5 powodów dla których warto pić złocień

5 powodów dla których warto pić złocień
Cudowne właściwości złocienia znane były już od wieków. Obecnie stanowi on nieoceniony środek na migrenę, przeziębienie i problemy skórne. Z czym jeszcze radzi sobie ten niepozorny kwiat?

Co to jest złocień?

Chrysanthemum to roślina zielna z rodziny astrowatych. Wyróżnia się 37 gatunków złocienia. Znaczna większość rośnie w Azji. Do naparów najczęściej używane są: złocień wielokwiatowy (popularna chryzantema), złocień japoński, maruna oraz ogrodowy. Roślina ta charakteryzuje się delikatnie pachnącymi liśćmi o kwiatach zebranych w koszyczki. Płatki osiągają, w zależności od gatunku, kolor biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony i barwy pośrednie. Gatunkiem złocienia, który najczęściej można spotkać w naszym kraju jest maruna oraz złocień właściwy, czyli popularna margerytka. Margerytkę można spotkać na łąkach, charakteryzują ją białe kwiaty o podłużnych płatkach.

Właściwości lecznicze złocienia

  1. Zwalcza bóle migrenowe – dzięki temu, że złocień zawiera partenolid, działa kojąco przy uciążliwych bólach głowy. Niweluje je w naturalny sposób, bez użycia zbędnej chemii. Partenolid hamuje wydzielanie serotoniny, która to odpowiada za występowanie nawracających migren.
  2. Łagodzi bóle menstruacyjne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego – napar ze złocienia działa bowiem uspokajająco, dezynfekująco oraz rozkurczowo.
  3. Posiada właściwości antyseptyczne – wspomaga gojenie się ran naprawiając uszkodzone komórki. Napar warto stosować również na wypryski i inne zmiany skórne. Właściwości tonizujące sprawiają, że skóra staje się ładniejsza, świeża i bardziej zadbana. Złocień działa również kojąco przy infekcjach intymnych, a także tych powstałych w jamie ustnej np. po wyrwaniu zęba. Niweluje brzydki zapach z ust.
  4. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem – nie bez przyczyny nazywany jest „średniowieczną aspiryną”. Zawarty w nim partenolid, a także olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym zwalczają przyczyny chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, czyli wirusy, bakterie i grzyby. Zioło to świetnie sprawdza się podczas gorączki, działa bowiem napotnie, a jednocześnie schładza rozgrzany organizm.
  5. Wspiera walkę z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów – łagodząc dolegliwości bólowe i stany zapalne oraz hamując wytwarzanie prostaglandyn. Zgodnie z testami Department of Orthopaedics na Osaka University Graduate School of Medicine wykonanymi w 2009 roku, regularne stosowana herbata ze złocienia doprowadziła grupę badanych do zmniejszenia zniszczeń w stawach.

Stosowanie

Do wykonania naparu wykorzystywany jest sam kwiat. Złocień nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 lat. Dawka dla dorosłego ważącego ok. 70 kg wynosi 100-300 mg do 4 razy dziennie. W przypadku dzieci, dawkę należy obliczyć adekwatnie do jego wagi. Rzadko zdarza się, by ktoś zareagował uczuleniem na złocień. Zastosowanie go po raz pierwszy powinno jednak odbyć się ostrożne na wypadek gdyby miał wywołać reakcję alergiczną. Na szczególną uwagę zasługują alergicy i dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Suszone kwiatki (ok. 1 łyżeczka) zalewamy wodą o temperaturze 90-95 stopni, przykrywamy i odstawiamy na 15-20 minut. Napar stosujemy nie dłużej niż przez 7 dni odstawiając go stopniowo. Popularne stają się również nalewki ze złocienia. 1 część ziela należy zalać 5 częściami alkoholu 50-60% i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować. Stosować w przypadku migrenowych bóli głowy, przeziębienia, grypy, gorączki 2 x dziennie po 20 ml.

Przeciwwskazania

Z uwagi na brak szczegółowych badań, nie zaleca się naparu ze złocienia kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom poniżej 2 lat. Nie powinno się go łączyć z aspiryną, miłorzębem biloba i substancjami rozrzedzającymi krew, gdyż może wchodzić z nimi w interakcję. Przed planowaną operacją, należy poinformować lekarza o stosowaniu złocienia, z uwagi na to, że może mieć on wpływ na działanie znieczulenia. Złocień jest ziołem o bogatych właściwościach i zawsze warto mieć go w swojej kuchni. Dzięki temu, że jest w 100% naturalny, można z niego korzystać znacznie bezpieczniej niż np. z popularnych tabletek przeciwbólowych. Nie podrażnia żołądka, nie zawiera zbędnych składników chemicznych. Dodatkowo pięknie pachnie i smakuje naprawdę wyjątkowo.