Waniliowa herbata – jaki jest przepis?

Herbata to napój pijany przy wielu okazjach. Nie ważne, czy do śniadania, czy do deseru, czy jako rozgrzanie w zimowe wieczory – herbata pasuje do każdej z tych sytuacji. Najpopularniejszym jej rodzajem jest herbata czarna, która jednak może po jakimś czasie się znudzić. Wtedy odpowiedzią może okazać się herbata waniliowa. W tym artykule dowiesz się:
  • skąd pochodzi wanilia i jakie są jej właściwości;
  • jak sporządzić herbatę waniliową;
  • w jaki sposób powinna być podawana herbata waniliowa;
  • które dodatki najlepiej pasują do herbaty waniliowej.
Jeżeli zainteresował Cię temat ciekawych urozmaiceń do standardowego smaku herbaty, zobacz także artykuł ,,Herbata kokosowa – idealna na zimowe wieczory„.

Pochodzenie wanilii

Wanilia, jak można się domyśleć, jest absolutnie niezbędna przy tworzeniu herbaty waniliowej. Roślina ta wywodzi się z rodziny storczykowatych i jej naturalnym środowiskiem są tereny o klimacie tropikalnym. Początkowo można było ją spotkać jedynie w Ameryce Południowej i Środkowej, a dokładniej znajdujących się tam lasach tropikalnych. Jednak w dzisiejszych czasach uprawiana jest w znacznie większej ilości miejsc – głównie ze względu na stosowanie jej liści na całym świecie jako przyprawy. Obecnie, największym ośrodkiem upraw wanilii jest Madagaskar. Właśnie tam powstała popularna odmiana burbońska, jednak za najpopularniejszą odmianę uznaje się wanilię meksykańską.

Właściwości wanilii

Wanilia to roślina o szeregu pozytywnych właściwości, nie tylko dla samopoczucia, ale także dla zdrowia. Niżej wymieniono najważniejsze właściwości wanilii.
  • Wanilię wyróżnia przede wszystkim piękny i aromatyczny zapach. Właściwość ta wykorzystywana jest w perfumach oraz do aromatyzacji powietrza. Zapach wanilii posiada także inną, przydatną właściwość – prowadzi on do rozluźnienia napięcia i pozbycia się stresu (może być środkiem do polepszenia humoru i złagodzenia strachu). Z tego powodu w poczekalniach u lekarza często można poczuć woń właśnie tej rośliny. Rozpylenie w pokoju zapachu wanilii przed snem pomaga także w pozbyciu się bezsenności.
  • Wanilia posiada szereg właściwości zdrowotnych. Do najważniejszych zalicza się jej zdolność do rozkurczania mięśni do i łagodzenia bólu w zmianach reumatoidalnych i zwyrodnieniowych. Oprócz tego, wanilia znajduje zastosowanie w pobudzaniu do działania enzymów trawiennych, czyli po prostu przyspiesza ona trawienie.
  • Wanilia to jedna z najdroższych i najbardziej cenionych przypraw na całym świecie. Najczęściej dodaje się ją do deserów – lodów, ciast lub budyniów, ale równie dobrze pasuje do dań z rybą czy mięsem (dodawana jest do sosu).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości Twojej ulubionej, niekoniecznie waniliowej, herbaty, koniecznie zajrzyj do naszej zakładki lifestyle. Znajdziesz tam niezliczoną ilość ciekawostek i porad dla miłośników herbat. Wlasciwosci wanilii

Przepis na herbatę waniliową

Herbatę waniliową przyrządza się w oparciu o herbatę czarną, do której następnie dodaje się wanilię. Jest to napój, który łatwo zaparzyć samodzielnie w domu. Gotowe herbaty waniliowe posiadają bowiem różne proporcje liści herbaty i lasek wanilii, przez co może się zdarzyć, że kupiona herbata waniliowa nie będzie nam smakować. Jak więc zrobić ją samodzielnie? Przepis na herbatę waniliową został przedstawiony w tabelce poniżej.
Krok 1 Najpierw należy przygotować parę łyżeczek czarnej herbaty. Ilość i marka herbaty zależą od własnych upodobań.
Krok 2 Następnie będziemy potrzebować laski wanilii, którą należy rozkruszyć na możliwie jak najmniejsze kawałki (ich zbyt duża wielkość wpłynie na mniejszy aromat herbaty).
Krok 3 Przygotowane wcześniej liście czarnej herbaty wrzucamy do jednego naczynia z rozkruszoną laską wanilii i zalewamy wszystko gorącą wodą.
Krok 4 Po odczekaniu paru minut (zwykle jest to czas pomiędzy 3, a 5 minut), herbata jest gotowa do picia. Aby zwiększyć nutę wanilii w napoju, można pokusić się o dodanie jeszcze syropu lub cukru waniliowego. Natomiast, aby aromat wanilii nieco zmniejszyć, wystarczy powtórzyć proces parzenia mieszanki jeszcze raz.
Więcej przydatnych przepisów znajduje się w naszej zakładce z przepisami, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Podawanie herbaty waniliowej

Warto zwrócić uwagę także na podawanie herbaty waniliowej. Często zdarza się, że pijemy herbatę samemu lub w gronie najbliższych – wtedy nie ma miejsca na zbędne formalności i wymyślne zasady. Są jednak takie okazje, w których powinno się zachować pewne zasady – nie tyczy się to jedynie herbaty waniliowej, ale każdej innej. W przypadku serwowania napoju na przyjęciu lub do uroczystego podwieczorku, pierwszą rzeczą, o której powinno się pamiętać, jest naczynie, w którym się go podaje. Ogólnie przyjęta etykieta i zasady savoir-vivre mówią, iż herbatę należy podawać nie w szklance czy kubku, a w filiżance. Należy także zwrócić uwagę, aby filiżanka ta posiadała spodek, najlepiej z tego samego zestawu, oraz leżącą na spodku łyżeczkę. Filiżanka przeznaczona do picia herbaty powinna mieć rozszerzający się ku górze kształt i być wykonana z porcelany (porcelana zapewnia najlepsze doznania smakowe i pozwala szybciej wystygnąć wrzątkowi). Chcąc odpowiednio podać herbatę, nie wolno zapomnieć o specjalnym czajniczku. Powinien być on wyposażony w podgrzewacz, który zapobiega wystygnięciu herbaty oraz sitko lub cedzak, które filtrują nalewany płyn z fusów. W przypadku używania czajnika, powinien on znaleźć się na stole razem z pustymi filiżankami. Po zebraniu się gości, należy po kolei nalać im herbatę, pamiętając, aby robić to z ich prawej strony. Inną opcją jest niekorzystanie z czajniczka i nalanie napoju zaraz po jego przygotowaniu do filiżanek. Następnie, korzystając z tacki, napełnione filiżanki przynosi się do stołu i stawia przed gośćmi z ich lewej strony. Herbata z wanilia

Najlepsze dodatki do herbaty waniliowej

Czy herbata waniliowa powinna mieć dodatki? W końcu sama w sobie jest pochodną tradycyjnej, czarnej herbaty. Odpowiedź na to pytanie zależy od upodobań smakowych. Warto jednak poznać dodatki do herbaty waniliowej, które najbardziej do niej pasują. Substancją, która idealnie uzupełnia smak tej herbaty, jest cukier waniliowy. Nie dość, że czarne herbaty bardzo dobrze współgrają z cukrem, to dodatkowo cukier waniliowy dodaje herbacie jeszcze więcej pożądanej nuty wanilii. Alternatywą dla cukru może być syrop o tym samym smaku lub miód. Miód uznawany jest za zdrowszy od cukru, tak samo jak on dodaje przyjemnej słodkości i również świetnie współgra z herbatami czarnymi. Warto wspomnieć o dodawaniu kwiatów, które potrafią jeszcze bardziej podkręcić aromat i smak herbaty waniliowej. Najczęściej wybiera się w tym celu płatki róży lub lawendy. Nie można zapomnieć także o deserach, bowiem one także sprawiają, że picie herbaty staje się o wiele przyjemniejsze. O tym, jak zrobić wyśmienity deser do herbaty można przeczytać w artykule ,,Herbaciane desery„.

FAQ

Jakie właściwości ma wanilia?

Wanilię wyróżnia przede wszystkim jej aromatyczny zapach, który wykorzystywany jest nie tylko w produkcji perfum, ale także jako środek do rozładowania napięcia i polepszenia humoru. Oprócz tego, wanilia przyspiesza trawienie i rozkurcza mięśnie. Jest także ekskluzywną przyprawą, stosowaną głównie w deserach.

Jak zrobić herbatę waniliową?

Herbata waniliowa powstaje z herbaty czarnej poprzez wymieszanie jej liści z drobno rozkruszoną laską wanilii. Przygotowaną w taki sposób mieszankę parzy się przez 3 - 5 minut.

Jak podawać herbatę?

Herbatę należy podawać w porcelanowych filiżankach ze spodeczkiem i łyżeczką. Herbatę można albo nalewać gościom ze dzbanka (robiąc to z prawej strony gościa), albo przynieść od razu w filiżance (stawiając na stole z lewej strony gościa).