Dąb to popularne drzewo liściaste z rodziny bukowatych rosnące w klimacie umiarkowanym, zwłaszcza w lasach mieszanych. Chętnie jest też sadzone w parkach miejskich. Kora tego drzewa i preparaty z kory są u nas powszechnie dostępne, bo przygotowuje się je przede wszystkim z występujących na terenie całej Polski dębów szypułkowych. Ekstrakt jest stosowany dla zdrowia i urody w wielu sytuacjach, gdy inne środki zawodzą lub okazują się nie tak skuteczne, jak oczekiwaliśmy. Na co pomaga kora dębu? Uwaga, będą niespodzianki!
Kora dębu składa się przede wszystkim z garbników (taniny), związków polifenolowych oraz flawonoidów, żywic i soli mineralnych. Dzięki nim wyciąg z kory dębu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco i odkażająco. Ekstrakt wykorzystuje się również w kosmetyce, przede wszystkim do pielęgnacji włosów, sprawdza się w leczeniu skóry głowy, np. w przypadku łupieżu. Wpływa też na działanie gruczołów łojowych, dzięki czemu regularnie stosowany zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.
Jak wygląda kora dębu?
Kora dębu jest gruba, głęboko spękana, ciemnoszara, przybiera barwę od bladoszarej po ciemnobrązową. U młodych drzew jest gładka, lecz dość szybko zaczyna pokrywać się regularnymi bruzdami i dopiero wraz z biegiem lat coraz bardziej zaczyna przypominać popękaną skorupę w kolorze szarawym. Zwykle jej grubość dochodzi do kilku centymetrów, ale u długoletnich okazów może osiągnąć kilkanaście.
Zaleca się pozyskiwanie kory dębu wyłącznie z gałęzi, a nie pnia głównego. Powinny to być gałązki młode, najwyżej kilkuletnie. Należy je ściąć, choć ze względów ekologicznych lepiej wykorzystywać te, które same opadły na ziemię. Korę zbieramy wczesną wiosną (najpóźniej w połowie kwietnia) zanim drzewo zacznie się zielenić. Po ściągnięciu zewnętrznej warstwy z gałęzi surowiec zielarski powinien zostać wysuszony w temperaturze 30-60 st. C bez dostępu do światła.
Na co pomaga kora dębu?
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbakteryjnemu, przeciwgrzybiczemu, przeciwwirusowemu, ściągającemu oraz antyoksydacyjnemu kora dębu znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zaburzeń oraz urazów. Może być używana w różnych postaciach – naparu, odwaru, płukanki, okładu czy nasiadówki.
Zioło pomaga m.in. w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, na hemoroidy, wysypki, infekcje intymne, nadżerki, upławy, nadmierne pocenie się, stany zapalne gardła, biegunki, nieżyt żołądka, zespół jelita drażliwego, stany zapalne cewki moczowej, odmrożenia i oparzenia, grzybice, krwotoki, łupież, nadmierne przetłuszczanie włosów czy stany zapalne dziąseł.
Napar z kory dębu – jak zrobić?
Wyciąg z kory dębu może mieć postać naparu lub odwaru. By przygotować napar, jedną łyżkę kory dębu zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem ok. 10 min. Następnie przecedzamy i pijemy 100 lub 200 ml dziennie. Odwar z kory dębu, który stosuje się miejscowo na skórę i błony śluzowe, otrzymujemy poprzez zalanie łyżki kory dębu szklanką wody. Całość gotujemy przez pięć minut, po czym odstawiamy na kwadrans. Po przecedzeniu odwar jest gotowy do użycia. Należy jednak pamiętać, aby bez konsultacji lekarskiej nie stosować go dłużej niż tydzień do dziesięciu dni.
Równie prosta w przygotowaniu jest herbata z kory dębu. Aby sporządzić napój, wlej szklankę (200 ml) wody na łyżeczkę kory dębu. Podgrzewaj przez dziesięć minut, a następnie pozostaw pod przykryciem na kolejne dziesięć minut, odcedź i wypij. W sklepach zielarskich dostępne są niedrogie herbatki z kory dębu. Warto więc kupić ekologiczny produkt z rekomendacją specjalistów niż samodzielnie pozyskiwać korę z drzewa według zaleceń opisanych na wstępie tego artykułu.
Kora dębu na włosy
Wyciąg z kory dębu znalazł zastosowanie w kosmetyce do pielęgnacji włosów. Działa na gruczoły łojowe, dzięki czemu już po kilku zastosowaniach zmniejsza przetłuszczanie się włosów, które przy okazji stają się delikatniejsze w dotyku. Płukanki zapobiegają stanom zapalnym skóry, w tym łupieżowi. Ale trzeba pamiętać, że systematyczne ich stosowanie może przyciemnić kolor włosów.
Regularne płukanie włosów zmniejsza ich wypadanie, a także ogranicza wydzielanie sebum. W drogeriach łatwo znajdziemy także płyny i żele do higieny intymnej, zwłaszcza o działaniu przeciwzapalnym, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z kory dębu.
Nasiadówki z kory dębu – jak zrobić?
Nasiadówki z kory dębu to znany w medycynie ludowej środek na hemoroidy. Jeśli chcesz zastosować wyciąg z kory dębu do nasiadówki, przygotuj odwar. W tym celu dwie łyżeczki kory dębu zalej szklanką wody i gotuj ok. 5-7 minut. Następnie odstaw na kwadrans i przecedź. Kora dębu na hemoroidy zapewnia nie tylko utrzymanie prawidłowej higieny odbytu czy okolic intymnej, ale również uśmierza ból, który towarzyszy hemoroidom i stanom zapalnym.
Specjaliści wskazują, że kora dębu nie może stanowić środka zaradczego na rozległe zmiany skórne o dużej powierzchni i przebiegu zakaźnym połączonym z gorączką. Leczenie korą dębu niewskazane jest również przy niewydolności serca oraz nadciśnieniu tętniczemu.
Kora dębu – zastosowanie w ginekologii
Preparaty z kory z dębu stosowane są do redukcji procesów infekcyjnych i zapalnych w okolicy żeńskich narządów płciowych, np. przy takich problemach, jak zapalenie jelita grubego i nadżerki szyjki macicy, zapalenie sromu i pochwy, w tym wywołane przez pleśniawki, krwawienia i wypadanie macicy.