Cejlon

Cejlon to druga co do wielkości wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii, znajduje się na niej państwo Sri Lanka. Znana jest z uprawy jednych z najlepszych herbat na świecie.

Pierwsze plantacje herbaciane założyli tu brytyjscy kolonizatorzy w XIX w. Wcześniej na Cejlonie uprawiano kawę – jednak po spustoszeniach jakie uczyniła choroba krzewów kawowych zdecydowano się na przemysłową uprawę herbaty.

Najlepsze cejlońskie herbaty rosną na wysokości ponad 1200 metrów n.p.m., gdzie panuje chłodniejszy i bardziej mglisty klimat, a krzewy rosną wolniej. Dają napar o złocistej barwie i mocnym zapachu i smaku. Na terenach nizinnych, od 450 do 550 metrów n.p.m. herbaty są dobrej jakości, ale pozbawione szlachetnego zapachu i żywego smaku, toteż używa się ich głównie do mieszanek.

W odróżnieniu od wielu innych krajów, w których coraz powszechniejszy staje się zbiór mechaniczny, na Cejlonie herbatę wciąż w większości zbiera się ręcznie, najczęściej stosując tzw. zbiór dokładny (zrywa się tylko dwa młode listki i pączek liściowy). Zajmują się tym przede wszystkim kobiety, ponieważ – jak się uważa – tylko one mają wystarczająco zwinne palce, by zrywać najwyżej cenione delikatne górne listki, nie niszcząc ich przy tym.