędnej chemii. Partenolid hamuje wydzielanie serotoniny, która to odpowiada za występowanie nawracających migren.
- Łagodzi bóle menstruacyjne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego – napar ze złocienia działa bowiem uspokajająco, dezynfekująco oraz rozkurczowo.
- Posiada właściwości antyseptyczne – wspomaga gojenie się ran naprawiając uszkodzone komórki. Napar warto stosować również na wypryski i inne zmiany skórne. Właściwości tonizujące sprawiają, że skóra staje się ładniejsza, świeża i bardziej zadbana. Złocień działa również kojąco przy infekcjach intymnych, a także tych powstałych w jamie ustnej np. po wyrwaniu zęba. Niweluje brzydki zapach z ust.
- Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem – nie bez przyczyny nazywany jest „średniowieczną aspiryną”. Zawarty w nim partenolid, a także olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym zwalczają przyczyny chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, czyli wirusy, bakterie i grzyby. Zioło to świetnie sprawdza się podczas gorączki, działa bowiem napotnie, a jednocześnie schładza rozgrzany organizm.
- Wspiera walkę z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów – łagodząc dolegliwości bólowe i stany zapalne oraz hamując wytwarzanie prostaglandyn. Zgodnie z testami Department of Orthopaedics na Osaka University Graduate School of Medicine wykonanymi w 2009 roku, regularne stosowana herbata ze złocienia doprowadziła grupę badanych do zmniejszenia zniszczeń w stawach.