Przygotowywanie herbaty

Jeżeli chcesz rozkoszować się smakiem herbaty, to musisz nauczyć się ją przygotowywać we właściwy sposób. Parzenie herbaty wymaga nie tylko zapoznania się z rodzajami herbaty, ale również zaopatrzenia się w podstawowe naczynia. Parzenie herbaty pozornie nie wydaje się czynnością skomplikowaną. Potrzebne są liście herbaty i woda. Ale to właśnie w dobrym doborze proporcji i temperaturze wody tkwi sekret smacznego i bogatego w wartości odżywcze naparu. Podstawową kwestią jest też wybór herbaty – współcześnie na sklepowych półkach można znaleźć zarówno opakowania z herbatą ekspresową i liściastą. Osoby, które naprawdę chcą poznać smak herbaty, powinny sięgnąć po tę drugą. O czym jeszcze pamiętać? Czy koniecznie należy zaopatrzyć się w komplet naczyń, aby rozkoszować się pełnią aromatu herbaty?  

Smakowe kombinacje

Istnieją dziesiątki, jeżeli nie setki różnych rodzajów herbaty. Każda ma unikalny smak i powinna być parzona w odpowiedni sposób. Jako konsumenci najczęściej i najchętniej sięgamy po herbatę czarną i zieloną. Ale na rynku zakupić można też liście białej czy czerwonej. Różnorodność dopełniają choćby herbaty Oolong. Wszystko to sprawia, że wybór jest szeroki i niezbędne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami przygotowywania naparu. Najłatwiej zrobić to czytając zalecenia producenta, można również pokusić się o szczegółowe zapoznanie się z metodami parzenia herbat, które uważane są za najbardziej optymalne dla danego gatunku. Wiele herbat można bez problemu parzyć we wrzącej wodzie, ale drobniejsze listki najlepiej zalewać wodą o niższej temperaturze. Zielone i białe herbaty, dla przykładu, są znacznie bardziej delikatne niż czarna czy czerwona. Z tego też względu parzenie ich we wrzątku nie jest zalecane. I odwrotnie – herbata czarna czy Rooibos mają wytrzymałe liście i powinny być przygotowywane we wrzącej wodzie.  

W liściach czy torebce?

Jak wspominano, wiele osób stoi przed tym trudnym wyborem. „Luźna” herbata jest zdecydowanie lepsza do parzenia i wynika to z kilku faktów. Przede wszystkim istotną różnicą jest wielkość liści, czyli to, co składa się na aromat i smak herbaty. Każdy, nawet najmniejszy liść z krzewu herbacianego zawiera określone substancje chemiczne i olejki eteryczne. Dzielenie liści i zamykanie ich w woreczki powoduje, że herbata może stracić swoje właściwości. To istotna różnica – kupując herbatę luźno, otrzymujemy duże liście. Aby liście herbaty uwolniły wszystkie składniki i aromat, niezbędna jest przestrzeń. To prosty do zaobserwowania fakt. Na dnie filiżanki liście zawsze pęcznieją i poszerzają swoją objętość. Ciasna torebka nie sprzyja zaś temu, aby z liści wydobyć to, co najlepsze. I z tych względów, aby rozkoszować się naprawdę dobrą herbatą, warto sięgnąć po to prawdziwe liście herbaty.  

Czy potrzebne są naczynia?

Odpowiednią ilość liści herbaty należy zalać wodą o właściwej temperaturze. Pojawia się jednak pytanie, jakie naczynia zastosować – szklanki, filiżanki czy może specjalny czajnik. Choć wszystko zależy od preferencji konsumentów, trzeba wskazać, że miłośnicy tego napoju stanęli na wysokości zadania – przez lata powstało kilka przyrządów, które ułatwiają przygotowanie wybornego napoju. Wśród smakoszy bardzo popularne są metalowe kulki na liście herbaty. Dzięki ich zastosowaniu bez problemu można zaparzyć dowolną ilość liści i nie ma konieczności przelewania naparu do innego naczynia. Kulki na herbatę mogą być wykorzystywane zarówno do zaparzenia jednej filiżanki herbaty, mogą również być zastosowane przy czajnikach. Wśród innych naczyń, które cieszą się popularnością wśród zwolenników herbaty wymienić można również zaparzacze. Choć zostały one zaprojektowane z myślą o kawie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je również do parzenia herbaty. Niezależnie od tego, czy do przygotowania herbaty używasz dodatkowych naczyń i sprzętów, warto choć raz pokusić się o właściwe przygotowanie herbacianych liści. Wówczas w pełni można rozkoszować się smakiem i aromatem wybranej herbaty.