Odkryj miłorząb japoński! Właściwości i zastosowanie ginkgo biloba

Odkryj miłorząb japoński

Miłorząb japoński jest rośliną, która od wielu dziesięcioleci fascynuje nie tylko osoby związane z medycyną ludową, ale i lekarzy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Ma on przecież szereg właściwości prozdrowotnych. Wpływa korzystnie nie tylko na pamięć, ale i na słuch oraz pracę serca. Poznaj właściwości i zastosowania ginkgo biloba!

Co to jest miłorząb japoński?

Gingko biloba jest drzewem z rodziny miłorzębowatych. Jego popularna nazwa – miłorząb japoński – może zresztą wprowadzać w błąd. Drzewo to nie pochodzi wcale z Japonii, choć wiele wskazuje na to, że to właśnie podróżnicy odwiedzający to państwo zainteresowali się nim jako pierwsi z Europejczyków.

W rzeczywistości gingko biloba pochodzi z Chin, gdzie w niezmienionej formie jest obecny już od ponad stu milionów lat. Trudno też o lepszy przykład rośliny określanej jako długowieczna. Miłorząb japoński potrafi żyć nawet 4000 lat, skutecznie opierając się zmianom, jakie zachodzą w jego otoczeniu.

Właściwości miłorzębu japońskiego

Miłorząb japoński zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że jest rośliną charakteryzującą się imponującą żywotnością. Jego atutem jest także bogata lista substancji aktywnych. Ta obejmuje nie tylko flawonoidy, ale również kwasy fenolowe, fitosterole, selen, witaminę E oraz C, karoten i polisacharydy.

Miłorząb japoński jest znany także z wielu innych właściwości prozdrowotnych. Tu na pierwszy plan wysuwa się wspieranie funkcjonowania układu krążenia. Sięgając po ginkgo biloba, można liczyć nie tylko na zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, ale i na skuteczne zapobieganie powstawaniu skrzepów krwi.

Właściwości miłorzębu japońskiego na tym się jednak nie kończą. Ginkgo biloba wpływa też korzystnie na poprawę pamięci i koncentracji. Pomaga przy tym osobom w każdym wieku, bo problemy ze skupieniem się nie są wcale domeną starości.

Zastosowanie miłorzębu japońskiego

Choć miłorząb japoński może być stosowany profilaktycznie, wiele uwagi poświęca się wpływowi, jaki wywiera na organizm, gdy ten zmaga się z licznymi chorobami. Oczywiście, przyjmowanie preparatów bazujących na tej roślinie nie może zastąpić wizyt składanych w gabinecie lekarskim. Warto mieć jednak na uwadze to, że mamy do czynienia z cennym wsparciem terapii.

Dzieje się tak choćby w przypadku miażdżycy – przewlekłej choroby znanej z tego, że atakuje układ krążenia. W czasie jej trwania mamy do czynienia ze zjawiskiem polegającym na odkładaniu się na ścianach naczyń krwionośnych zarówno płytek krwi, jak i cholesterolu. Obecne w miłorzębie substancje aktywne sprawiają, że naczynia krwionośne rozszerzają się. Krew może przez nie przepływać sprawniej, a to sprawia, że nie tworzą się na nich złogi.

Innym schorzeniem, w przypadku którego pomóc może miłorząb japoński są szumy uszne. I tu konieczne jest złożenie wizyty u laryngologa, a niekiedy również u specjalisty zawodowo zajmującego się neurologią. Wyciąg z gingko biloba zmniejsza jednak dolegliwość sprawiając, że staje się ona znośniejsza.

Miłorząb japoński na pamięć

Substancje aktywne, które wchodzą w skład miłorzębu japońskiego, nie pozostają bez wpływu na pamięć oraz umiejętność skoncentrowania się na jednej czynności. Preparaty wykorzystujące tę roślinę są więc często stosowane przez osoby, które pracują umysłowo, studentów oraz uczniów.

Stymulacja procesów myślowych i lepsze zapamiętywanie – tak charakterystyczne jako skutki stosowania produktów bazujących na miłorzębie japońskim – przyczyniają się również do tego, że roślina ta jest często wymieniana na liście wartych zastosowania w walce z chorobą Alzheimera.

To jeszcze nie wszystko! Ponadto gingko biloba to afrodyzjak. Tym samym miłorząb japoński może pozytywnie wpływać na jakość życia seksualnego. Co isotne, ginkgo biloba znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Więcej o zastosowaniu miłorzębu japońskiego można przeczytać w tym artykule o ginkgo biloba.

Jak stosować miłorząb japoński?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak stosować miłorząb japoński, w pierwszej kolejności wypada zapoznać się z zaleceniami producenta preparatu. Dobrze jest też pamiętać, że choć skuteczność rośliny rośnie, gdy ta jest przyjmowana regularnie, nie powinno się przekraczać jej dziennej dawki.

Osoby ceniące sobie wygodę i szybkie rozwiązania z pewnością docenią możliwość skorzystania z suplementów diety zawierających miłorząb. Na rynku warto zwrócić uwagę na produkt Bodymax Od Serca w postaci płynnej, który może przypaść do gustu osobom, które preferują codzienną suplementację w takiej formie.

Suplement nie tylko zawiera ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ale również ekstrakt z kwiatu głogu, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia. Ponadto, w składzie nie zabrakło witamin i minerałów, które wspierają działanie oraz kondycję nie tylko układów: sercowo-naczyniowego i odpornościowego, ale także nerwowego.

Warto również wspomnieć, iż herbatki z suszonymi liśćmi miłorzębu japońskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Aby przygotować taką herbatkę, niewiele potrzeba: wystarczy jedną łyżkę suszu zalać gorącą wodą, a potem parzyć go pod przykryciem przez 15 do 20 minut. Po przefiltrowaniu napar z miłorzębu powinien być spożywany nie częściej niż dwa razy dziennie.

Miłorząb japoński to roślina o bogatych prozdrowotnych właściwościach. Bez względu na formę – ekstraktu, herbatki czy suplementu diety – konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania. Należy pamiętać, że pomimo jego licznych atutów, nie zastąpi on wizyty u lekarza!

Źródła:

  • Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M., Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego, 2006 r., https://bg.up.lublin.pl/files/wydawnictwo-czasopisma/annales/Veterinaria/2006/annales_2006_vet_art_02.PDF., dostęp 19 lipca 2023 r.
  • Fabijańska-Piekarska A., Przegląd metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu szumów usznych, 1997 r., http://ptnzs.org.pl/audiofonologia/AUDIOFONOLOGIA_TOM_XI_1997/art20.pdf.
  • Hill A., 12 Benefits of Ginkgo Biloba (Plus Side Effects & Dosage) [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits, 29 maja 2018 r., dostęp 19 lipca 2023 r.
  • GINKGO: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews [na:] „Webmd.com”, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-333/ginkgo, 2018 r., dostęp 19 lipca 2023 r.
  • Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) – właściwości i zastosowanie [na:] „Bodymax”, https://bodymax.pl/milorzab-japonski-ginkgo-biloba-wlasciwosci-zastosowanie/, 8 listopada 2022 r., dostęp 19 lipca 2023 r.
 

Artykuł przygotowany przez partnera strony.