Najlepsze sposoby na włączenie ziaren i pestek do codziennej diety

pestki i nasiona w diecie

Ziarna, nasiona i pestki zawierają wiele cennych substancji odżywczych, a dodatkowo dostarczają sporych dawek energii. Warto więc włączyć je do swojej codziennej diety, mając na uwadze fakt, iż można dodać je do niemal każdego posiłku. Oto najlepsze sposoby na spożywanie większej ilości ziaren oraz pestek każdego dnia!

Moc składników odżywczych, witamin i minerałów

Dlaczego warto spożywać różnego rodzaju pestki i nasiona? Przede wszystkim dlatego, że zawierają one wiele cennych składników odżywczych, zapobiegając tym samym niedoborom żywieniowym. Bogate są w witaminy, magnez, żelazo oraz cynk, dostarczają także sporych ilości kwasów omega, niezbędnych do prawidłowej pracy układu krążenia. W przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, wprowadzenie pestek do codziennej diety jest niezwykle proste – można dodać je do niemal każdego dnia, wzbogacając jego smak. Pestki i nasiona nie wymagają dodatkowej obróbki, dlatego dodaje się je do dań bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Nie trzeba ich gotować, podgrzewać czy rozdrabniać. Z powodzeniem mogą spożywać je zarówno osoby dorosłe, jak i seniorzy czy małe dzieci (ze względu na drobną konsystencję).

Jak wprowadzić pestki i nasiona do codziennej diety?

Pestki i nasiona stanowią ciekawy dodatek do posiłków. Warto rozpocząć dzień od owsianki wzbogaconej o nasiona sezamu czy słonecznika. Bez względu na to, czy przygotowana zostanie na bazie mleka, jogurtu czy wody, nasiona urozmaicą jej smak. Ciekawym rozwiązaniem jest także posypanie nimi kanapki przygotowanej na chlebie pełnoziarnistym z dodatkiem serka naturalnego czy wysokiej jakości wędliny. Osoby, które preferują szybkie śniadania, mogą dorzucić kilka łyżek pestek do jogurtu naturalnego lub roślinnego. Z ich dodatkiem można również przygotować smaczny koktajl (z warzyw i owoców mrożonych lub sezonowych). Pestki i nasiona KruKam są doskonałymi towarzyszami obiadu – najczęściej dodaje się je do sałatki lub potrawki ryżowej czy kaszotto, jednak popularne stało się też przygotowywanie różnego rodzaju marynat z dodatkiem nasion. Analogicznie jak w przypadku śniadań, pestki i nasiona można dorzucić do dań, które spożywa się w ramach kolacji lub jako przekąskę. Warto o nich pamiętać, piekąc ciasta i ciasteczka. Wypieki z pewnością będą zdrowsze i równie smaczne, gdy zostaną udekorowane ziarnami zamiast kolorowych groszków i posypek.

Pestki i nasiona jako pełnowartościowa przekąska

Pestki dyni czy słonecznika będą doskonałą, pełnowartościową przekąską. Można spożywać je między posiłkami, gdyż z jednej strony dostarczają niezbędnych witamin i składników odżywczych, z drugiej strony są także dobrym źródłem energii. Z powodzeniem zastąpić więc batoniki i innego rodzaju niezdrowe przekąski. Tymczasem nasiona warto dodać na przykład do jogurtu, serka lub budyniu. Z pozoru proste, mało wyrafinowane produkty nabiorą niesamowitego smaku. Warto też dodawać je do warzyw – brokuły czy papryka posypane ziarnami sezamu potrafią przekonać do siebie nawet małe dzieci, które z zasady stronią od dodatków warzywnych. Jeśli codzienna dieta uboga jest w błonnik, należy dodawać go do posiłków w formie sproszkowanej. Jednocześnie trzeba pamiętać o wypijaniu sporej ilości płynów, najlepiej w postaci czystej wody lub lekkich herbatek owocowych.

Artykuł partnerski.

Autor zdjęcia: Maddi Bazzocco on Unsplash