Szczoteczka soniczna – działanie, zalety, cena. Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

szczoteczka soniczna

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/ się, w jaki sposób działa szczoteczka soniczna, jakie są jej zalety oraz ile kosztuje, jesteś w dobrym miejscu. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat szczoteczek sonicznych, a ponadto zapoznasz się z najlepszymi modelami dostępnymi na rynku.

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do higieny jamy ustnej. Zalicza się ją do grupy szczoteczek elektrycznych, choć wyróżnia ją zastosowana w niej technologia fal dźwiękowych. Podczas jej pracy cząsteczki pasty do zębów, wody i śliny łączą się ze sobą, a powstałe mikropęcherzyki docierają do powierzchni zębów i rozbijają płytkę nazębną, bakterie, osady oraz resztki pożywienia. Szczoteczki soniczne generują fale o częstotliwości 260 Mhz, co odpowiada liczbie 96 000 ruchów sonicznych wykonywanych przez minutę pracy.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Tego typu urządzenia posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, spośród których każda osoba może wybrać ten odpowiedni dla siebie. Najczęściej występujące tryby w szczoteczkach sonicznych to m.in. codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, wybielanie, masaż dziąseł itd. Szczoteczki soniczne wyposażone są również w dodatkowe funkcje, które usprawniają proces szczotkowania zębów, a także w końcówki wymienne dostępne w zestawie.

Zalety szczoteczki sonicznej

Stosowanie szczoteczki sonicznej może przynieść naprawdę wiele korzyści dla jamy ustnej. Zalety szczoteczek sonicznych to m.in.:

 • poprawa stanu zębów
 • poprawa ukrwienia i wzmocnienie dziąseł
 • bardzo szybkie i zarazem skuteczne działanie
 • cicha praca zapewniająca komfort użytkowania
 • końcówki wymienne dostępne w zestawie, np. wybielająca, ortodontyczna, do czyszczenia języka itd.
 • funkcje wspomagające szczotkowanie zębów, takie jak czasomierze, czujnik siły nacisku czy wskaźnik zużycia włosia
 • kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu każda osoba wybierze ten odpowiedni dla siebie
 • zapobieganie dolegliwościom jamy ustnej, np. próchnicy czy paradontozie
 • bardzo skuteczne usuwanie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych
 • oczyszczanie elementów aparatu ortodontycznego, mostów, koron, protez itd.
 • niektóre modele posiadają możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie oraz monitorowania całego procesu mycia zębów.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Cena szczoteczki sonicznej jest oczywiście uzależniona od kilku czynników, takich jak liczba trybów pracy oraz stopni jej natężenia, obecność dodatkowych funkcji zwiększających komfort użytkowania, a także zawartość zestawu – w tym liczby końcówek wymiennych oraz innych przydatnych gadżetów. Koszt tego typu produktów różni się także w zależności od tego, jaka marka jest ich producentem. Marki Oral-B oraz Philips posiadają w swoim asortymencie szczoteczki soniczne w przedziale cenowym 250-1000 złotych, natomiast firma Smilesonic oferuje urządzenia w cenie od 200 do 500 złotych.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Szukając idealnej szczoteczki sonicznej warto sprawdzić porównania popularnych modeli oraz rankingi. Jedna ze szczoteczek sonicznych cieszących się największą popularnością jest model Smilesonic EX, wyposażona w aż pięć trybów pracy: Clean, White, Polish, Gum Care i Sensitive. Najwyższa prędkość, z jaką porusza się jej główka, wynosi 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Szczoteczka soniczna posiada również nowoczesne funkcje, np. timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów, a także wytrzymałą baterią, która pozwala nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania. W zestawie z urządzeniem znajdziemy cztery końcówki wymienne o różnych właściwościach, ładowarkę indukcyjną oraz etui podróżne. Warto też zapoznać się z innymi szczoteczkami sonicznymi od Smilesonic, czyli Smilesonic UP lub Smilesonic GO. Do popularnych producentów szczoteczek sonicznych zaliczają się także, np. Philips Sonicare czy Seysso.

Artykuł partnera.